Polacy w ligach zagranicznych, dobry mecz Piątka i Glika, Bednarek zawiódł

Michał Skiba
26 spotkań w barwach Herthy Berlin (sześć) i AC Milan (dwadzieścia) i tylko siedem goli - to bilans Krzysztofa Piątka w tym sezonie brak
Polscy piłkarze za granicą. Krzysztof Piątek odblokowany. Przynajmniej połowicznie. Napastnik Herthy Berlin strzelił gola, ale mógł zdziałać zdecydowanie więcej. Miniony weekend najgorzej zapamięta Jan Bednarek, który zawalił mecz swojemu Southampton. Wszystkich zaskoczył Grzegorz Krychowiak, który nie patyczkował się ze swoim trenerem.

„Topowy napastnik z dużymi możliwościami” - tak Krzysztofa Piątka w swoim raporcie opisał niedawno Juergen Klinsmann, były już trener Herthy Berlin. Niemiec opuścił drużynę w głębokim kryzysie, a Hertha sięgnęła dna w poprzedniej kolejce, gdy przegrała u siebie 0:5 z FC Koeln. W ten piątek mogło być jeszcze gorzej. Berlińczycy przegrywali w Duesseldorfie z Fortuną 0:3, ale po przerwie doprowadzili do remisu. Mogli nawet wygrać, gdyby swoją okazję na gola zamienił Piątek. Należy mu się jednak pochwała za zimną krew i wykorzystany karny, który dał remis. Na ligowego gola czekał 8 grudnia. Wtedy, również z karnego, trafił do siatki Bolonii, jeszcze w barwach Milanu.

- Punkt jest bardzo ważny, zwłaszcza po szalonej pierwszej części meczu. Chcieliśmy zwyciężyć, ale kiedy tracisz dwa gole w pierwszych dziesięciu minutach, to jest to trudne. Jestem zirytowany, że nie wykorzystałem sytuacji sam na sam. Muszę to robić. Na szczęście jedenastka sprawiła, że pomogłem drużynie. W drugiej połowie pokazaliśmy swój potencjał. Następny mecz chcemy wygrać - mówi Piątek. W końcu jednak w Berlinie pojawiło się małe światełko w tunelu. Budowana z myślą o przyszłym sezonie Hertha odskakuje strefie spadkowej na sześć punktów. Obecnie jest trzynasta. Do końca sezonu jeszcze dziesięć kolejek.

Lewandowski odpoczywa, Krychowiak rządzi w Lokomotiwie

W Niemczech koniec weekendu nie oznacza przerwy od gry, bowiem we wtorek i środę odbędą się ćwierćfinały Pucharu Niemiec. Już dziś Schalke 04 podejmie Bayern Monachium. To będzie drugie spotkanie mistrzów Niemiec bez Roberta Lewandowskiego. Snajper FCB doznał pęknięcia krawędzi kości piszczelowej w lewym stawie kolanowym. Przez dziesięć dni ma nosić opatrunek gipsowy, a następnie czeka go rehabilitacja. Do gry ma wrócić za cztery tygodnie. „Lewemu” ucieka szansa na zdobycie Złotego Buta dla najlepszego strzelca w Europie. Kapitan reprezentacji Polski jest obecnie drugi (25 goli w lidze). Ma jeszcze cztery gole przewagi nad Timo Wernerem (RB Lipsk) i Cristiano Ronaldo (Juventus), ale dwa trafienia więcej ma Ciro Immobile z Lazio Rzym.

Grzegorz Krychowiak nie strzelił gola, również nie asystował. W hicie 20. kolejki ligi rosyjskiej w ogóle nie było goli. Bezbramkowe starcie Lokomotiwu Moskwa z Zenitem Saint Petersburg będzie jednak kojarzone z polskim pomocnikiem. Polak musiał dość stanowczo uspokajać... swojego trenera. Jurij Siemin kilkukrotnie wręcz szalał przy linii bocznej, aż w końcu podbiegł do niego „Krycha” i odepchnął. Przy okazji rzucając (zapewne) kilka mocnych słów. To zdarzenie tylko uświadamia wszystkich, jak mocną pozycję w klubie ze stolicy Rosji ma Krychowiak.

Rosyjska Premier Liga jest już za półmetkiem. Po mistrzostwo kroczy Zenit, Lokomotiw do „Zenitowców” traci 11 punktów i jest dopiero piąty. Dziewięć goli i trzy asysty - to dorobek Grzegorza Krychowiaka w tym sezonie w barwach ekipy Loko.

Regularny Zieliński, nieskuteczny Milik

Piotr Zieliński i Arkadiusz Milik znowu zwycięzcy. Aż pięć spotkań 26. kolejki Serie A zostało przełożonych (w tym mecz Juventusu Wojciecha Szczęsnego) z powodu zagrożenia koronawirusem, ale nie starcie Napoli z Torino. Milik przebywał na boisku 74 minuty. Był bardzo aktywny, podjął kilka prób pokonania Salvatore Sirigu. One jednak nie były skuteczne. Na ostatni kwadrans zmienił go Dries Mertens. Dziennik „Il Mattino” poinformował, że Milik nie może dojść do porozumienia z klubem w sprawie nowego kontraktu. Polak nie chce zgodzić się na zapis w kontrakcie, mówiący o 90 milionach euro za transfer do innego klubu.

Od pierwszej do ostatniej minuty na boisku przebywał za to Piotr Zieliński. To 35. mecz Napoli w tym sezonie - 30 z „Zielem” w podstawowym składzie. W starciu z Bykami z Turynu jednak niczym godnym odnotowania się nie popisał.

Bednarek za wolny, Glik doceniony przez "L'Equipe

W polskim meczu w Premier League górą Łukasz Fabiański. West Ham United pokonał u siebie Southampton 3:1 i zrobił mały krok w ucieczce przed strefą spadkową. Polski bramkarz zmazał plamę po fatalnym występie w zeszły poniedziałek. Wtedy sprezentował dwa gole w przegranym meczu z Liverpoolem 2:3. W minioną sobotę nie popisał się Jan Bednarek, którego śmiało można winić za pierwszego i trzeciego gola dla Młotów. W obu przypadkach z łatwością przegrał pojedynki biegowe - najpierw z Jarrodem Bowenem, a następnie z Michailem Antonio.

To nie był jednak tak nieudany weekend dla polskich stoperów. Kamil Glik po raz drugi w tym sezonie został wybrany do jedenastki kolejki ligi francuskiej przez prestiżowy dziennik „L’Equipe”. Jego AS Monaco zremisowało w sobotę z Reims 1:1, a „Glikson” zagrał 22. ligowy mecz w pełnym wymiarze czasowym.