Podsumowanie roku 2022 - pływanie. Pierwszy medal wschodzącej gwiazdy

Mateusz Ptaszyński
Otylia Jędrzejczak przez wiele lat była największą gwiazdą polskiego pływactwa i była twarzą tego sportu. Dwukrotna medalistka z Igrzysk Olimpijskich jest już na "sportowej emeryturze" i nie ma kogoś z kim utożsamiane było pokonywanie basenów na czas. Ten rok pokazał, że w naszym kraju mamy utalentowanego pływaka

Fenomenalne rezultaty polskich pływaków

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w Melbourne zdominowali reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Amerykanie łącznie zdobyli 49 medali, za nimi znaleźli się Chińczycy z 28 „krążkami”.

Biało-Czerwoni odnotowali bardzo dobre występy. Kacper Stokowski, oprócz pobicia rekordu Polski na 50 metrów stylem grzbietowym, w tej kategorii zdobył brązowy medal. Polak przepłynął tą odległość w czasie 22,74 sekund. Drugi na mecie dopłynął Australijczyk Issac Alan Cooper, który pokonał naszego rodaka na samym finiszu. Różnica między pływakami wynosiła 0.01 sekundy. To pierwszy medal Kacpra w jego karierze. Stokowski na 100 metrów zajął szóstą lokatę

Dwudziestotrzylatek prezentował wysoką formę już podczas październikowego Pucharu Świata w Toronto. Polak na trzech różnych dystansach (50, 100, 200 metrów) w stylu grzbietowym kończył w pierwszej trójce.

Katarzyna Wasick również może się poszczycić medalem, jednak koloru srebrnego. Na 50 metrów stylem dowolnym szybsza od Polki była tylko Australijka Emma McKeon. Na mecie, różnica między obiema paniami wynosiła 0.09 sekundy.

Jak sama podkreślała w wywiadach, cieszy się z tego co ma.

"Bardzo się cieszę, że udało mi się zdobyć srebrny medal i wracam z nim do domu. To był srebrny rok, bo z każdych zawodów w tym roku wracam z medalem w tym kolorze, dlatego cieszę się. Zakończyłam ten rok naprawdę fajnie i mam powody do radości” – zakończyła Biało-Czerwona”.

Niewiele zabrakło jej do sukcesu z Pucharu Świata w Toronto. Ówcześnie na tym samym dystansie stylem dowolnym zajęła pierwsze miejsce. Jednocześnie ustanowiła wtedy nowy rekord Polski.