Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli – podobieństwa i różnice, objawy, leczenie

Artykuł Partnera
Zapalenie oskrzeli często mylimy z innymi chorobami górnego układu oddechowego takimi, jak grypa, czy przeziębienie. W rzeczywistości jednak choroba tego typu bardzo często jest powikłaniem grypy, która zawsze atakuje w pierwszej kolejności. Dopiero gdy zaniechamy leczenia lub przeprowadzimy je w nieodpowiedni sposób, może dojść do zapalenia oskrzeli dodatkowo osłabiającego nasz organizm. Czym zatem jest zapalenie oskrzeli, jakie odmiany występują najczęściej, a także jak leczyć tę przypadłość?

Zapalenie oskrzeli – charakterystyka i odmiany

Oskrzela są bardzo ważnym elementem układu oddechowego człowieka. Dzięki nim wdychany tlen dostaje się bezpośrednio do płuc. Mają postać cienkich, mocno rozgałęzionych kanalików przypominających korzenie drzewa. Stan zapalny nawet tak niewielkiego organu może doprowadzić do groźnych sytuacji. Z racji tego, że oskrzela doprowadzają tlen do jednego z najważniejszych organów, może dojść do niedotlenienia, a nawet rozwoju zapalenia płuc będącego przyczyną wielu zgonów nawet w dzisiejszych czasach.

Co ważne, zapalenie oskrzeli może mieć charakter zarówno wirusowy, jak i bakteryjny. Od rodzaju przyczyny zależy typ choroby, a także występujące objawy. Ostre zapalenie oskrzeli w znacznej mierze występuje jako powikłanie po grypie. Podobnie, jak chorobę pierwotną, tak i tę powodują wirusy. Co istotne, zapalenie oskrzeli w odmianie ostrej nie jest groźne, lecz uporczywe. Silne objawy widoczne są przez nawet 14 dni, co powoduje duże osłabienie organizmu.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli powodowane jest głównie przez czynniki zewnętrzne, jak zanieczyszczenie powietrza, czy palenie papierosów. Ponadto na zachorowanie bardziej narażone są osoby, u których występuje obniżona odporność, czy są chore na astmę. W tym przypadku wirusy i bakterie znacznie szybciej wnikają do organizmu, a sama choroba bardzo szybko rozwija się i powoduje pogorszenie stanu chorego. Niemal każdy przypadek zachorowania na zapalenie oskrzeli astmatyka wymaga zastosowania leczenia antybiotykowego.

Objawy ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli, mimo iż jest chorobą, która krótko pustoszy organizm, powoduje silne objawy. Rozpoczyna się niewinnie, pojawia się katar i ból gardła. Dopiero po kilku dniach do wymienionych objawów dołącza wysoka gorączka i uporczywy mokry kaszel. W zaawansowanym stadium choroby występuje odkrztuszanie flegmy, które jest wynikiem kaszlu. Dzieci i osoby wrażliwe mogą dręczyć wymioty.

Odmiana przewlekła charakteryzuje się zbliżonymi objawami, jednak występują one przez znacznie dłuższy czas. Do podstawowych dolegliwości spowodowanych chorobą należy katar, kaszel wraz z odkrztuszającą się wydzieliną o żółto-zielonym kolorze i nieprzyjemnym zapachu, a także problemy z oddychaniem. Objawy te są mocno uporczywe, dlatego należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Ponadto chory jest senny, ma zwiększoną skłonność do infekcji i złe samopoczucie.

Zapalenie oskrzeli – leczenie

Jak nie trudno się domyślić, sposób leczenia zależy od odmiany choroby. Przewlekłe zapalenie oskrzeli wziewne steroidy, teofilinę, a także cholinolityki. Ponadto choremu powinno podawać się leki wykrztuśne takie, jak Ambrosol i robić inhalacje nawilżające górny odcinek układu oddechowego. Jeżeli stan osoby zakażonej tego wymaga, można zastosować rehabilitację oddechową i tlenoterapię.

W ostrym zapaleniu oskrzeli może nam ponownie pomóc Ambroksol – lek o charakterze wykrztuśnym i przeciwkaszlowym. Ponadto warto wyposażyć się w środki przeciwgorączkowe i napotne. W leczeniu istotna jest wysoka wilgotność powietrza, dlatego bardzo dobrą praktyką jest rozwieszenie w pomieszczeniu mokrych ręczników. Wilgoć z nich zmiesza się z powietrzem, dzięki czemu będzie zdecydowanie łatwiej oddychać, a także szybciej pozbędziemy się wydzieliny. Lekarze najczęściej zalecają również niesterydowe środki przeciwzapalne.

Ostre zapalenie oskrzeli, mimo groźnej nazwy, nie jest chorobą skomplikowaną. Sytuacja wygląda znacznie groźniej w momencie, gdy mamy do czynienia z odmianą przewlekłą omawianej choroby. Wtedy konieczne jest wprowadzenie zaawansowanego leczenia, które trwa również zdecydowanie więcej czasu. Informacje na temat stosowania leków mogących okazać się pomocne w zapaleniu oskrzeli znajdziesz na

http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/kategoria/przeziebienie-grypa-i-kaszel/

.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli – podobieństwa i różnice, objawy, leczenie - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24