Po niemrawym początku, gwiazdy wzięły sprawy w swoje ręce. Reprezentacja Polski pokonuje w hali CRS Niemców 3:2

Jakub Kłyszejko, Mariusz Kapała
Mariusz Kapała / GL
W polskiej drużynie wystąpiło trzech graczy PGE Skry Bełchatów - najdłużej, bo w pięciu setach, zagrał Norbert Huber, a po drugiej partii na boisku pojawili się Grzegorz Łomacz i Karol Kłos. Najwięcej punktów spośród graczy z Bełchatowa zdobył Huber - 11 (8 atakiem i 3 blokiem). Siedem punktów (3 atakiem, 3 blokiem i 1 zagrywką) uzyskał Kłos, a dwa - oba blokiem - Łomacz. Pierwsze dwa sety upłynęły pod dyktando Niemców, jednak od trzeciego na parkiecie pojawiły się największe gwiazdy i kolejne trzy partie padły łupem mistrzów świata. Podopieczni trenera Vitala Heynena pokonali naszych zachodnich sąsiadów 3:2.

Polska – Niemcy 3:2 (18:25, 23:25, 25:17, 25:22, 15:10).
Polska: Drzyzga, Kwolek, J.Nowakowski, Muzaj, Fornal, Huber, Wojtaszek (libero) oraz P.Nowakowski, Kurek, Leon, Łomacz, Bednorz, Kłos, Zatorski (libero).

Niemcy: Zimmermann, Schott, Krick, Hirsch, Karlitzek, Krage, Zenger (libero) oraz Fromm, Reichert, Böhme, Brehme, Weber, Thole, Maase, Tille, Stohr (libero).

Mistrzowie świata przygotowują się do meczów z Niemcami. Zobaczcie, jak trenują m.in. Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, czy Michał Kubiak. Więcej zdjęć znajdziecie w kolejnych slajdach.

Kurek, Kubiak, Leon, Kłos, Bednorz i spółka trenują w hali C...

Już przed meczem było wiadomo, że trener Vital Heynen będzie mocno rotował składem. Wszyscy zawodnicy wiedzieli, w jakim wymiarze pojawią się na parkiecie. W pierwszym meczu z Niemcami w meczowej „14” zabrakło miejsca dla m.in. Michała Kubiaka, czy Artura Szalpuka. Nasi rywale przyjechali do Zielonej Góry w mocno odmłodzonym składzie. Najbardziej znanymi postaciami w składzie trenera Andrei Gianiego byli Christian Fromm i Marcus Böhme.

Od pierwszej piłki czuć było, że jest to nietypowy mecz. Na trybunach hali CRS zasiedli... kartonowi kibice, którzy choć trochę wypełnili niektóre trybuny. Reszta mogła obejrzeć spotkanie w kinie samochodowym, bądź przed telewizorem.

Zadecydował blok

Eksperymentalna szóstka biało-czerwonych rozpoczęła dość niemrawo. Niemcy dominowali, szczególnie na siatce. Norbert Huber i Jan Kochanowski zostali kilkukrotnie zatrzymali na środku przez Tobiasa Kricka. Mimo dość sennej atmosfery, siatkarze nie odpuszczali. Po kilku akcjach otrzymali gromkie brawa od... swoich kolegów stojących w „kwadracie”. Nasi zachodni sąsiedzi po udanym ataku prowadzili już 19:14. W końcówce pierwszego seta Niemcy dokładali kolejne punkty blokiem i po dobrej grze wygrali pewnie 25:18.

Wyrównana walka ze wskazaniem na rywali

W drugim secie gra biało-czerwonych wyglądała znacznie lepiej. Dobrze spisywał się przyjmujący Tomasz Fornal. Dawaj „Forni” – głośno motywował swojego młodszego kolegę Bartosz Kurek. Zawodnik Jastrzębskiego Węgla robił sporo krzywdy Niemcom swoją zagrywką. Polacy długo prowadzili jednym, dwoma punktami, jednak w połowie seta gra rozpoczęła się od nowa. Drużyny długo walczyły punkt za punkt, ale decydujące akcje znów należały do Niemców, którzy objęli prowadzenie 2:0.

Żarty się skończyły

Trener Vital Heynen wypuścił do boju swoje największe armaty. Od tej pory mecz wyglądał zupełnie inaczej. Niemcy widząc naprzeciw siatki Wilfredo Leona, czy Bartosza Kurka wstrzymywali rękę. Zaczęli grać asekuracyjnie. Kończyli ataki na znacznie mniejszej skuteczności. Trzeci set został z łatwością wygrany przez naszych reprezentantów. Sam Leon zdobył w nim aż osiem punktów. Wydawało się, że nasi z łatwością doprowadzą do tiebreaka. Prowadzili już pięcioma punktami, jednak po kilku niedokładnych przyjęciach, rywale zbliżyli się na jeden punkt. Po asie serwisowym Bartosza Bednorza nasi doprowadzili do remisu. W decydującym secie blok był naszym atutem. Przez ręce Polaków nie przechodziła żadna piłka. Podopieczni trenera Vitala Heynena szybko wyszli na prowadzenie 6:2. Utrzymali je bez większego problemu i zwyciężyli 3:2. Drugie starcie w hali CRS odbędzie się w czwartek o 18:00.