MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto najlepsze triki na odżywienie roślin. Takie nawozy warto stosować w ogrodzie - z drożdży, skorupek jaj, obierki od ziemniaków

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Opryski z preparatów domowej roboty są skuteczne w ogrodach. Zwalczają choroby, szkodniki i wzmacniają zarówno warzywa, jak i drzewa i krzewy owocowe oraz rośliny ozdobne.
Opryski z preparatów domowej roboty są skuteczne w ogrodach. Zwalczają choroby, szkodniki i wzmacniają zarówno warzywa, jak i drzewa i krzewy owocowe oraz rośliny ozdobne. Pixabay
Drożdże, cynamon, soda, skorupki jaj, obierki od ziemniaków, pokrzywa - jest wiele domowych sposobów na odżywienie roślin. Sprawdźcie, które i na co stosować.

Chemiczna ochrona roślin odchodzi w zapomnienie. Coraz więcej ogrodników stawia na rozwiązania obojętne dla środowiska, zwłaszcza w ogrodach amatorskich.

Można korzystać m.in. z drożdży piekarskich, które chronią rośliny przed chorobami grzybowymi i szkodliwymi mikroorganizmami. Przyspieszają wzrost roślin, stymulują rozwój korzeni i dostarczają substancji odżywczych. Jak zrobić oprysk z drożdży? Kostkę z drożdży rozpuszczamy w 5 litrach wody i spryskujemy nim rośliny ogrodnicze, np. pomidory, ziemniaki, truskawki oraz rośliny doniczkowe.

Nawóz można też zrobić z pokrzywy, bogatej w magnez, żelazo, azot, wapń, potas, krzem i sole mineralne. 1 kg pokrzywy należy zalać 10 litrami wody i odstawić na dwa tygodnie do fermentacji. Należ ją rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10 do wykonywania oprysków na mszyce oraz przędziorki, szarą pleśń i mączniaka rzekomego. Pomaga wszystkim warzywom, roślinom kwitnącym oraz drzewom i krzewom owocowym.

Organiczny nawóz można też wykonać ze skórek bananów. Zawiera on potas i fosfor, a także azot, magnez i mikroelementy. Pomaga w rozwoju korzeni, kwitnieniu i owocowaniu roślin. Podnosi tempo wzrostu. Świeżą skórkę banana umieszczamy w litrowym słoiku i zalewamy ciepłą wodą. Po dwóch dniach uzyskamy płyn, który rozcieńczamy wodą (1:1) i wykorzystujemy do podlewania roślin (ogrodowych i doniczkowych). Gotowym preparatem możemy też opryskiwać rośliny, żeby odstraszyć mszyce.

Cennym źródłem odżywczym dla roślin są też ziemniaki, będące bogactwem potasu. Obierki zalewamy wrzącą wodą w proporcji 1:10. Płyn odciskamy i podlewamy nim rośliny raz na trzy tygodnie. Zielone rośliny doniczkowe, a także warzywa korzeniowe będą dzięki temu dorodniejsze. Do podlewania roślin warto wykorzystać także wodę, zużytą do płukania obranych ziemniaków.

Skorupki jaj też są cennym odpadem organicznym. Warto je kompostować, bo zawierają dużą ilość wapnia, który sprzyja uprawie warzyw i kwiatów. Jedynie rośliny kwasolubne, np. rododendron, wrzosy i borówki, nie będą zadowolone z dodatku wapnia w glebie. Skorupki jaj trzeba rozdrobnić i wymieszać z glebą. Rozsypane na glebie ograniczą też występowanie ślimaków.

W ogrodzie przydaje się też cynamon. Warto nim obtoczyć końcówkę sadzonki, która ma się ukorzenić. Ochroni to roślinę przed chorobami grzybowymi. Cynamon ma też działanie grzybobójcze – wystarczy wysypać go na ziemię wokół rośliny. Cynamon przyspiesza gojenie tkanek uszkodzonej rośliny i odstrasza przędziorki. Do 1 litra wrzącej wody wsypujemy łyżeczkę mielonego cynamonu i dokładnie mieszamy, a gdy wystygnie, spryskujemy nim zielone części roślin.

Soda oczyszczona sprzyja zwalczaniu szkodników: mszyc, roztoczy i mączlików. 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej dodajemy do 1 litra ciepłej wody, dolewamy też 1/2 łyżeczki oleju jadalnego. Tym preparatem spryskujemy rośliny, które zaatakowały mszyce. Pół łyżeczki sody wsypane do wazonu ograniczy też więdnięcie kwiatów.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska