DW
Piast Gliwice - Zagłębie Lubin 2:0 (1:0)
Piast Gliwice - Zagłębie Lubin 2:0 (1:0) Lucyna Nenow / Polska Press
PKO Ekstraklasa. Piast Gliwice rozpoczął 2020 rok od zwycięstwa na własnym stadionie z Zagłębiem Lubin. Podopieczni trenera Waldemara Fornalika wygrali 2:0, a gole strzelali Jorge Felix i Jakub Czerwiński. Gliwiczanie wskoczyli tym samym na szóste miejsce w tabeli i nikt już nie może ich przegonić. Do podium tracą tylko cztery oczka.

Piast Gliwice w pięciu zimowych sparingach poniósł tylko jedną porażkę - w ostatnim meczu ze słoweńskim Celje. Mistrzowie Polski wygrywali z Łudogorcem, GKS-em Jastrzębie oraz Szachtiorem Soligorsk, zremisowali także z Zorią Ługańsk. Zagłębie Lubin przygotowania rozpoczęło od dotkliwej porażki z Dynamem Moskwa. Przegrali także z Dritą z Kosowa, ale pokonali Universitateę Craiova, MFK Karvina i Beroe Stara Zagora. Lepsi rywale w przygotowaniach do rundy wiosennej i znacznie lepsza postawa w sparingach była widoczna w pierwszym spotkaniu tych drużyn w 2020 roku.

Początek zdecydowanie należał do gospodarzy, którzy w siedem minut przeprowadzili dwie groźne akcje. Po nieco ponad kwadransie było już dla nich 1:0. Szymon Marciniak uznał, że Damian Oko kopnął w polu karnym Patryka Tuszyńskiego. Powtórki nie rozwiały wszystkich wątpliwości, lecz o zmianie decyzji nie było mowy. Rzut karny wykorzystał Jorge Felix, strzelając w środek bramki. Był to jedyny celny strzał w pierwszej części gry, lecz obrońcy tytułu kilkukrotnie groźnie uderzali z dystansu.

Po przerwie Zagłębie mogło wyrównać w drugim kwadransie drugiej połowy. Świetna akcja gości, wymiana podań z pierwszej piłki, lecz Damjan Bohar posłał piłkę obok słupka. Niewykorzystane sytuacje lubią się mścić, dlatego już w 74. minucie bliżej gola był Piast. Z prawej strony wszedł w pole karne Rymaniak, uderzył z ostrego kąta, ale posłał piłkę nad poprzeczką. Po chwili znów było groźnie pod bramką Konrad Forenca. Bramkarz Miedziowych popełnił błąd po dośrodkowaniu Patryka Sokołowskiego, Sebastian Milewski miał przed sobą pustą bramkę, lecz Bartosz Kopacz wybił piłkę sprzed linii bramkowej.

W 78. minucie gliwiczanie dopełnili dzieła. Gerard Badia dośrodkował z rzutu rożnego, Uros Korun zgrał piłkę do Jakuba Czerwińskiego, a ten strzałem z trudnej pozycji pokonał bramkarza Zagłębia.