MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Polska odmówi wjazdu rosyjskim szermierzom, jeśli zechcą wziąć udział w Pucharze Świata we florecie

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
RIA NOVOSTI
Polska odmówi florecistkom z Rosji, ubiegającym się o wizy na kwietniowy Puchar Świata w Poznaniu – powiadomił polski konsulat w Moskwie. Puchar Świata we florecie w Poznaniu będzie jednocześnie kwalifikacjami do Igrzysk XXXIII Olimpiady w Paryżu i odbędzie się w dniach 21-23 kwietnia br.

W zeszłym tygodniu w czwartek, 10 marca, Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE) dopuściła Rosjan i Białorusinów do zawodach pod jej auspicjami.

Wydawanie wiz rosyjskim szermierzom wstrzymane

– W tej chwili wydawanie wiz w celu wskazanym w mailu jest wstrzymane

– odpowiedział przedstawiciel konsularny na pytanie, czy rosyjscy sportowcy będą mogli ubiegać się teraz o wizy strefie Schengen w polskim konsulacie w Moskwie.

Prezes Rosyjskiej Federacji Szermierczej (FFR), Ilgar Mammadow poinformował, że rosyjscy szermierze zbierają dokumenty do uzyskania wiz na występy w Polsce.

– Zbierane są dokumenty na wizy do Polski. Jeśli nie? Niech nie dają! Będziemy się odwoływać

– zapowiedział Mammadow.

Rosjanie wystartują tam, gdzie zostaną wpuszczeni

Wcześniej szef Rosyjskiej Federacji Szermierczej skomentował dopuszczenie rosyjskich sportowców do zawodów międzynarodowych przez FIE.

– 46 krajów jest przeciwnych udziałowi (Rosjan) w zawodach indywidualnych, 51 krajów jest przeciwnych udziałowi w zawodach drużynowych. To ogromna liczba. Czekamy na spotkanie z MKOl pod koniec marca. Po spotkaniu najprawdopodobniej Międzynarodowa Federacja Szermiercza otrzyma jakiś dokument, coś z nim zrobi i prześle do nas. Krajowe zawody odbywają się, według naszego programu. A międzynarodowe zaczynają się pod koniec kwietnia, w maju. I rozpoczyna się cały rok selekcji do igrzysk olimpijskich. Ale na przykład pierwszy start kwalifikacyjny floretu kobiet odbędzie się w Polsce. Dokumenty oczywiście złożymy w ambasadzie. Ale są duże wątpliwości, czy coś się uda uzyskać, wizy i tak dalej. Będziemy uczestniczyć w tych zawodach, do których możemy się dostać

– oznajmił Mammadow.

Niemcy oburzeni decyzją Międzynarodowej Federacji Szermierczej

Decyzję Międzynarodowej Federacji Szermierczej dopuszczenia Rosjan i Białurinów do zawodów komisja sportowa przy niemieckim Bundestagu.

– Decyzja o przyjęciu jest błędna. Ponadto na szczeblu FIE sygnalizowaliśmy problem związany z tym, że Rosja od lat wpływa na sport poprzez oligarchów i przeznacza na to duże sumy pieniędzy

– zacytowała wiceprzewodniczącego komisji, Philippa Kremera, „Redaktions Netzwerks Deutschland”.

– Oczekuję, że Niemiecka Konfederacja Sportów Olimpijskich (DOSB) ogłosi jasne stanowisko, które leży w interesie naszych sportowców w tej sprawie

– stwierdził przedstawiciel komisji sportowej przy Bundestagu, Fritz Günzler.

Czesi przeciwni powrowi Rosjan i Białorusinów do zawodów

Szef Czeskiego Związku Szermierczego, Oldřich Kubišta powiedział, że kierowana przez niego organizacja nie zgadza się z decyzją Międzynarodowej Federacji Szermierczej.

– Wzięliśmy udział w głosowaniu i nie zgodziliśmy się na możliwość powrotu rosyjskich i białoruskich sportowców oraz działaczy do zawodów pod auspicjami FIE. Będziemy konsultować kolejne kroki naszej federacji z Narodową Agencją Sportu, Czeskim Komitetem Olimpijskim i innymi organizacjami rządowymi

– zacytowały Kubištę „Novinky”.

Od kwietnia rosyjscy i białoruscy szermierze mogą startować w międzynarodowych zawodach na zasadzie nautralnego statusu. Za decyzją tą głosowało 65 procent członków FIE, którzy wzięli udział w nadzwyczajnym zdalnym kongresie, który odbył się 10 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24