Order dla Agnieszki Radwańskiej. Prezydent Andrzej Duda...

Order dla Agnieszki Radwańskiej. Prezydent Andrzej Duda uhonorował najlepszą polską tenisistkę: "Byliśmy dumni, obserwując pani sukcesy"

Zdjęcie autora materiału

Hubert Zdankiewicz

Sportowy24

Aktualizacja:

Sportowy24

Agata Kornhauser-Duda,  Agnieszka Radwańska, Andrzej Duda
1/16

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot marek szawdyn/polska press

– Pani Agnieszko, przeszła pani do historii polskiego i światowego tenisa – mówił prezydent Andrzej Duda, wręczając Agnieszce Radwańskiej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. To trzecie odznaczenie państwowe, jakie otrzymała najlepsza polska tenisistka.


– Przeszła pani do historii nie dwa miesiące temu, gdy ogłosiła pani zakończenie kariery, ale w 2005 roku, gdy wygrała pani juniorski Wimbledon. Od tamtego czasu byliśmy dumni, obserwując pani sukcesy – kontynuował Andrzej Duda, wymieniając kolejno najważniejsze dokonania Radwańskiej na korcie.
Wygrany juniorski Roland Garros (2006 r.) i tytuł debiutantki roku WTA (również 2006 r,). Finał (2012 r.) i półfinały (2013 i 2015 r.), Wimbledonu, półfinały Australian Open (2014 i 2016 r.), zwycięstwo w kończących sezon Mistrzostwach WTA (2015 r.), czy wreszcie zdobycie, razem z Jerzym Janowiczem, Pucharu Hopmana (2015 r.) – imprezy, uznawanej za nieoficjalne mistrzostwa świata par mieszanych.

– Muszę przyznać, że poczułem mały zawód w sercu, gdy ogłosiła pani, że kończy zawodową karierę. Ale z drugiej strony pomyślałem sobie dobrze – mam nadzieję, że pani Agnieszka Radwańska kończy jakiś etap swojego sportowego życia, a tym samym, w moim odczuciu, również jakiś etap swojej służby dla Rzeczpospolitej Polskiej – przyznał prezydent Duda. – Dlatego wręczając dziś pani to odznaczenie, w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, mam nadzieję, że kiedyś któryś z następnych polskich prezydentów będzie mógł, za dalsze budowanie potęgi polskiego tenisa, choćby w pracy z młodszymi. Będzie mógł wręczać pani dalsze, wyższe, odznaczenia. Dziękuję za dumę, którą czuliśmy w sercach, za rozsławiania polskiego tenisa, ale też dziękuję za to, że była i jest pani przykładem dla wielu młodych ludzi, którzy dzisiaj biegają po kortach, i którzy być może pójdą w pani ślady – dodał.

– Dziękuję, jestem naprawdę wzruszona – stwierdziła chwilę później główna bohaterka piątkowego spotkania. – Tak jak pan prezydent wymienił te wszystkie osiągnięcia, przy żadnym nie spodziewałam się tego, że będę tutaj stała i odbierała taki order. To dla mnie zaszczyt. To jeszcze nie koniec kariery, to pewien etap w życiu. Myślę, że jeszcze wiele przede mną i będę się starać reprezentować Polskę dalej jak najlepiej będę potrafić – zapewniała najlepsza polska tenisistka ostatniej dekady, a być może najlepsza w historii.

To trzecie odznaczenie państwowe, jakie otrzymała. W 2013 roku poprzedni prezydent, Bronisław Komorowski, uhonorował Radwańską Złotym Krzyżem Zasługi, w uznaniu dla jej sportowych osiągnięć. Przede wszystkim za Wimbledon.

Srebrne Krzyże Zasługi otrzymał wówczas również drugi półfinalista Wimbledonu z 2013 roku Jerzy Janowicz, a także Łukasz Kubot, który dotarł wówczas do singlowego ćwierćfinału, który przegrał właśnie z Janowiczem (w 2017 r. wygrał za to w deblu, w parze z Brazylijczykiem Marcelo Melo) Pierwszy z wymienionych był w piątek jednym z gości w Pałacu Prezydenckim. Pojawili się również m.in. trener Radwańskiej Tomasz Wiktorowski, mąż i sparingpartner Dawid Celt, a także były menedżer tenisistki Viktor Archutowski. Ojciec i pierwszy trener Agnieszki Robert Piotr Radwański nie dotarł do Warszawy z powodu choroby.

Sześć lat temu Radwańska znalazła się również w gronie wyróżnionych przez ministerstwo spraw zagranicznych Odznaką Honorową "Bene Merito", nadawaną obywatelom polskim i obywatelom innych państw za działalność wzmacniającą pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Agnieszka Radwańska wygrała w karierze dwadzieścia turniejów. Po raz pierwszy dokonała tego w 2007 roku w Sztokholmie. Ostatnie zwycięstwo w zawodowym turnieju odniosła w 2016 roku, w Pekinie. Była jedyną w historii polską wiceliderką rankingu WTA.

W połowie listopada 2018 roku tenisistka ogłosiła, że kończy zawodową karierę. Powodem były przewlekłe problemy zdrowotne, które uniemożliwiały jej grę na najwyższym poziomie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Agnieszka Radwańska wystąpi w "Tańcu z Gwiazdami". Z KIM ZATAŃCZY AGNIESZKA RADWAŃSKA?

Wojciech Fibak: Cały świat podziwiał styl Agnieszki Radwańskiej

Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.......................................

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Pan pisuar umniejsza znaczenie tych orderów ,nadając je byle komu ,byle jak

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To Agnieszka nie wiedziała , że tylko umarli przyjmują ordery od Maliniaka?

author (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Szkoda Agnieszki, miała zasługi a teraz wtopa. Może się zorientuje jak trochę tu pomieszka.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jaki prezydent

lucyper (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

takie ordery,większość oddaje

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kpina z orderów.

Adrian -wieczny skaucik. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Order Odrodzenia Polski dla sportowca...za co ? Za odbijanie piłeczki? Adrian czy ty naprawdę nie potrafisz myśleć i dla ciebie każdy jest WIELKI? Chłopcze idź do piaskownicy !


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.......................................

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Kasę ciężką brała ,a order jej się po porostu nie należy, daję żeby dać

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A Misiewicz dostał za obronę Polski.

parówa Antka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

dzielnie pucuś nastawiał pupcię i medal jest :-)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Agnieszka

wygląda (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

starzej niż Agata....

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
order

on (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

dał jej order.a dlaczego nie dał dziecku nienarodzonemu. daje przecież zmarłym ????

Wyniki

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Sportowy24 na Facebooku