Polacy za granicą. Robert Lewandowski znów bez bramki, kiepski weekend reprezentantów Polski

Tomasz Dębek
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski CHRISTOF STACHE/AFP/East News
Po dwóch porażkach w Lidze Narodów i powrocie ze zgrupowania reprezentacji Polski wybrańcy Jerzego Brzęczka nie zaliczyli udanego weekendu w drużynach klubowych. Wielu nawet nie powąchało murawy. Zawiódł nawet Robert Lewandowski, surowo oceniony przez niemieckie media.

Z 29 piłkarzy powołanych przez Brzęczka na listopadowe mecze reprezentacji aż dziewięciu nie zagrało w weekend w klubach. O ile „usprawiedliwieni” są Jakub Kamiński, który opuścił zgrupowanie z powodu kontuzji i pauzujący za kartki Sebastian Szymański, to pozostałe absencje stanowić będą mniejszy lub większy powód do niepokoju dla selekcjonera.

Do pierwszej grupy powinno należeć weekendowe „zero” Wojciecha Szczęsnego, który od czasu do czasu ustępuje miejsca w bramce Juventusu Gianluigiemu Buffonowi. W sobotę stało się tak po raz trzeci w tym sezonie. Okazja była jednak nie byle jaka. Legendarny golkiper zagrał w 25 rocznicę swojego debiutu w Serie A. Był to dla niego 652. mecz w rozgrywkach. W kolejnym spotkaniu w bramce Starej Damy znów powinien jednak stanąć Polak.

Do składów swoich drużyn szybko wrócą pewnie też Kamil Jóźwiak (pojawiły się doniesienia o jego kontuzji przed meczem z Bristol City), Michał Karbownik - Czesław Michniewicz w niedzielę przyznał, że go oszczędzał oraz Jacek Góralski, którego Kajrat Ałmaty jest już pewny mistrzostwa.

Gorzej ma się sytuacja Damiana Kądziora, który w sześciu ostatnich kolejkach La Liga zagrał raz, i to zaledwie przez kwadrans. Skrzydłowy Eibar walczy jednak o miejsce w składzie, z tego powodu nie pojawił się zresztą na listopadowym zgrupowaniu (oczywiście po uzgodnieniu tego z selekcjonerem). Coraz mniejsze szanse ma na to chyba Kamil Grosicki, tym bardziej w kontekście doniesień serwisu Meczyki.pl, jakoby „Turbo” miał w kontrakcie zapis zapewniający mu sowitą podwyżkę po rozegraniu kolejnego meczu dla WBA.

Na grę wciąż nie może liczyć też Arkadiusz Milik. Jego sytuacja nie zmieni się co najmniej do zimowego okienka transferowego. Dyrektor sportowy Napoli Cristiano Giuntoli zapewniał ostatnio w mediach, że klub chętnie sprzeda go zimą, ale tylko za odpowiednią cenę. Według najnowszych doniesień polskim napastnikiem interesują się kluby, które na brak funduszy narzekać nie powinny: Inter Mediolan i PSG.

Z ławki rezerwowych znów rozpoczął mecz klubowy kolega Milika, Piotr Zieliński. Jego występ w końcówce spotkania z Milanem (1:3) był na tyle obiecujący, że włoskie media apelują o jego powrót do podstawowego składu (ostatnio rozpoczął mecz 27 września, później zmagał się z zakażeniem koronawirusem).

Kadrowicze, którzy mają pewne miejsce w klubach, w większości nie zachwycili występami. Nawet Robert Lewandowski miał słabszy dzień, podobnie jak cały Bayern. Mistrzowie Niemiec zaledwie zremisowali na własnym stadionie z Werderem Brema 1:1. Polski napastnik dwukrotnie próbował pokonać bramkarza rywali, w obu przypadkach strzały były niecelne. Media oceniły jego występ wyjątkowo surowo. Od „Bilda” dostał zaledwie „5” (w skali, gdzie „1” to klasa światowa, a „6” występ poniżej krytyki).

Jedynym z kadrowiczów Brzęczka, który zdobył w weekend bramkę, był Jakub Moder. 21-letni pomocnik wykorzystał rzut karny w emocjonującym hicie kolejki Lech - Raków (3:3).

Wobec problemów w ofensywie być może Brzęczek powinien dać szansę nowym twarzom? Choćby na Słowacji błyszczy Dawid Kurminowski. W sobotę zdobył kolejną bramkę, już dziewiątą w lidze (plus cztery asysty), a 14 w sezonie. W listopadzie napastnik zagrał dla kadry U-21, wszedł z ławki i zaliczył asystę przeciwko Łotwie (3:1).

Obserwuj autora artykułu na Twitterze

Polacy za granicą:
Bramkarze: Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) 90 minut z Benevento (0:1), Łukasz Fabiański (West Ham) 90 minut z Sheffield United (1:0), Łukasz Skorupski (Bologna) 90 minut z Sampdorią (2:1), Wojciech Szczęsny (Juventus) na ławce z Cagliari (2:0);
Obrońcy: Jan Bednarek (Southampton) mecz z Wolverhampton w poniedziałek, Bartosz Bereszyński (Sampdoria) 90 minut z Bologną (1:2), Paweł Bochniewicz (Heerenveen) 90 minut z RKC Waalwijk (1:1), Kamil Glik (Benevento) 90 minut i żółta kartka z Fiorentiną (1:0), Robert Gumny (Augsburg) do 54. minuty z Moenchengladbach (1:1), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) 90 minut i żółta kartka z Inhułeciem Petrowe (2:0), Arkadiusz Reca (Crotone) 90 minut z Lazio (0:2), Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) 90 minut z Arsienałem Tuła (1:0), Sebastian Walukiewicz (Cagliari) 90 minut z Juventusem (0:2);
Pomocnicy: Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty) poza kadrą z Kyzyłżarem Petropawł (2:3), Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) poza kadrą z Manchesterem United (0:1), Kamil Jóźwiak (Derby) poza kadrą z Bristol City (0:1), Jakub Kamiński (Lech Poznań) poza kadrą (kontuzja) z Rakowem (3:3), Michał Karbownik (Legia Warszawa) na ławce z Cracovią (1:0), Damian Kądzior (Eibar) na ławce z Getafe (0:0), Mateusz Klich (Leeds) 90 minut z Arsenalem (0:0), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw) 90 minut i żółta kartka z Arsienałem Tuła (1:0), Karol Linetty (Torino) 90 minut z Interem (2:4), Jakub Moder (Lech) 90 minut, gol z karnego i żółta kartka z Rakowem (3:3), Przemysław Płacheta (Norwich) 90 minut z Middlesbrough (1:0), Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) poza kadrą (kartki) ze Spartakiem Moskwa (1:1), Piotr Zieliński (Napoli) od 56. minuty z Milanem (1:3);
Napastnicy: Robert Lewandowski (Bayern) 90 minut z Werderem (1:1), Arkadiusz Milik (Napoli) poza kadrą z Milanem (1:3), Krzysztof Piątek (Hertha) do 76. minuty z Borussią Dortmund (2:5).