Polscy siatkarze bez przepustki na igrzyska olimpijskie....

Polscy siatkarze bez przepustki na igrzyska olimpijskie. Czekają ich kwalifikacje

Rafał Rusiecki

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Polacy zdobyli w Turynie mistrzostwo świata, ale przepustki na igrzyska olimpijskie jeszcze nie mają
1/17

Przejdź do
galerii zdjęć

©Sylwia Dąbrowa

Obronione w niedzielę w Turynie mistrzostwo świata nie daje Polsce miejsca w siatkarskim turnieju na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Drużyna prowadzona przez selekcjonera Vitala Heynena będzie musiała powalczyć w turniejach interkontynentalnych, tak jak pozostałe ekipy ze światowej czołówki.
Zupełnie niespodziewany, ale w pełni zasłużony sukces w hali w Turynie sprawił, że myśląc o siatkarskiej reprezentacji Polski kibice znów zaczynają rozwijać wizje dobrej gry na kolejnych międzynarodowych imprezach. Ta największa z najbliższych latach to oczywiście igrzyska olimpijskie w Tokio. A z tak ważnej imprezy polscy siatkarze wrócili z medalami tylko raz, zdobywając złoto w 1976 roku w Montrealu.

Zobacz galerię

Okazuje się jednak, że zapewnienie sobie tytułu mistrzów świata na dwa lata przed igrzyskami nie gwarantuje w nich udziału. W tej chwili na liście pewnych uczestników turnieju siatkarskiego w Tokio są jedynie... Japończycy, jako gospodarze igrzysk.

Kwalifikacje olimpijskie w siatkówce zostały podzielone na dwie fazy, w ramach których będą rozgrywane turnieje internkontynentalne. Pierwsza faza rozegrana zostanie w sierpniu 2019 roku i składać się będzie z sześciu turniejów. Wezmą w niej udział 24 najlepsze drużyny narodowe z rankingu FIVB (podzielone zostaną na 4-zespołowe grupy). Przepustkę na igrzyska wywalczą tylko zwycięzcy grup. Przydział do kolejnych grup będzie następował według tzw. serpentyny. I tak w pierwszym turnieju zagrają zespoły z rankingowych miejsc 1, 12,13 i 24, w drugim z miejsc 2, 11, 14 i 23, w trzecim 3, 10, 15 i 22, w czwartym 4, 9, 16 i 21, w piątym 5, 8, 17 i 20, a w szóstym 6, 7, 18 i 19.

Na ranking FIVB składają się miejsca i przyznawane za nie punkty w igrzyskach olimpijskich, Lidze Światowej, czyli obecnie Lidze Narodów (tylko ostatnia edycja), Pucharze Świata i mistrzostwach świata. W rankingu z 7 lipca 2018 roku prowadzi Brazylia (315 punktów), przed Stanami Zjednoczonymi (270) i Polską (262). Na dalszych miejscach są Włochy i Rosja (po 240), Kanada (172), Argentyna (168), Iran (157), Francja (150), a TOP 10 zamykają Niemcy (90). Nowe zestawienie rankingowe ma zostać zaktualizowane za kilka dni.

Druga faza kwalifikacyjna zaplanowana została na styczeń 2020 roku. Tutaj będzie już pięć turniejów kontynentalnych (Europa, Azja, Afryka, Ameryka Południowa, NORCEA - czyli Ameryka Północna i Środkowa). Wezmą w niej udział te z ekip, które mają najwyższy ranking FIVB na swoich kontynentach, a nie zdołały uzyskać awansu w pierwszej fazie.

Jest bardzo prawdopodobne, że jeden z turniejów pierwszej fazy kwalifikacji uda się rozegrać w Polsce. - Ubiegamy się o organizację jednej z takich imprez. Na razie jest jednak za wcześnie na spekulacje, w jakim mieście odbyłby się turniej. Najpierw FIVB musi nam go przyznać - tłumaczył dla "Przeglądu Sportowego" Mirosław Przedpełski, członek zarządu FIVB.

Bartosz Kurek: Nie oceniajmy kogoś, jeśli nie przeszliśmy metra w jego butach


Agencja Informacyjna Polska Press


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Wyniki

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Sportowy24 na Facebooku

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej