Paraolimpiada 2020. Wyniki Polaków w Tokio sobota 28.08.2021. Gdzie oglądać zawody w TV?

Joachim Przybył
Paraolimpiada Tokio 2020 potrwa do 5 września.
Paraolimpiada Tokio 2020 potrwa do 5 września. Adrian Stykowski/Polski Komitet Olimpijski
Paraolimpiada Tokio 2020. Trwa kolejny dzień zmagań sportowców w Japonii. Czy w sobotę Polacy dołożą kolejne medale do swojego dorobku? Będziemy podawać wyniki wszystkich naszych reprezentantów.

Paraolimpiada 2020. Gdzie oglądać starty Polaków 28.08 2021

Wszystkie transmisje można śledzić poprzez stronę tvposport.pl, w aplikacji mobilnej TVP Sport oraz w Smart TV i HbbTV. Od 8:30 trwa transmisja z Tokio na antenie TVP Sport.

Paraolimpiada Tokio 2020. O której startują Polacy?

W sobotę rozstrzygną się losy medali tenisistów stołowych i zgarniemy kilka. W sobotę trzy kolejne krążki dorzucili tenisiści stołowi. Z brązowym medalami wrócą z Tokio Karolina Pęk, Natalia Partyka i Maksym Chudziński. Szanse na mistrzostwo mają Patryk Chojnowski i Rafał Czuper, którzy zagrają w finałach swojej kategorii.

Do tej pory Polacy zdobyli dziewięć medali w Tokio. W biegu na 100 metrów Polak Michał Derus (srebro), Lech Stoltman (pchnięcie kulą, brąz), Róża Kozakowska (rzut maczugą, złoto), Adrian Castro (szermierka, srebro), Justyna Kozdryk (podnoszenie ciężarów, brąz) oraz Marcin Polak i Michał Ładosz w kolarstwie torowym. Ci ostatni są jednak podejrzani o niedozwolony doping i mogą stracić medal, jeśli badanie próbek B potwierdzi, że używali EPO.

Paraolimpiada 2020. Godziny startów Polaków w sobotę 28.08

Lekkoatletyka
Marek Wietecki – pchnięcie kulą – F12 – 6. miejsce z najlepszym wynikiem w sezonie 13.47
Rzut maczugą F32 – Nasz mistrz olimpijski Maciej Sochal tym razem 6. Konkurs w Tokio stał na niesamowicie wysokim poziomie, rekord świata pobito o ponad 8 metrów, padły także nowe rekordy Europy i Afryki.

WIĘCEJ O STARCIE MACIEJA SOCHALA

Kolarstwo Torowe
3000 m na dochodzenie – Dominika Putyra i Ewa Bankowska zajęły 5. miejsce w eliminacjach (do wyścigu o brąz zabrakło niespełna 0,3 sek.), o jedną pozycję niżej sklasyfikowano Justynę Kiryłę i Aleksandrę Tecław.

Podnoszenie ciężarów
Kobiety do 67 kg – nasza Paulina Przywecka-Puziak zaliczyła trzy udane próby, dźwigając kolejno 92, 94 i 98 kg. To jednak nie wystarczyło do pokonania rywalek. Polka zajęła 8. miejsce. Mistrzynią Yujiao Tan, która podniosła aż 133 kg.

Wioślarstwo
Jolanta Majka/Michał Gadowski – PR2Mix2x – zajęli 2. miejsce w wyścigu repasażowym jedynie za Holandią i zakwalifikowali się do finału A (niedziela, godz. 4.30). Polacy dokonali nie lada wyczyny. Przed półmetkiem złapali tzw. raka, czyli stracili rytm wiosłowania i praktycznie stanęli w miejscu. Mimo tego zdołali rozpędzić łódkę i na finiszu wyprzedzić Australijczyków.

Pływanie
Alan Ogorzałek – 100 m dowolnym S10 – 3. miejsce w swojej serii z czasem 55.27 i awans do finału. W wyścigu o medale popłynął nieco wolniej (55.45) i zajął 8. miejsce. Złoto z z rekordem świata wywalczył Ukrainiec Maksym Krypak.
Oliwia Jabłońska – 100 m dowolnym S10 – 6. miejsce w wyścigu eliminacyjnym w czasie 1:04.44 i bez awansu do finału
Wojciech Makowski – 100 m grzbietowym S11 – 3. miejsce w wyścigu eliminacyjnym i awans do finału. Tam Polak popłynął w czasie 1:10.55 i zajął 6. miejsce. Do medalu zabrakło niespełna pół sekundy. Przemysław Drąg na tym dystansie nie awansował do finału.

Szermierka na wózkach
floret kat. A – Dariusz Pender w 1/8 finału przegrał 10:15 z Andrim Demczukiem (Ukraina), do ćwierćfinału dotarł Michał Nalewajek, ale tam musiał uznać wyższość Włocha Matteo Bettiego (12:15)
floret kat. B – Adrian Castro, nasz wicemistrz w szabli z Tokio, tym razem bez sukcesów. W eliminacjach pokonał tylko Japończyka Michinobu Fujitę i nie awansował do ćwierćfinału

Tenis na wózkach
Singiel – 2 runda. Kamil Fabisiak przegrał 1:6, 2:6 z rozstawionym z numerem 2 Brytyjczykiem Alfiem Hewettem.
Debel – 1 runda. Kamil Fabisiak i Piotr Jaroszewski przegrali 1:2 (3:6, 6:4, 3:6) z chilijskim duetem Alexander Cataldo i Jaime Sepulveda.