Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polonia z całego świata ma swoje igrzyska w Krynicy

Jacek Żukowski
Jacek Żukowski
Ostatnie zimowe igrzyska odbyły się dwa lata temu na Podkarpaciu
Ostatnie zimowe igrzyska odbyły się dwa lata temu na Podkarpaciu Fot. Arch Stwowrzyszenia Wspólnota Polska
Powoli kończą się igrzyska olimpijski w Pjongczangu, a już w niedzielę w Krynicy-Zdroju rozpoczną się XIII Światowe Igrzyska Polonijne, które organizuje stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Sportowcy-amatorzy z 22 krajów świata będą rywalizować w kilku dyscyplinach sportu, takich jak narciarstwo alpejskie, biegowe, snowboard, hokej, short track, łyżwiarstwo szybkie.
Do zawodów zgłosiło się 600 osób z wielu europejskich krajów, ale także ze Stanów Zjednoczonych i Australii. Największą reprezentację stanowi Litwa ze 125 zawodnikami, następnie Czechy - 94 zawodników oraz Białoruś 69 - uczestników.
Najmłodszym uczestnikiem będzie 4-letni Litwin Maksim Sworobow, a najstarszym uczestnik z Norwegii, blisko 84-letni - Przemysław Teodor Zagierski.

Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda. Swoją obecność zapowiedział marszałek senatu Stanisław Karczewski, który będzie uczestniczył w ceremonii otwarcia igrzysk.
A ta nastąpi w niedzielę o godz. 20. Znicz olimpijski, który znajduje się niedaleko Starego Domu Zdrojowego zostanie zapalony około pół godziny później, po tym jak zaprezentują się reprezentanci wszystkich ekip.

- Kto dokona zapalenia znicza? To na razie jest tajemnica – powiedział nam dyrektor biura prasowego imprezy Mariusz Pawłowski.
Wcześniej, bo o godz. 13 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy odbędzie się msza św. w intencji uczestników.

Dzień później nastąpi już walka o medale i puchary. Wszystkie imprezy są skumulowane na terenie Krynicy – w hali MOSiR-u i na stokach Jaworzyny Krynickiej oraz Słotwin, natomiast narciarstwo biegowe będzie rozgrywane w Ptaszkowej.

Idea współzawodnictwa Polonii z całego świata narodziła się w 1933 r. podczas V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy. Wtedy to zapadła decyzja o organizacji pierwszych w historii Polonijnych Igrzysk Sportowych. Ranga tego wydarzenia była bardzo duża. Organizację powierzono ówczesnemu marszałkowi sejmu – Władysławowi Raczkiewiczowi.
Rok później, 1 sierpnia 1934 r. w Warszawie odbyły się pierwsze igrzyska, a do stolicy zjechali przedstawiciele 13 ośrodków polonijnych z całego świata. Wzięło w nich udział 397 sportowców. II wojna światowa spowodowała zawieszenie organizacji Igrzysk. Dopiero w lipcu 1974 r. w Krakowie, odbyły się II Polonijne Igrzyska Sportowe. W latach 90. XX wieku, w wyniku starań prof. Andrzeja Stelmachowskiego - pierwszego prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, kontynuowano organizację Igrzysk Polonijnych, których od tej pory organizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Igrzyska odbywają się w cyklu dwuletnim, na przemian są to zimowe i letnie. W ubiegłym roku w Toruniu rywalizowali sportowcy w dyscyplinach letnich, a ostatnie zimowe odbyły się na Podkarpaciu. Krynica-Zdrój po raz pierwszy gości igrzyska Polonii, a w Małopolsce byli oni ostatnio obecni w 2010 r., gdy to Zakopane gościło uczestników. Pod Tatrami odbyła się też pierwsza zimowa impreza polonusów, w 1986 r. W niedzielę w Krynicy zaczną się 13. zimowe igrzyska.

Sportowy24.pl w Małopolsce

#TOPSportowy24

- SPORTOWY PRZEGLĄD INTERNETU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polonia z całego świata ma swoje igrzyska w Krynicy - Gazeta Krakowska

Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24