Podbeskidzie w czapkę od Piasta. Świetny Jakub Świerczok
Podbeskidzie w czapkę od Piasta. Świetny Jakub Świerczok brak
PKO Ekstraklasa. Piast Gliwice i Jakub Świerczok kontynuują swoje serie. Brązowy medalista poprzedniego sezonu rozgromił Podbeskidzie Bielsko-Biala 5:0 (2:0), co równa się szóstemu meczowi z rzędu bez porażki. Z kolei wypożyczony napastnik zakończył piąty występ z rzędu z przynajmniej jedną bramką na koncie; dziś ustrzelił dublet.

Mecz Podbeskidzie Bielsko-Biała - Piast Gliwice 0:5

To najwyższe zwycięstwo Piasta i zarazem najwyższa porażka Podbeskidzia.

Piast powoli wraca do regularnego punktowania. Po fatalnym początku w lidze złapał przyjemną serię; dwa razy zremisował, cztery razy wygrał. Awansował też w Pucharze Polski do 1/8 finału. Z kolei Podbeskidzie przegrywa trzeci raz z rzędu, ósmy w sezonie.

Wróćmy jednak do bohaterów dnia. W odrodzeniu Piasta należy doszukiwać się zasług Świerczoka. Napastnik, wypożyczony z bułgarskiego Łudogorca, po wyleczeniu kontuzji strzelił przynajmniej jednego gola w każdym z pięciu ostatnich meczów w ekstraklasie; trafił Górnika, Lechię, Legię, a ostatnio także Zagłębie - z połowy.

Dziś Świerczok najlepiej wypadł w końcówce pierwszej odsłony. To wtedy głową zwieńczył dośrodkowanie od Michała Chrapka, a później wykorzystał rzut karny, który sam "wypracował".

W drugiej połowie Podbeskidzie, a konkretnie Kamil Biliński, nie wykorzystało akcji na kontaktową bramkę. I to się zemściło. Po rzucie rożnym głową na 3:0 trafił Piotr Malarczyk. W końcówce wynik podwyższyli jeszcze zmiennicy: Sebastian Milewski oraz minutę przed końcem Tiago Alves.

Piastowi wciąż daleko do czołówki, ale tym zwycięstwem łapie kontakt z środkiem tabeli. Podbeskidzie grzęźnie na dnie. Beniaminek stracił dotąd rekordowe 34 bramki, co daje średnią 2,62 na mecz. Czy w przerwie zimowej trener Krzysztof Brede pożegna się z posadą? Porażka z Piastem była trzecią z rzędu i zarazem ósmą w sezonie.

Piłkarz meczu: Jakub Świerczok