PŚ w short tracku. Diane Sellier 5. na 500 m, dyskwalifikacja Maliszewskiej

Piotr Rutkowski
Natalia Maliszewska została zdyskwalifikowana w półfinale na 500 m w PŚ w Ałmatach Przemyslaw Swiderski
Diane Sellier zajął 5. miejsce na 500 m w zawodach w short tracku 3. rundy Pucharu Świata w kazachskich Ałmatach. Na tym samym dystansie w półfinale została zdyskwalifikowana Natalia Maliszewska.

Dla broniącego barw Polski Selliera był to drugi finał A w sezonie. Pochodzący spod Paryża zawodnik poprzednio równie daleko awansował w Salt Lake City, gdzie był piąty. Łyżwiarz Stoczniowca Gdańsk w Ałmatach powtórzył to osiągnięcie (41,526). Dystans wygrał Koreańczyk Tae Sung Kim (40,898).

W ćwierćfinale Sellier przyjechał jako drugi, wyprzedzając m.in. Łukasza Kuczyńskiego czy Kanadyjczyka Stevena Duboisa, lidera PŚ. W półfinale Sellier od razu wysforował się na drugą pozycję, której nie oddał do mety. Z kolei w swoim drugim w tym sezonie finale A 21-latek zajął piąte miejsce i na tej samej pozycji plasuje się obecnie w klasyfikacji generalnej PŚ tej konkurencji.

Maliszewska w półfinale swojego koronnego dystansu została zdyskwalifikowana. Sędziowie dopatrzyli się jej faulu na Holenderce Yarze van Kerkhof. W poprzednich trzech startach sezonu na 500 m zawodniczka Juvenii Białystok za każdym razem walczyła w finale A, w których dwukrotnie plasowała się na drugich miejscach, a raz nie ukończyła biegu. Nikola Mazur i Kamila Stormowska odpadły w ćwierćfinale.

Najlepszą sprinterką okazała się Kim Boutin (43,020). Kanadyjka po raz drugi w sezonie triumfowała na tym dystansie, zainkasowała 100 pkt i dzięki temu traci do drugiej w klasyfikacji Maliszewskiej na 500 m tylko 10 punktów.

Rywalizacja na innych dystansach

Finał 1500 m wygrała Belgijka Hanne Desmet. Brązowa medalistka olimpijska na 1000 m z Pekinu zanotowała czas 2.26,692. Gabriela Topolska odpadła w półfinale (trzeci jej w sezonie), a Hanna Sokołowska rywalizację zakończyła w repasażach.

Na tym samym dystansie zwyciężył Koreańczyk ji Won Park (2.20,340). Na półfinale zakończył starty Neithan Thomas. Kanadyjczykowi reprezentującemu Polskę niewiele zabrakło, aby awansować do finału B.

Natalia Maliszewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska, Gabriela Topolska w finale B sztafety na 3000 m zajęły 3. miejsce (4.16,834). W końcowej rywalizacji zapewniło im to 7. pozycję. Drużynowo najlepiej pojechały Kanadyjki (4.10,479)

Męską sztafetę na 5000 m wygrali również reprezentanci Klonowego Liścia - 6.56,201.

W klasyfikacji generalnej najwyższe miejsce z Biało-Czerwonych zajmuje Maliszewska, która jest 11. (286 pkt). Wśród mężczyzn Sellier klasyfikowany jest na 21. pozycji (160 pkt).

Ałmaty za tydzień będą gospodarzem czwartego w sezonie mityngu Pucharu Świata. Dla Europejczyków będzie to ostatnia próba przed mistrzostwami Starego Kontynentu, które na początku przyszłego roku odbędą się w Gdańsku (13-15 stycznia).(PAP)