Piast Gliwice - Górnik Zabrze 2:0 ZDJĘCIA, WYNIK Piast lepszy od zabrzan w śląskich derbach i już jest tuż za podium!

Tomasz Kuczyński
12.04.2021 r. Piast Gliwice - Górnik Zabrze.   Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
12.04.2021 r. Piast Gliwice - Górnik Zabrze. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
W poniedziałek 12.04.2021 r. w meczu 24. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał z Górnikiem Zabrze (1:0). Gliwiczanie są już na 4. miejscu w tabeli. Zobacz ZDJĘCIA z meczu przy Okrzei Piast - Górnik.

Śląskie derby rozegrane zostały dzień po urodzinach trenerów obu drużyn - Waldemara Fornalika i Marcina Brosza. Obaj szkoleniowcy liczyli więc na prezent od swych podopiecznych w postaci trzech punktów.

Górnik rozpoczął śmielej

Jako pierwszy sygnał ostrzegawczy wysłał Górnik, który zaczął odważnie derbowe spotkanie. W 4. minucie z ostrego kąta uderzył Jesus Jimenez i Frantisek Plach nogami odbił piłkę. Gospodarze mieli pierwszą okazję po błędzie zabrzan, który w 11. minucie chciał wykorzystać Jakub Świerczok. Martin Chudy nie dał się zaskoczyć. Lekko przeważali Górnicy i w 20. minucie po rzucie rożnym z 5 metrów nad poprzeczką główkował Aleksander Paluszek.

Jakub Świerczok strzelał jak nakręcony

Piast w 28. minucie objął prowadzenie. Michał Chrapek posłał prostopadłe podanie w pole karne, nie zdążył z kryciem Paluszek, a Świerczok z ostrego kąta z lewej nogi wpakował piłkę pod poprzeczkę.

To był 10. gol w tym sezonie napastnika gliwiczan, który cztery minuty później strzelił z dystansu niewiele nad bramką. Świerczok nie odpuszczał - w 35. minucie strzelił po ziemi z 15 metrów i Chudy z trudem opanował piłkę. Podobnie było tuż przed przerwą po kolejnej próbie Świerczoka.

Drugi gol dla Piasta po samobóju

Trener Brosz na drugą połowę wprowadził trzech nowych zawodników - na murawie pojawili się Bartosz Nowak, Piotr Krawczyk i Richmond Boakye. Zabrzanie zaczęli od ataków i znów odpowiedział Świerczok. Tym razem Chudy złapał piłkę po rykoszecie.
W 52. minucie padła bramka na 2:0. Strzelał Gerard Badia, Świerczok trafił z bliska w słupek, piłka odbiła się od zaskoczonego Stefanosa Evangelou i wpadła do siatki. Przez chwilę trwała analiza VAR i gol został uznany.

Górnik starał się zdobyć kontaktowego gola. W 70. minucie z rzutu wolnego strzelił Nowak i Plach miał okazję na efektowną paradę.

W końcówce słowacki bramkarz Piasta wybijając piłkę „zdemolował” Jesusa Jimeneza w polu karnym. Analiza VAR pokazała spalonego. Gdyby nie to, byłby karny dla Górnika.

Sędzia doliczył 6 minut, w których zabrzanie również nie zdołali już nic zmienić. Mało tego - mogli stracić trzecią bramkę po rzucie karnym, który wykonał Michał Żyro. Martin Chudy obronił jednak strzał gliwiczanina. Zaraz potem wybrzmiał ostatni gwizdek.

Bramkarz Piasta Frantisek Plach po derbach ma najdłuższą serię w lidze bez straty bramki - 352 minut. Gliwiczanie na ostatnie 17 meczów przegrali tylko jeden!

Piast Gliwice - Górnik Zabrze 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Jakub Świerczok (28), 2:0 Stefanos Evangelou (52-samobójcza)

Piast: Plach - Rymaniak, Huk, Czerwiński, Holubek - Badia (73. Vida), Lipski, Sokołowski (79. Jodłowiec), Chrapek (87. Milewski), Steczyk (87. Pyrka) - Świerczok (79. Żyro).

Górnik: Chudy - Massouras (79. Wojtuszek), Pawłowski (46. Krawczyk), Paluszek, Evangelou (73. Prochazka), Janża - Kubica, Manneh, Ściślak (46. Nowak) - Sobczyk (46. Boakye), Jimenez.

Żółte kartki: Evangelou, Wojtuszek

Sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce)

Widzów: Mecz bez udziału publiczności