Polacy znów na podium! Srebro polskiej drużyny!

Łukasz Konstanty
Davide Di Lalla/ipa-agency.net/Press Association/East News
Reprezentacja Polski siatkarzy do lat 20 wywalczyła tytuł wicemistrza Europy. Biało-Czerwoni po pięciosetowym pojedynku w finale ulegli Włochom.

Ekipa z Półwyspu Apenińskiego jako jedyna potrafiła pokonać nasz zespól w fazie grupowej (3:0), wykazała też wyższość w potyczce o złoto, choć tym razem wygrana przyszła im znacznie trudniej niż w pierwszym spotkaniu.

Dwa początkowe sety to wysokie, sześciopunktowe wygrane Włochów. Set numer trzy był najbardziej zacięty, a w decydujących fragmentach lepiej spisali się Polacy, którzy wygrali 26:24. Wygrana partia w trudnych okolicznościach uskrzydliła naszych siatkarzy, którzy w kolejnym secie wręcz rozbili rywala (25:17). Niestety, w tie-breaku gospodarze turnieju wrócili na właściwe tory, łatwo wygrali 15:6 i to oni ostatecznie wywalczyli złoty medal mistrzostw Europy w kategorii wiekowej do lat 20. Dla nowo kreowanego mistrza to czwarty w historii triumf w tej kategorii wiekowej w kontynentalnym czempionacie. Z kolei Biało-Czerwoni wywalczyli siódmy krążek w historii - łącznie mogą się pochwalić dwoma złotymi medalami, trzykrotnie wywalczyli srebro i dwa razy stawali na najniższym stopniu podium.

Postawa podopiecznych Mateusza Grabdy została doceniona przez organizatorów - aż trzech naszych siatkarzy (środkowy Jakub Majchrzak, atakujący Tytus Nowik i rozgrywający Kajetan Kubicki) znalazło się w najlepszej drużynie turnieju. Do grona szóstki wybrańców trafiło także dwóch Włochów (przyjmujący Luca Porro i środkowy Nicolo Volpe), a także przedstawiciel brązowego medalisty ME - Bułgarii (przyjmujący Alaksandar Nikołow).

Dla drużyny prowadzonej przez Grabdę to już trzeci medal wywalczony na dużej imprezie. Rok temu Biało-Czerwoni zostali mistrzem świata w kategorii wiekowej U19, z kolei dwa lata temu wywalczyli brązowy medal mistrzostw Europy w kategorii do lat 18.