Pokerzyści walczą o korzystne zmiany w ustawie hazardowej....

Pokerzyści walczą o korzystne zmiany w ustawie hazardowej. "EPT Polska" 15 października

Zdjęcie autora materiału
Tomasz Dębek

Aktualizacja:

Polska

Organizatorzy turnieju chcą pokazać, że poker to świetna zabawa

Organizatorzy turnieju chcą pokazać, że poker to świetna zabawa ©Martin S. Fuentes

W lipcu rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy hazardowej, który jednocześnie czeka na notyfikację Komisji Europejskiej. Zmiany, które miały zliberalizować kontrowersyjną ustawę z 2009 roku, dla pokerzystów nie są korzystne. Szansą na pokazanie politykom, że poker nie ma nic wspólnego z hazardem będzie czwarty już turniej charytatywny organizowany pod hasłem "EPT Polska".
Organizatorzy turnieju chcą pokazać, że poker to świetna zabawa

Organizatorzy turnieju chcą pokazać, że poker to świetna zabawa ©Martin S. Fuentes

Turniej, znany pod żartobliwą nazwą "EPT Polska" [EPT to największy cykl pokerowych festiwali w Europie, trzykrotnie odbywał się w Warszawie, po wejściu w życie przepisów ustawy hazardowej z 2009 roku omija jednak Polskę - red.] odbędzie się po raz czwarty. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Artur Górczyński, poseł na Sejm VII kadencji, który pełnił wówczas rolę przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. efektywnej regulacji gry w pokera.

- Tradycynie cele turnieju są trzy. Po pierwsze, charytatywny. W tym momencie nie zdecydowaliśmy jeszcze o tym, która organizacja będzie beneficjentem puli nagród. Ogłosimy to w ciągu kilku dni. Drugi cel to pokazanie naszym szanownym politykom, że poker to świetna zabawa, a nie złodziejstwo, oszukiwanie i zadymione pomieszczenia. Trzeci to po prostu dobra zabawa uczestników - wylicza Górczyński.

- Trzy pierwsze turnieje udowodniły, że ich organizacja ma sens. Dlatego będzie też czwarty. Szczególnie, że mamy teraz gorący okres dotyczący prac nad ustawą hazardową. Mam nadzieję, że politycy się pojawią. Zaproszenia dostaną wszystkie kluby parlamentarne. Zobaczymy, kto z nich skorzysta. Do tej pory bywało z tym różnie - dodaje.

W warszawskim kasynie Hit powinna pojawić się też śmietanka polskiego pokera oraz wiele twarzy znanych nie tylko z pokerowych stołów. - Być może uda się nam przyciągnąć zwycięzcę sierpniowego EPT Barcelona, Sebastiana Malca. Stowarzyszenie Wolny Poker będzie z nim rozmawiało na ten temat. Myślę, że nie zawiodą też chłopaki z naszej czołówki zawodowców. Byli na każdych turniejach, powinni pojawić się też i na tym. Zaproszenia roześlemy też do dziennikarzy, przedstawicieli szeroko rozumianego show biznesu oraz np. prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. Zobaczymy, czy czas pozwoli mu na udział w turnieju. Liczymy na popularne osoby, które wiedzą, że poker to nic złego. A jest źle traktowany przez polskie prawo - podkreśla Górczyński.

W turnieju będzie mógł zagrać każdy, kto wpłaci wpisowe w wysokości 100 złotych. Organizatorzy liczą na dużą frekwencję. - W związku z tym, że trwają prace nad totalnie nieudaną dla polskiego pokera ustawą, środowisko powinno się sprężyć. Duże zainteresowanie turniejem pokaże, że wielu osobom zależy na przepisach korzystnych i dla pokerzystów, i dla budżetu państwa. Przy okazji zrobimy coś dobrego, przeznaczając całą pulę nagród na cele charytatywne. Pokażemy, że dzięki pokerowi można nie tylko dobrze się bawić, ale też pomagać innym - tłumaczy Górczyński.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów 25 proc. puli nagród trafi w ręce fiskusa. Reszta zostanie przeznaczona na cele charytatywne. Podczas poprzedniego turnieju, rozegranego w styczniu, na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło w ten sposób 7700 złotych.

Czwarty turniej "EPT Polska" rozpocznie się 15 października o 17:30.

Obserwuj autora artykułu na Twitterze

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Wyniki

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Waszym zdaniem

Kto zostanie siatkarskim mistrzem Polski 2018/19?