Krzysztof Kowalski
Bartosz Karcz
Wisła Kraków przegrała z Radomiakiem Radom 2:4 i spadła do 1 ligi
Wisła Kraków przegrała z Radomiakiem Radom 2:4 i spadła do 1 ligi Andrzej Banas / Polska Press
PKO Ekstraklasa. Wisła Kraków spadła do Fortuna 1 Ligi. O tym fakcie przesądziła porażka drużyny Jerzego Brzęczka w Radomiu z Radomiakiem 2:4. To pierwszy spadek Białej Gwiazdy od 1994 roku.

Spadkowicze z PKO Ekstraklasy:

• Górnik Łęczna - spadek po 33. kolejce, 28 punktów
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - spadek po 33. kolejce, 31 punktów
  • Wisła Kraków - spadek po 33. kolejce, 31 punktów

PKO Ekstraklasa: Radomiak Radom - Wisła Kraków 4:2 (0:1)

Tylko zwycięstwo mogło przedłużyć szanse „Białej Gwiazdy” na utrzymanie. O bramki miał tym razem zadbać Jan Kliment. Czech za kadencji Jerzego Brzęczka wystąpił dopiero piąty raz w ligowym meczu, a od początku pierwszy raz.

Dla Wisły mecz ułożył się idealnie, bo już w 8 minucie po świetnej akcji Giorgi Citaiszwiliego i jego płaskim strzale goście objęli prowadzenie. Wbrew pozorom nie uspokoiło to gry krakowian. Wyglądali tak, jakby nie wiedzieli czy pójść za ciosem, czy bardziej cofnąć się i liczyć na kontry. Inna sprawa, że Radomiak grał słabo. Gospodarze wywoływali irytację miejscowych kibiców kolejnymi kiksami. I tak ta pierwsza połowa dobiegła bez większych emocji do końca.

Dla Wisły świetnie zaczęła się druga połowa. Już na jej początku płaskim strzałem na 2:0 podwyższył Stefan Savić. Z dwubramkowego prowadzenia krakowianie cieszyli jednak tylko chwilę, bo dosłownie kilkadziesiąt sekund później Karol Angielski z najbliższej odległości zdobył gola na 1:2.

Mecz nabrał rumieńców, tempo wzrosło, ale skuteczny był już tylko Radomiak. Najpierw kolejne dwa gole zdobył Karol Angielski, a na kilka minut przed końcem Wisłę dobił Dawid Abramowicz. To, że zrobił to akurat on, było jak podsumowanie całej polityki transferowej Wisły ostatnich lat…

Jak padły bramki?

• 0:1 8 min - Stojący tyłem do bramki Elvis Manu, mimo pressingu rywala, podał na prawo do Heorhija Citaiszwiliego, który przedarł się prawą flanką i uderzył płasko w stronę dalszego rogu. Filip Majchrowicza był bezradny.
  • 0:2 48 min - Obrona Radomiaka wybija piłkę po dośrodkowaniu Heorhija Citaiszwiliego pod nogi Michala Frydrycha. Jego strzał został zablokowany, ale okazję do dobitki miał Stefan Savić. Zasłonięty Filip Majchrowicz nie zdołał odbić płaskiego uderzenia Austriaka.
  • 1:2 50 min - Dawid Abramowicz podłączył się do akcji i płaskim zagraniem z lewej strony posłał piłkę na dalszy słupek, skąd kropkę nad "i" postawił Karol Angielski.
  • 2:2 67 min - Karol Angielski po dośrodkowaniu Daniela Łukasika z rzutu rożnego uderzeniem głową skierował piłkę do siatki.
  • 3:2 69 min - Dawid Abramowicz popisał się dalekim wyrzutem z autu w "szesnastkę", a Karol Angielski uderzeniem głową wpakował piłkę do siatki. Nieudanie futbolówkę na słupek próbował sparować Paweł Kieszek.
  • 4:2 86 min - Mateusz Radecki podał na lewą stronę do szeroko ustawionego Dawida Abramowicza, po czym ruszył do prostopadłego podania. W polu karnym przegrał pojedynek z Pawłem Kieszkiem, ale z dobitką zdążył Abramowicz, który płaskim strzałem do pustej bramki podwyższył prowadzenie.

Piłkarz meczu: Karol Angielski