Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoń Szczecin contra covid. Jak sobie radzą inne kraje w Europie? Weź udział w naszej sondzie

Michał Elmerych
Michał Elmerych
Pogoń Szczecin liczy się z możliwością wprowadzenia ograniczeń w możliwości oglądania meczów Portowców na żywo. A jak to wygląda w innych ligach w Europie? Sprawdziliśmy. Trwa również nasza sonda, w której pytamy, jakie rozwiązanie byłoby najlepsze na stadionie w Szczecinie.

Zajrzyjmy do pięciu najważniejszych lig w Europie.

Anglia i mecze Premier League

Wszystkie osoby chcące na żywo zobaczyć mecz Premier League muszą udowodnić swój status covidowy. Oznacza to, że po zakupie biletu otrzymują specjalny formularz, który muszą wypełnić. Wstęp na stadion mają jedynie osoby w pełni zaszczepione (jeżeli od przyjęcia drugiej dawki szczepionki minęło mniej niż dwa tygodnie, muszą zrobić test) lub posiadające test zrobiony nie później niż 48 godzin przed meczem. Na stadionach prowadzone są kontrole. Osoby, które nie mogą okazać certyfikatu lub testu, nie są wpuszczane na stadion. W przestrzeniach gdzie gromadzi się sporo osób, a także w środkach transportu nakazane jest zasłanianie ust i nosa. Za zapewnienie bezpieczeństwa na stadionie odpowiada klub.

Niemcy i mecze Bundesligi

Niemieckie kluby mogą wpuszczać jedynie ograniczoną liczbę widzów. I tak na przykład mecz Borussii Dortmund z Freiburgiem w zeszły piątek na mieszczącym ponad 82 tysiące widzów stadionie obejrzało niespełna 800 widzów. Są stadiony, które są zupełnie zamknięte dla publiczności na przykład w Bawarii. Na tych na których widzowie są wpuszczani obowiązują oczywiście certyfikaty covidove (wstęp dla zaszczepionych i ozdrowieńców) czyli coś co w Niemczech określane jest zasadą 2G. Nie obowiązuje tam wówczas nakaz noszenia maseczek, ani utrzymywanie dystansu. Liczba kibiców jest też ograniczona. Najwięcej w ostatniej kolejce oglądało mecz Unionu Berlin – 3000. Na środowe derby w Pucharze Niemiec, które odbędą się na berlińskim Stadionie Olimpijskim, Hertha rozlosowywała bilety wśród zainteresowanych fanów i to tylko tych będących członkami klubu. Dodatkowo wprowadzono możliwość wstępu dla osób z aktualnym testem (tak zwany protokół 2G+). Na całym Stadionie Olimpijskim obowiązuje obowiązek noszenia maski FFP2 - dlatego maskę należy mieć założoną również na trybunach , można ją zdjąć tylko podczas spożywania posiłków i napojów.

Twój głos się liczy

O możliwości wprowadzenia podobnych regulacji tydzień temu poinformował prezes Pogoni Szczecin Jarosław Mroczek. To wywołało sporą dyskusję wśród kibiców. Także my pytamy, jakie zdaniem naszych czytelników powinny obowiązywać regulacje podczas domowych meczów Pogoni w rundzie wiosennej.

Jak zadbać wczasach pandemii o bezpieczeństwo na stadionach piłkarskich

Organizatorzy imprez piłkarskich na całym świecie zmagają się z problemem jak zapewnić bezpieczeństwo sanitarne kibicom. Ten problem jest również w Polsce. Prezes Pogoni zaapelował do kibiców o szczepienia. Jakie decyzje powinny zostać podjęte przy wpuszczaniu widzów na stadion?

  1. 44.01%
  2. Możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania zasugerował prezes Pogoni Szczecin Jarosław Mroczek
    36.94%
  3. Kibic miałby dokonać wyboru przed zakupem biletu, na miejscu stewardzi stadionowi kierowaliby do określonych stref
    7.14%
  4. Podobne rozwiązanie funkcjonowało w zeszłym sezonie na stadionach piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy
    4.90%
  5. Takie rozwiązanie było już stosowane i wciąż jest stosowane w niektórych krajach
    4.35%
  6. Takie rozwiązanie stosowane było na samym początku także w Polsce, kiedy nie było jeszcze szczepień przeciwko covid
    2.65%

Na Wasze odpowiedzi i głosy w dyskusji czekamy do czwartku do godziny 21. Wyniki podamy w piątek rano. Gdybyście chcieli napisać swój komentarz zapraszamy na [email protected]
Zajrzyjmy jeszcze do trzech innych lig europejskich…

Włochy i mecze w Serie A

Włosi ograniczyli liczbę widzów na stadionie do 5 tysięcy. Już poprzednie ograniczenia zakładające wypełnieni trybun w połowie były sporym utrudnieniem dla klubów. „Według szacunków włoskiego dziennika La Repubblica, posunięcie przyniesie klubom straty rzędu 22,5 miliona dolarów (łącznie około 260 000 biletów), przy czym 5000 miejsc zostanie przeznaczonych głównie dla sponsorów” – podaje strona internetowa magazynu Forbes. Obowiązuje zakaz pojawiania się na meczach kibiców gości.

Hiszpania i mecze w La Liga

Liczba widzów pod koniec grudnia została ograniczona do 75%. Każda z 17 wspólnot autonomicznych w Hiszpanii może wprowadzić dalsze ograniczenia, jeśli zechce. Rząd baskijski ogłosił plany ograniczenia kibiców na stadionach mieszczących ponad 5000 kibiców do 50%.

Francja i mecze w Ligue 1

Francuzi od początku stycznia wpuszczają tylko 5000 kibiców na mecze w swojej najwyższej klasie rozgrywkowej. Rozwiązanie takie mają potrwać do końca stycznia.

We wszystkich trzech krajach obowiązują dodatkowe obostrzenia zgodne z regulacjami rządowymi.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogoń Szczecin contra covid. Jak sobie radzą inne kraje w Europie? Weź udział w naszej sondzie - Głos Szczeciński

Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24