PGNiG Superliga. Popisy Korneckiego, rekord Wiadernego, znów pękła "40". Łomża Industria Kielce wygrała z Chrobrym

Łomża Industria Kielce wygrała z Chrobrym Głogów 41;25. Na zdjęciu Szymon Wiaderny. Kamil Bielaszewski
W meczu 10. kolejki PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych, Łomża Industria Kielce wygrała z Chrobrym Głogów. Kielczanie po raz piąty w tym sezonie w krajowych rozgrywkach przekroczyli granicę 40 zdobytych bramek. Aż 23 rzuty obronił bramkarz gospodarzy, Mateusz Kornecki.

Łomża Industria Kielce - Chrobry Głogów 41:25 (21:12)
Łomża Industria Kielce: Kornecki (1-60 min, 23/48 = 48 %) – Wiaderny 8 – T. Gębala 3, D. Dujszebajew, Sićko 4 – Thrastarson 2, Olejniczak 4 – Remili 2, A. Dujszebajew 1 – Moryto 4 (1), Tournat 5 – Karaliok 8. Trener: Talant Dujszebajew.
Chrobry: Stachera (1-30 min, 9/29 = 31 %), Derewiankin (31-60 min, 4/24 = 17 %) - Grabowski 2, Styrcz 2 – Tilte 4 (1), Otrezow 1, Paterek 2 (1) – Dadej, Klinger 1 – Jamioł 3, Matuszak 3 – Kosznik – Orpik 7, Wiatrzyk. Trener: Witalij Nat.

Karne. Łomża Industria Kielce: 1/2 (Wiaderny rzucił obok bramki) Chrobry: 2/2.

Kary. Łomża Industria Kielce: 2 minuty (A. Dujszebajew). Chrobry: 6 minut (Otrezow 4, Orpik 2).

Sędziowali: Jakub Mroczkowski (Sierpc) i Sebastian Patyk (Warszawa).

Widzów: 2000.

Przebieg: 0:1, 1:1, 2:2, 2:2, 2:3, 4:3, 4:4, 5:4, 5:5, 6:5, 7:5, 7:7, 8:7, 8:8, 9:8, 9:9, 11:9 (‘20), 11:10, 12:10, 12:11 (‘21), 16:11 (‘24), 16:12 (‘25), 21:12 – 23:12, 23:13, 24:13, 24:15, 25:15, 25:16, 27:16, 27:17, 28:17, 28:18, 29:18, 29:19, 30:19, 30:20, 32:20, 32:21, 33:21, 33:22, 36:22, 36:23, 36:24, 37:24, 37:25 (‘55), 41:25.

Rzadko spotykaną w naszych rozgrywkach liczbę piłek odbił w tym spotkaniu bramkarz gospodarzy, Mateusz Kornecki – 23, co dało mu niezwykle wysoką skuteczność – 48 procent.

Skład kieleckiego zespołu od kilku meczów jest stabilny. Kontuzjowani lub dochodzący do sprawności, która uprawnia do gry są Benoit Kounkoud, Dylan Nahi, Paweł Paczkowski, Damian Domagała, Elliot Stenmalm i Cezary Surgiel. Dodatkowo na mecz z Chrobrym wolne Igor Karacić i Miguel Sanchez-Migallon.

Nasz zespół znów zagrał mecz PGNiG Superligi niespełna dwie doby po pojedynku Ligi Mistrzów i trwało dobre 20 minut, zanim złapał odpowiedni rytm. Do tego momentu w grze mistrzów Polski było sporo mankamentów. Obrona nie była wystarczająco ruchliwa i zwarta, w ataku za dużo było błędów technicznych, a za mało skuteczności. Skorzystał z tego Chrobry, cały czas utrzymując albo remis, albo wynik bliski remisu. A mogło być jeszcze lepiej dla głogowian, ale na przeszkodzie przy ponad co drugim rzucie (54 procent skuteczności do przerwy) stawał im bramkarz Żółto-Biało-Niebieskich, Mateusz Kornecki.

Sytuacja zmieniła się w końcówce tej części gry. Zespół z Kielc zanotował kilka skutecznych akcji obronnych, zmusił gości do błędów, wyprowadził kontry, skutecznie finalizował atak pozycyjny i ostatnie dziewięć minut pierwszej połowy wygrał 9:1.

Druga połowa to już równiejsza gra kieleckiej defensywy, ciągle świetna dyspozycja Korneckiego i lepsza skuteczność ataku. Do zdobywającego sporo bramek Szymona Wiadernego (8 goli tego 19-latka to jego strzelecki rekord w PGNiG Superlidze, został uznany za najlepszego gracza meczu) dołączył Artiom Karaliok, który bez trudu uwalniał się spod opieki obrońców i obsługiwany precyzyjnymi podaniami trafiał raz za razem. I tak jak w pierwszej połowie, także w drugiej drużyna trenera Talanta Dujszebajewa nie dała sobie rzucić bramki w ostatnich pięciu minutach spotkania.

W niedzielę w Szczyrku rozpoczyna się tygodniowe zgrupowanie reprezentacji Polski (w „krajowym” składzie), na które wyjadą Tomasz Gębala, Mateusz Kornecki i Michał Olejniczak. Ze względu na to, że Orlen Wisła odmówiła wysłania na tę konsultację wszystkich swoich czterech powołanych zawodników, selekcjoner Patryk Rombel zdecydował, że do Szczyrku nie muszą również przyjeżdżać Szymon Sićko i Arkadiusz Moryto.

We wtorek, 15 listopada, o godzinie 18.30, Łomża Industria Kielce rozegra w Hali Legionów zaległy mecz z Azotami Puławy.