Pływanie. Oświęcim liderem ligi SMS, bo ma kompletny zespół...

Pływanie. Oświęcim liderem ligi SMS, bo ma kompletny zespół [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Jerzy Zaborski

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Liga SMS w pływaniu to nie tylko walka w wodzie, ale także na trybunach
1/14
przejdź do galerii

Liga SMS w pływaniu to nie tylko walka w wodzie, ale także na trybunach ©Fot. Jerzy Zaborski

Oświęcim wygrał zimową edycję pływackiej ligi SMS na krótkim basenie w Gorzowie Wielkopolskim i - z najbardziej uprzywilejowanej pozycji - przystąpi do rundy rewanżowej, na długim basenie, ale to dopiero wiosną.
Oświęcim zdominował rywalizację w Gorzowie Wielkopolskim, potwierdzając, że jest najlepszą placówką w Polsce. Po pierwszym ogłoszeniu wyników przez spikera, po zaledwie drugiej konkurencji, Oświęcim był już na czele (co kilka startów podawana jest aktualna punktacja zawodów – przyp. red.) i od tego momentu jego przewaga zdecydowanie rosła. Jaka jest tajemnica sukcesu oświęcimian? - Siła tkwi w kolektywie – podkreśla Marek Dorywalski, prezes Unii Oświęcim i zarazem koordynator w SMS. - Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że mamy kompletny zespół, zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców, dlatego chylę przed nim czoła. Z moich obserwacji wynika, że Warszawa miała potężnych chłopców. Z kolei w Lublinie stroną dominującą były dziewczęta. Jednak okazało się, że teoretyczna przewaga u konkurencji wśród chłopców lub dziewcząt nie jest w stanie złamać naszego kolektywu. Byliśmy z jednej bryły, której „ugryźć” nie można. To najbardziej cieszy.

Zobacz galerię

Oświęcimianie byli na tyle silną ekipą, że nie pozwolili się zbliżyć konkurencji nawet wtedy, kiedy teoretycznie powinni oddać punkty. Chodzi zwłaszcza o wyścigi w stylu grzbietowym, w którym od pewnego czasu brakuje zdecydowanych liderów. - Jednak i tym razem było nieźle – cieszy się Marek Dorywalski. - Dominika Kosińska była trzecia na 200 metrów, a Daria Nita piąta. Do wyniku drużyny w ligowej rywalizacji liczą się zawsze starty dwóch najwyżej sklasyfikowanych zawodników z każdej szkoły – tymi słowami szkoleniowiec przypomniał wątek regulaminowy z ligowej rywalizacji.

Sukces oświęcimskich pływaków wywołał sportową złość wśród uczniów pozostałych szkół. Liga ma swój klimat. Walka toczy się nie tylko w wodzie, ale także na trybunach. Wszyscy uczestnicy ligi zjednoczyli siły w dopingu przeciwko oświęcimskiej placówce. To tylko zjednoczyło Oświęcim. Kiedy przewaga oświęcimian osiągnęła ponad 100 punktów, trybuny zamilkły. Z kolei po zakończeniu zawodów, kapitan Oświęcimia, Kacper Nowak, jak na dżentelmena przystało, podziękował całej Polsce za wspaniałą sportową walkę!

Oświęcimianie brylowali w klasyfikacjach stylowych ligi. W stylu dowolnym, w sprincie, najlepsza była Dominika Kossakowska. W stylu klasycznym chłopców na pierwszych dwóch miejscach uplasowali się oświęcimianie. Najlepszy był Mateusz Dubas, który wyprzedził Kacpra Nowaka.

Mateusz Dubas wygrał także rywalizację w stylu zmiennym, a trzeci był jego klubowy kolega – Przemysław Suchański.

Mateusz Dubas był liderem zespołu. Rewelacyjnie popłynął na 100 m „żabką” (1.01,40) i 200 m (2.12,26), wygrywając oczywiście oba wyścigi. Życiowe wyniki osiągnął w stylu zmiennym, wygrywając na 200 m (2.01,28) i na 400 m (4.14,95).

Skoro jesteśmy przy rewelacyjnych wynikach, trudno pominąć występ Dominiki Kossakowskiej na 200 m stylem motylkowym (1.58,96). Po raz trzeci w karierze złamała barierę dwóch minut, znacząco śrubując swój rekord życiowy.

Tradycyjnie najwięcej emocji wywołały rywalizacje sztafet, które są najwyżej punktowane w lidze. Oświęcimskie dziewczęta wygrały wyścigi na 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym (Marta Klimek, Daria Nita, Natalia Lewandowska, Dominika Kossakowska). Z kolei w sztafecie zmiennej 4x100 m oświęcimianki stanęły na najniższym stopniu podium (Dominika Kosińska, Natalia Lewandowska, Zuzanna Nowak, Dominika Kossakowska).

Z kolei w najbardziej prestiżowej, mieszanej sztafecie 8x50 m stylem dowolnym, w której nagrodą jest okazały tort, oświęcimianie stanęli na najniższym stopniu podium (Marta Klimek, Kamil Sieradzki, Dominika Kossakowska, Kacper Milbrant, Natalia Lewandowska, Mateusz Dubas, Daria Nita, Andrzej Michalczyk).

Klasyfikacja Ligi SMS po I rundzie:

1. SMS Oświęcim1962 pkt
2.SMS Lublin1810 pkt
3.SMS Bielany Warszawa1630 pkt
4.SMS Szczecin1630 pkt
5.SMS Kraków1573 pkt
6.SMS Wrocław1556 pkt
7.SMS Warszawa1492,50 pkt
8.SMS Bydgoszcz1362 pkt
9.SMS Racibórz1302,50 pkt
10.SMS Zielona Góra1167 pkt
11.SMS Ostrowiec Świętokrzyski905 pkt
12.SMS Olsztyn896,50 pkt
13.SMS Poznań806 pkt
14.SMS Gdańsk782,50 pkt
15.SMS Gorzów Wielkopolski697 pkt
DZIEJE SIĘ W SPORCIE - KONIECZNIE SPRAWDŹ:


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Wyniki

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Sportowy24 na Facebooku