Pięć obietnic premiera Morawieckiego. Plan odbudowy polskiej piłki nie taki rewolucyjny

Marek Szawdyn
Budowa hal pneumatycznych nowym pomysłem na uzdrowienie polskiej piłki. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że tym razem nie skończy się tylko na słowach, choć konkretów nadal jest mało.

- Ostatni rok był dla Ekstraklasy i klubów bardzo intensywny w wielu obszarach, także jeśli chodzi o współpracę z administracją rządową - przyznał prezes Ekstraklasy S.A Marcin Animucki. Piątkowe spotkanie pokazało, że w następnych miesiącach wspólne realizowanie celu, jakim jest poprawa stanu polskiej piłki, będzie kontynuowane.

A przynajmniej tak podczas specjalnego spotkania zapowiadał premier Mateusz Morawiecki. Nie tylko rozwijane mają być aktualne projekty, pojawią się także nowe. - Rozpoczęły się już prace związane z budowami nowoczesnych akademii piłkarskich Legii Warszawa, Cracovii oraz stadionu i centrum szkoleniowego Pogoni Szczecin. W czerwcu zostanie też oficjalnie otwarta akademia Jagiellonii Białystok. Wszystkie te projekty korzystają ze wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystyki - wymieniał dotychczasowe osiągnięcia Animucki.

Ekstraklasę S.A. wspierać chce także premier Mateusz Morawiecki. Już w maju ubiegłego roku odbyły się obrady okrągłego stołu z jego udziałem, poświęcone problemom i przyszłości polskiej piłki. Już wtedy mówiono o potrzebie stworzenia „schematu rozwoju polskiej piłki nożnej” oraz większego zaangażowania ze strony podmiotów państwowych.

Wydawało się, że jak zazwyczaj zakończy się tylko na obietnicach, ale prace nad projektem trwały. - Rozmowy na temat pomysłów dotyczących rozwoju polskiej piłki były przez ten rok kontynuowane - podkreślał przewodniczący Rady Nadzorczej Ekstraklasy S.A i prezes Lecha Poznań, Karol Klimczak. - Lech zgłosił kilka konkretnych pomysłów, np. dotyczące utworzenia specjalnego programu wspierającego kluby, zarówno te duże jak i małe, najlepiej szkolące młodych zawodników.

Efektem konsultacji pomiędzy przedstawicielami Ekstraklasy, PZPN-u, klubów, sponsorów oraz instytucji państwowych jest idea „Planu dla Piłki”, czyli projekt rozwoju polskiego futbolu oparty na pięciu filarach. W piątek premier Morawiecki przedstawił je osobiście. - Zależy nam, by polska piłka była coraz lepsza i stała coraz wyżej w Europie. By polska drużyna zakwalifikowała się do Ligi Mistrzów i tam grała. Tak jak trener Michał Probierz zasadził w doniczce ziarno, obrazując tym samym, że potrzeba czasu na wyrośnięcie talentu, dlatego inwestujemy w infrastrukturę sportową i wprowadzamy innowacyjne rozwiązania w polskiej piłce - argumentował swoje zaangażowanie.

Najpoważniejszą oraz najbardziej konkretną inicjatywą, która w najbliższym czasie ma być rozwijana w całym kraju, jest budowa hal pneumatycznych, czyli w pełni zadaszonych boisk piłkarskich. Do końca 2019 roku planowane jest postawienie kilkunastu hal na terenie całej Polski. Choć mamy maj, ich lokalizacja nie została jeszcze podana.

Finansowanie zapewnią Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Fundusz Rozwoju. - Chcemy aby adepci piłki nożnej trenowali przez cały rok, a nie tylko osiem miesięcy - tłumaczył premier. - By wspomóc ekstraklasę, musimy wspierać cały system polskiej piłki, zaczynając od najniższych lig oraz klubów juniorskich.

Dlatego też państwo ma zaangażować się w dotychczas realizowany przez PZPN projekt certyfikacji szkółek i akademii piłkarskich. To drugi z filarów programu mającego uzdrowić polski futbol. Trzecim jest zwiększenie bezpieczeństwa na stadionach. - Widać wyraźnie, że o bezpieczeństwo na stadionach dbają zarządy klubów Ekstraklasy i pierwszej ligi. W porównaniu do innych państw jesteśmy na dobrej pozycji. Polskie stadiony są bezpieczne i cieszę się z tej pracy, którą do tej pory wykonaliśmy. Oczywiście trzeba pracować dalej w tym obszarze - przyznał premier Morawiecki, nie zdradził jednak na czym będą polegać podejmowane przez państwo kroki.

- Bardzo istotny jest też problem piractwa internetowego. Stale podejmujemy działania, aby z tym procederem walczyć, jednak bez skoordynowanego i wspólnego działania z administracją rezultaty nie będą satysfakcjonujące - dodawał Animucki, który szczególnie zainteresowany powinien być czwartym punktem programu czyli sponsoringiem ze strony spółek Skarbu Państwa. - Część z nich się angażuje, wiem że też Ekstraklasa ma swoich sponsorów, to Totalizator, PKO BP. Chcemy żeby wsparcie było przekazywane przez duże podmioty, SSP, ale też spółki prywatne - tłumaczył premier. Z finansowaniem piłki związany jest również ostatni filar.

- Punkt piąty to różnego rodzaju rozwiązania regulacyjne, podatkowe pozwalajace ustabilizować i usystematyzować sytuację polskiej piłki. Dzisiaj też na naszym spotkaniu z wszystkimi prezesami klubów była o tym mowa, żeby wyjaśnić pewne czasami sprzeczne ze sobą interpretacje, w tym również ZUS-owskie czy skarbowe - obiecywał premier.

Konkretów na razie jednak nie podał, nie przedstawił także sum jakie planuje przeznaczyć na swoje projekty.

Nie lada gratka dla kibiców "Białej Gwiazdy" - w czwartkowe popołudnie na Stare Miasto dotarł autokar z piłkarzami Wisły na pokładzie.

Piłkarze Wisły Kraków wśród fanów na Małym Rynku [ZDJĘCIA]

Aż 13 piłkarzom z podstawowego składu Wisły Kraków kontrakty wygasają 30 czerwca tego roku. To oznacza, że de facto po ostatnim meczu sezonu w ekstraklasie (18 maja), stają się wolnymi zawodnikami. Są tacy, którzy mają wpisaną opcję przedłużenia umowy, inni są tylko wypożyczeni i muszą wrócić do macierzystego klubu. W stosunku do kilku piłkarzy decyzje już zostały podjęte!

Oto piłkarze Wisły Kraków, którzy mogą odejść z Reymonta lad...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24