Piłkarze ręczni wyszarpali awans do mistrzostw Europy! Po horrorze Polska wygrała w Płocku z Izraelem

Karolina Misztal/Polska Press
W meczu eliminacji mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych, rozegranym w Płocku, Polska wygrała z Izraelem. Biało-Czerwoni awansowali do Euro, które w przyszłym roku odbędzie się w halach Norwegii, Szwecji i Austrii.

Polska - Izrael 26:23 (10:11)

Polska: Morawski (1-49 min, 7 obron), Kornecki (49-60 min i na jednego karnego, 3 obrony) – Krajewski 3, Jarosiewicz – Łangowski 1, Chrapkowski, Podsiadło 4, Krieger – Pilitowski 1, Potoczny – Przybylski, Szpera 3 – Moryto 8 (1) – Syprzak 3, Walczak 3. Trener: Patryk Rombel.

Izrael: Tepper (1-60min, 15 obron) – Shkalim 3, Levy 4, Hershkovitz 5 (1), Gerera 1, Zitler, Gingihasshvili 2, Tutkenitz 1, Appo 1, Mosindi 1, Cohen, Hamami 4 (2), Pomeranz 1. Trener: Oleg Butenko.

Karne. Polska: 1/4 (Tepper obronił rzuty Potocznego i Syprzaka, Moryto trafił w poprzeczkę). Izrael: 3/5 (Morawski obronił rzut Hershkovitza, Kornecki obronił rzut Hamamiego).

Kary. Polska: 10 minut (Przybylski, Krajewski po 4, Syprzak po 2). Izrael: 6 minut (Apo, Shkalim, Levy po 2).

Sędziowali: Aman Konjlicanin, Dino Konjlicanin (Bośnia i Hercegowina).

Widzów: 2200.

Przebieg: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4, 5:4 (’15), 5:7 (’20), 6:7, 6:9 (’23), 7:9, 7:10, 9:10, 9:11, 10:11 – 12:11, 12:14 (’35), 14:14, 14:15, 17:15 (’41), 17:16, 18:16 (’43), 18:18 (’45), 19:18, 19:19, 20:19, 20:20, 22:20 (’53), 22:21, 24:21 (’57), 24:22, 25:22, 25:23, 26:23.

Po trzymającym w napięciu do ostatnich minut horrorze polscy szczypiorniści pokonali Izrael, zajęli drugie miejsce w grupie 1 i awansowali do mistrzostw Europy.

Polaków przed kompletną kompromitacją, czyli brakiem awansu z teoretycznie superłatwej grupy, z której mogły awansować nawet trzy drużyny, ratowała tylko wygrana w niedzielnym meczu z Izraelem w Płocku. W porównaniu do środowego meczu, Patryk Rombel dokonał trzech zmian - bramkarza Adama Malchera zastąpił nowy golkiper PGE VIVE Kielce, Mateusz Kornecki, a Jakuba Morynia i Mateusza Piechowskiego – dwaj byli zawodnicy klubu z Kielc: Paweł Podsiadło i Patryk Walczak.

W pierwszej połowie, jeśli porównywać do meczu z Kosowem, nie było wyraźnej poprawy jakości w grze Biało-Czerwonych. Obrona grała przeciętnie, atak miernie. Brakowało rzutów z drugiej linii, graczom pierwszej linii brakowało skuteczności, było sporo prostych błędów i chaosu. Polacy prowadzili tylko na początku meczu, potem inicjatywę przejęli goście, którzy momentami wygrywali różnica trzech trafień.

Nieco optymizmu wniósł początek gry po zmianie stron, kiedy gospodarze wyszli na minimalne prowadzenie. Wprawdzie tylko na chwilę, ale poprawka dała lepszy efekt – po kilku nieskutecznych rzutach Izraelczyków i kontrataku Arkadiusza Moryto z PGE VIVE Kielce w 41 minucie prowadziliśmy 17:15. Zawodnik mistrzów Polski, który w drugim kolejnym meczu, po tak ciężkim sezonie, grał bez zmiennika na prawym skrzydle miał w tym spotkaniu długą chwilę słabości, kiedy przestrzelił pięć rzutów z rzędu, ale ostatnia faza spotkania była w jego wykonaniu bardzo dobra. Moryto z ośmioma bramkami (na 14 rzutów) był zdecydowanie najskuteczniejszym strzelcem naszego zespołu.

Polacy długo nie cieszyli się prowadzeniem, bo znów wróciliśmy do nieskutecznej gry i rywale w 45 minucie znów doprowadzili do remisu (22:22). Zaczęła się wyniszczająca gra, zawodnicy obu zespołów byli już bardzo zmęczeni. Zespół z Izraela grał bardzo długie akcje, a kilka bramek zdobył, gdy cierpliwość sędziów powinna się już dawno skończyć. Na szczęście robili też proste błędy. W 57 minucie Patryk Walczak trafił do pustej bramki i było 24:21. W nerwowej końcówce nasi przeciwnicy mieli szansę na zdobycie kontaktowego gola, ale zgubili piłkę. Dobrą zmianę w bramce dał wychowanek KSSPR Końskie, a wkrótce golkiper PGE VIVE, Mateusz Kornecki. Gol Przemysława Krajewskiego na 25:22 40 sekund przed końcem rozstrzygnął losy awansu.

W innym meczu grupy 1 Niemcy wygrali z Kosowem 28:17.

Kolejność w grupie: 1. Niemcy 12 pkt., 2. Polska 5, 3. Izrael 4, 4. Kosowo 3.