Piotr Szymański
Jacek Żukowski
Cracovia - Lechia Gdańsk 0:3
Cracovia - Lechia Gdańsk 0:3 Anna Kaczmarz/Polska Press
PKO Ekstraklasa. Cracovia wysoko przegrała na własnym boisku z Lechią Gdańsk (0:3) w drugim sobotnim spotkaniu 14. kolejki PKO Ekstraklasy. Ekipa Piotr Stokowca jednocześnie przerwała fatalną serię czterech porażek z rzędu, bez zdobytej bramki.

Przy sporej mgle rozpoczęło się to spotkanie, ale obie strony nie zamierzały się chować w jej oparach. W 6. minucie Rivaldinho niepotrzebnie zdecydował się na strzał, a nie na podanie do Patryka Zauchy i został zablokowany. W rewanżu Omran Haydary wpadł w pole karne, ale nie trafił w bramkę. Po chwili Damir Sadiković „zatańczył” z rywalami przed ich polem karnym, po czym oddał strzał, ale niecelny.

W 15. minucie goście mieli rzut wolny po faul na Haydarym. Rafał Pietrzak uderzył z 20 metrów nad murem i mimo interwencji Karola Niemczyckiego piłka wpadła do siatki. Bramkarz miał piłkę na ręce, ale futbolówka przegięła mu dłoń i wpadła do siatki.

Lechia nie zamierzała cofnąć się i szanować ten wynik, tylko szukała drugiej bramki. W 24. minucie z ostrego kąta uderzał Kenny Saief, a kilkadziesiąt sekund później Flavio Paixao – w obu przypadkach bronił golkiper „Pasów”. Z kolei w 32. minucie z bardzo ostrego kąta uderzał Zaucha, ale Dusan Kuciak nie dał się zaskoczyć. Gospodarze mimo strat nie za bardzo brali się do ich odrabiania. Ich akcje były zdecydowanie za wolne, by zaskoczyć rywali.

Na pokerową zagrywkę zdecydował się w przerwie Probierz, który w przerwie dokonał aż trzech zmian. Wymienił oba skrzyła i napastnika. I od razu jeden z trójki nowych – Floria Loshaj posłał groźne dośrodkowanie z rzutu wolnego, po którym Kuciak musiał piąstkować piłkę. Widać było, że w przerwie w szatni Cracovii trener udzielił reprymendy swoim piłkarzom. Zaczęli grać szybciej, a Lechia uciekała się do fauli, za co jej zawodnicy byli karani żółtymi kartkami.

W 69. minucie Paixao widząc, że przed bramkę wysunięty był Niemczycki, próbował go lobować strzałem ze środka boiska. Piłka spadła na górną siatkę. To był przerywnik w atakach „"asów” na gdańską bramkę, bo inicjatywa należała do gospodarzy.

Miejscowi musieli uważać na kontry, choćby takie, jak ta, po której Saief chciał zaskoczyć krakowian, ale Niemczycki pewnie przerwał jego dośrodkowanie. W rewanżu Fiolić sprawdził bramkarza gdańszczan, który zdołał wybić piłkę na róg.

Na 10 minut przed końcem drugą żółtą, a w konsekwencji czerwona kartkę zobaczył Michael Gardawski. Sytuacja „Pasów” stała się trudna, a sekundy później już beznadziejna. W 81. minucie po dograniu Pietrzaka z wolnego Gajos strzałem głową pokonał Niemczyckiego. A w 94. minucie z bliska dobił Cracovię rezerwowy Jaroslav Mihalik, którego idealnym podaniem na nos obsłużył Conrado.

Jak padły bramki?

• 0:1 (15. minuta) - Rafał Pietrzak uderzył bezpośrednio z rzutu wolnego nad murem, a piłka po ręce Karola Niemczyckiego zatrzepotała w siatce. Wydaje się, że bramkarz Cracovii powinien zachować się lepiej.
  • 0:2 (81. minuta) - Stały fragment gry znów przyniósł Lechii gola. Rafał Pietrzak precyzyjnie dośrodkował w pole karne, tam zupełnie niepilnowany był Maciej Gajos i głową skierował piłkę do bramki.
  • 0:3 (94. minuta) - Świetna akcja rezerwowych Lechii. Conrado dośrodkował z prawej strony na dalszy słupek do pozostawionego bez opieki Jaroslava Mihalika, a ten dobił Cracovię, ustalając wynik meczu.