Jerzy Zaborski
Oświęcimian Michał Piela (w środku) wygrał rywalizację wśród juniorów 14- i 15-letnich. Był też najlepszy w punktacji Rudolpha. Fot. Jerzy Zaborski
Pucharem Wszechstronności Stylowej pływacy otworzyli w Oświęcimiu nowy sezon. Zimą walka będzie się toczyć na krótkim basenie.

To dopiero pierwszy start po kilku tygodniach ciężkiego treningu, więc nie spodziewano się rewelacyjnych wyników, ale zawodnicy podjęli wyzwanie rzucone im przez organizatorów. W oświęcimskiej imprezie szczególnie prestiżowe były zmagania na 400 metrów stylem zmiennym, najdłuższym dystansem zawodów otwarcia, bo w nich ścigano się przede wszystkim na krótkich dystansach.

Wśród kobiet wyzwaniem był wynik oświęcimianki Anety Chmelik, która 36 lat temu, będąc podopieczną Kazimierza Woźnickiego, obecnego prezesa MOZP, pokonała dystans 400 m stylem zmiennym w czasie 4.56,10. Dominika Kossakowska (SMS Oświęcim/AZS AWF Katowice) wymazała ten wynik z tabel z czasem 4.54,84, ustanawiając swój rekord życiowy. Za swój wyczyn odebrała nagrodę finansową ufundowaną przez wicewojewodę Zbigniewa Starca, który przed laty był trenerem, więc zna od podszewki ciężką pracę pływaków.

Z kolei wśród mężczyzn na 400 m stylem zmiennym wyzwaniem był aż 37-letni wynik Dariusza Wolnego ze Śląska Wrocław (4.21,33). Poprawił go zawodnik Unii Oświęcim Przemysław Suchański, uzyskując czas 4.19,73. Oświęcimian także dostał nagrodę finansową.

W pierwszych zawodach sezonu zawodnicy pływali niecodziennymi dla siebie stylami. Specjalizujący się w długich dystansach stylu dowolnego Michał Daszkiewicz męczył się w stylu klasycznym. W sztandarowym wyścigu na 400 m stylem zmiennym popłynął sobie...kraulem, narażając się na dyskwalifikację. Jednak zawodnicy ścigający się na co dzień w długich dystansach nie mieli szans odegrania znaczącej roli w imprezie sprinterskiej, więc pomyśleli już o kolejnych zawodach.

Byli zawodnicy, którzy byli zadowoleni ze swoich pierwszych występów. Jan Więzik cieszył się przede wszystkim ze startu na 100 m stylem dowolnym zajmując w nim 6. miejsce (53.25). - Do najniższego stopnia podium straciłem tylko sześć setnych sekundy – zwrócił uwagę utalentowany pływak.

W klasyfikacji medalowej zwyciężył AZS AWF Katowice, zdobywając 18 „krążków” (7 złotych, 5 srebrnych i 6 brązowych). Druga była Unia Oświęcim – 15 medali (7 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe), a trzeci SMS Galicja Kraków – 21 medali (4 złote, 7 srebrnych i 10 brązowych).

W klasyfikacji drużynowej (open) wygrał AZS AWF Katowice, wyprzedzając Unię Oświęcim i SMS Galicję Kraków. W grupie 14- i 15-latków triumfowała Unia Oświęcim przed SMS Galicją Kraków i AZS AWF Katowice. Z koeli wśród 13-latków wygrała Ósemka Oświęcim przed Galicją Kraków i Omegą Olkusz.

W klasyfikacji kobiet (open) najlepsza była Dominika Kossakowska (AZS AWF Katowice). Wyprzedziła klubową koleżankę Natalię Lewandowską i Oliwię Biernat (SMS Galicja Kraków).

Wśród dziewcząt 14- i 15-letnich wygrała Amelia Marek (Delfin Tarnów). Wyprzedziła Justynę Poznańską (SP 8 Chrzanów) i Paulę Gawron (SMS Galicja Kraków). Z kolei u 13-latków wygrała Julia Smurzyńska (SMS Galicja Kraków), wyprzedzając Aleksandrę Judę (Ósemka Oświęcim) i Helenę Jarosz (Omega Olkusz).

Wśród mężczyzn (open) wygrał Mateusz Dubas (SMS Oświęcim/AZS AWF Katowice). Za nim uplasował się Sebastian Ciastoń (AZS AWF Katowice), a trzeci był Przemysław Suchański (Unia Oświęcim).

W grupie chłopców 14- i 15-letnich zwyciężył oświęcimianin Michał Piela. Za nim uplasował się Paweł Kwiecień (AZS AWF Katowice), a trzeci był Filip Mordarski (SMS Galicja Kraków).

Z kolei wśród 13-latków najlepszy był Kamil Machulak (Ósemka Oświęcim). Za nim uplasował się tarnowianin Mikołaj Jurkiewicz, a na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Męderek z Omegi Olkusz.

Z kolei w punktacji Rudolpha (w niej porównywane są wyniki wszystkich kategorii wiekowych) najlepszy był oświęcimianin Michał Piela (15-latek), a wśród dziewcząt zwyciężyła 14-letnia Alicja Lubińska z Unii Oświęcim.

Autor: Jerzy Zaborski