Krzysztof Nowacki
Piast Gliwice pokonał ostatniego w tabeli Górnika Łęczna 1:0
Piast Gliwice pokonał ostatniego w tabeli Górnika Łęczna 1:0 Arkadiusz Gola
PKO Ekstraklasa. W debiucie nowego trenera Marcina Prasoła Górnik Łęczna uległ w Gliwicach Piastowi 0:1 (0:1). O wyniku przesądziła bramka Kamila Wilczka. Piłkarze Waldemara Fornalika pozostają w grze o czwarte miejsce, a łęcznianie utknęli na ostatniej lokacie.

PKO Ekstraklasa: Piast Gliwice - Górnik Łęczna 1:0

Jak padła bramka?

• 1:0 26 min - Tom Hateley wpadł z piłką w pole karne, zagrał dokładnie na piąty metr do Kamila Wilczka, który precyzyjnym uderzeniem pod poprzeczkę pokonał Macieja Gostomskiego.

W miniony poniedziałek z posady trenera Górnika zrezygnował Kamil Kiereś. W czwartek prezes klubu, Piotr Sadczuk przedstawił nowego szkoleniowca, a w sobotę, po zaledwie jednym treningu, Marcin Prasoł zadebiutował w spotkaniu z Piastem Gliwice.

- Czasu nie było dużo, ale zawodnicy są bardzo zdeterminowani. Chcą zmienić swoją sytuację w tabeli każdym występem i to pokazali na boisku – mówił po sobotnim meczu Prasoł, który w wyjściowej jedenastce postawił m.in. na Aleksa Serrano, Michała Golińskiego, czy Michała Maka.

Łęcznianie mogli prowadzić już w 4. minucie. Leandro wywalczył rzut rożny, a do dośrodkowania Daniela Dziwniela najwyżej wyskoczył Bartosz Rymaniak. Po jego mocnym uderzeniu głową, bramkarz Frantisek Plach z trudem wypiąstkował piłkę.

Była to najlepsza okazja zielono-czarnych w pierwszej połowie. Zdecydowanie więcej z gry mieli gospodarze. Macieja Gostomskiego próbowali zaskoczyć Michał Chrapek, Kamil Wilczek oraz Damian Kądzior.

W 15. minucie, jedną z nielicznych akcji łęcznian zapoczątkował Janusz Gol. Zagrał on na środek do Bartosza Śpiączki, a ten na prawej stronie zauważył Michała Maka. Pomocnik Górnika wbiegł w pole karne, oszukał obrońcę, ale zamiast oddać strzał, próbował kolejnego zwodu, który został już zablokowany.

W 26. minucie Piast przeprowadził decydującą akcję meczu. Rozpoczął Rauno Sappinen, który zagrał do Toma Hateleya. Brytyjczyk zbiegł do linii końcowej i wstrzelił piłkę na piąty metr. Stał tam Gerson, ale zanim Brazylijczyk zabrał się za wybijanie piłki, nogę „wsadził” Kamil Wilczek i z niewielkiej odległości pokonał Gostomskiego.

- Nie gra się łatwo z drużynami, które mają nóż na gardle. Udźwignęliśmy rolę faworyta, natomiast spodziewałem się lepszego meczu w naszym wykonaniu – przyznał Waldemar Fornalik, szkoleniowiec Piasta.

Pod koniec pierwszej połowy gospodarze oddali inicjatywę drużynie z Łęcznej. Górnik długim fragmentem utrzymywał się przy piłce i próbował tworzyć akcję na połowie rywala. W ostatniej akcji Bartosz Śpiączka był bliski oddania strzału głową po dośrodkowaniu Janusza Gola, ale napastnika zdołał przyblokować jeden z obrońców.

W drugiej części gliwiczanie skupili się na obronie korzystnego rezultatu. Drużyna Marcina Prasoła prowadziła grę i szukała okazji w ataku pozycyjnym. Przez długie fragmenty walka toczyła się na połowie Piasta, ale miejscowi umiejętnie się bronili i nie pozwalali „Górnikom” na więcej, niż zbliżenie się w okolice pola karnego.

Najlepszą sytuację łęcznianie mieli w 85. minucie. Ponownie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Przed znakomitą szansą na zdobycie gola wyrównującego stanął Alex Serrano, który stojąc na jedenastym metrze oddał szybko strzał, a Frantisek Plach instynktownie wybił piłkę nogą.

Oceny piłkarzy po meczu Piast Gliwice - Górnik Łęczna (w skali 1-6):