Polska nie zagra na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Litwa zamknęła drogę

Dariusz Knopik
Domantas Sabonis i Jonas Valanciunas (nr 17) rozbili polską defensywę i zapewnili wygraną Litwinom FIBA
W meczu półfinałowym turnieju kwalifikacyjnego koszykarzy do igrzysk olimpijskich w Tokio rozgrywanym w Kownie Polska przegrała z Litwą 69:88. Ta porażka oznacza, że polscy koszykarze nie zagrają w Japonii.

LITWA - POLSKA 88:69
Kwarty: 23:19, 23:26, 16:6, 26:18.
LITWA: Sabonis 17 (8 zb.), Valanciunas 15 (8 zb.), Kalnietis 14 (2x3), Grigonis 10 (2x3), Butkevicius 9 (1x3) - Jokubaitis 13, Bendzius 8 (2x3), Lekavicius 2, Giedraitis 0, Masiulis 0, Dimsa 0.
POLSKA: Slaughter 19 (2x3), Balcerowski 10 (1x3), Ponitka 10, Cel 7 (1x3), Sokołowski 0 - Garbacz 10 (2x3), Koszarek 5 (1x3), Kulig 4, Michalak 4, Hrycaniuk 0.

Początek spotkania był fatalny, bo Polacy szybko złapali dwa przewinienia i kompletnie nie bronili. Stąd nie dziwi, że po nieco ponad dwóch minutach przegrywali 0:7. Na szczęście szybko poprawili się, szczególnie w ataku gdzie brylował Aleksander Balcerowski. Jednak w obronie nie mieli pomysłu jak zatrzymać Jonasa Valanciunasa. Potężny środkowy Memphis Grizzlies z łatwością punktował ze strefy podkoszowej.

POLECAMY!

W drugiej kwarcie Biało-Czerwoni dobrze grali w ofensywie, szukając sobie wolnych przestrzeni i zdobywając łatwe punkty. Po trójce A.J. Slaughtera w 16. minucie polscy koszykarze objęli pierwsze prowadzenie 35:33. W grze utrzymywał nas Amerykanin z polskim paszportem, trafiając kolejną trójkę i wykorzystując trzy rzuty wolne. Jedyne zastrzeżenia do Polaków można było mieć za grę pod koszem, ponieważ zbiórki przegrywali wyraźnie 9-17.

Po przerwie zaczęło się koszmarnie. Przez ponad pięć minut Polacy nie potrafili zdobyć kosza. Niemoc przerwał Mateusz Ponitka. Litwini także nie grali nadzwyczajnie, ale regularnie punktował Domantas Sabonis. Polacy stracili kontakt z rywalem, bo przegrywali 45:54.

W ostatniej części gry jedyną optymistyczną rzeczą była postawa rezerwowego Jakuba Garbacza, który trójkami próbował niwelować straty. Jednak Litwini to zbyt doświadczona drużyna, żeby roztrwonić przewagę. Polscy zawodnicy z każdą akcją odstawali fizycznie od rywali, którzy powiększali przewagę.

W drugim półfinale Słowenia pokonała Wenezuelę 98:70 (26:21, 22:20, 23:14, 27:15).

Finał rozegrany zostanie w niedzielę o godz. 18.30. Zwycięzca wywalczy paszporty do Japonii.