Mecz Cracovia - Pogoń 2:1
Mecz Cracovia - Pogoń 2:1 Andrzej Banaś
PKO Ekstraklasa. Trzy gole w przeciągu pięciu minut gry. Cracovia odwróciła losy spotkania i pokonała Pogoń Szczecin 2:1 (1:0) na inaugurację ligi. Spory udział mieli w tym debiutanci: Niemiec Marcos Alvarez (gol i asysta) oraz Brazylijczyk Rivaldinho.

Mecz Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1

W Cracovii ligowe debiuty zaliczyli dziś bramkarz Karol Niemczycki (ostatnio Puszcza Niepołomice), napastnicy Marcos Alvarez (czołowy strzelec 2. Bundesligi) i Rivaldinho (syn Rivaldo, czołowy strzelec ligi rumuńskiej) oraz pod koniec meczu Dawid Szymonowicz (obrońca Jagiellonii Białystok). W barwach Pogoni po raz pierwszy zobaczyliśmy za to skrzydłowego Michała Kucharczyka (ostatnio Urał Jekaterynburg). W drugiej połowie na placu gry pojawili się też ofensywny pomocnik Alexander Gorgon (ostatnio HNK Rijeka) i skrzydłowy Mariusz Fornalczyk (Polonia Bytom).

Przed przerwą nie padły bramki. Pogoń stworzyła dwie dobre sytuacje, ale zarówno Adam Frączczak jaki i wspomniany Kucharczyk uderzyli obok. Dość przeciętnie grająca Cracovia straciła jedynie swojego lewego obrońcę: z powodu kontuzji Kamil Pestka przedwcześnie zakończył mecz i dołączył do długiej listy graczy z urazami. Są na niej Ołeksij Dytiatjew, Radosław Kanach czy Sylwester Lusiusz.

Ciekawie zrobiło się po przerwie, kiedy worek z bramkami rozwiązał się. Pogoń objęła prowadzenie w 57 minucie. Z rzutu rożnego dośrodkował były pomocnik Cracovii Damian Dąbrowski, a piłkę głową do siatki skierował kapitan Adam Frączczak, po zgubieniu byłego obrońcy... Pogoni, Cornela Rapy.

To był niezwykły moment meczu, ponieważ Cracovia po półtorej minuty doprowadziła do wyrównania. Dante Stipica wprawdzie obronił próbę Rivaldinho, ale wobec dobitki Marcosa Alvareza okazał się bezradny.

Cracovia poszła po tej akcji za ciosem. Uściślijmy: w 57 minucie straciła bramkę, w 58 doprowadziła do wyrównania, a w 62 minucie objęła prowadzenie. Po szybkim wyjściu z lewej flanki Alvarez dograł do niepilnowanego, nabiegającego Sergiu Hanki, a nowy kapitan dopełnił formalności.

W czwartek Cracovia zagra w Szwecji z Malmoe FF o awans do II rundy. el. Ligi Europy.

Piłkarz meczu: Marcos Alvarez