Pierwsze ćwierćfinały mistrzostw świata elity w hokeju. USA i Niemcy grają dalej. Czesi oraz Szwajcarzy jadą do domu

Mateusz Pietras
Amerykanie oraz Niemcy awansowali do półfinałów mistrzostw świata elity
Amerykanie oraz Niemcy awansowali do półfinałów mistrzostw świata elity PAP/EPA/KIMMO BRANDT
Hokeiści Sanów Zjednoczonych oraz Niemiec zameldowali się w półfinałach mistrzostw świata elity rozgrywanych w Finlandii i na Łotwie. Amerykanie pokonali brązowych medalistów z poprzedniego roku Czechów 3:0, a Niemcy wygrali ze Szwajcarią 3:1. O godzinie 19:20 pozostałe dwa ćwierćfinały.

W środowe popołudnie rozpoczęła się faza pucharowa mistrzostw świata w hokeja na lodzie. Na fińsko-łotewskim czempionacie zostało osiem drużyn. W sesji popołudniowej rozegrano dwa mecze. Na tafle lodową wyjechali hokeiści Stanów Zjednoczonych i Czech. Natomiast w drugim meczu ćwierćfinałowym, reprezentacja Niemiec zmierzyła się ze Szwajcarią.

Jednostronne spotkanie

Mecz USA - Czechy zapowiadał się jako powtórka spotkania o brązowy medal w poprzedniej edycji mistrzostw świata. Rok temu lepsi okazali się hokeiści z Europy. W fazie grupowej Amerykanie wygrali wszystkie siedem meczów, natomiast Czesi w swojej grupie zajęli czwartą lokatę. Różnice w jakości było widać od pierwszych minut tego meczu. Czesi pozbawieni byli dwóch ważnych graczy. Hokeiści Stanów Zjednoczonych otworzyli wynik w 12. minucie pierwszej tercji. Bramkę zdobył Matt Coronato. ''Jankesi" swoją przewagę potwierdzili w 29. minucie, kiedy hokeista Tampa Bay Lightning - Nick Perbix wpisał się na listę strzelców. W połowie trzeciej kwarty, Czechów na 3:0 dobił fantastycznym uderzeniem Cutter Gauthier.
Tym samym Czesi pożegnali się z MŚ elity, a niepokonane USA czeka na zwycięzcę meczu Kanada - Finlandia.

Dwa decydujące ciosy

W równolegle toczącym się ćwierćfinale Niemcy - Szwajcaria, bardzo szybko doszło do otwarcia wyniku. W 7 minucie gry, Niemiec Maximilian Kastner dał prowadzenie swojej drużynie. Szwajcarzy odpowiedzieli w 1. minucie drugiej tercji, kiedy Jonas Siegenthalter wbił krążek do niemieckiej bramki. Końcówka tej partii należała do wicemistrzów olimpijskich z 2018 roku. John-Jason Peterka w 18 minucie, następnie Nic Sturm w 19. minucie podwyższył na 3:1. Warto wspomnieć, że grali wtedy w osłabieniu. W ostatniej odsłonie meczu wynik się nie zmienił.

''Helweci'' żegnają się z mistrzostwami świata elity, a reprezentacja Niemiec czeka na triumfatora spotkania Kanada - Finlandia.

Sesja wieczorna w środę o godzinie 19:20. Szwedzi zagrają z gospodarzami z Łotwy. Natomiast Kanadyjczycy podejmą drugich gospodarzy Finów. Transmisja na antenie TVP Sport, bądź w aplikacji mobilnej.