Karol Kurzępa
Nieudane rozpoczęcie fazy play-off dla koszykarek Pszczółki Polski-Cukier AZS UMCS Lublin. W pierwszym ćwierćfinale sezonu 2020/21 zielono-białe przegrały na własnym parkiecie z KS Basket 25 Bydgoszcz po spotkaniu pełnym dramaturgii.

Po pierwszej kwarcie pięciopunktową przewagę miała drużyna gospodarzy. W 6. minucie gry akademiczki odskoczyły rywalkom nawet na 11 oczek i w początkowych fragmentach konfrontacji długo dominowały na parkiecie, lecz później ekipa z Bydgoszczy z powodzeniem zaczęła gonić wynik. Otwierającą mecz odsłonę celnym rzutem z półdystansu równo z syreną zakończyła Martina Fassina.

Minęło zaledwie 75 sekund drugiej partii, a zespół gości był na prowadzeniu. Do momentu zejścia na dużą przerwę obie drużyny rywalizowały praktycznie cios za cios. Ostatecznie to gospodynie prowadziły po 20 minutach 36:34, a ich liderką była Morgan Bertsch, choć jej skuteczność pozostawiała nieco do życzenia. Z kolei po stronie przyjezdnych świetnie w walce na tablicach radziła sobie Cierra Burdick (10 zbiórek do przerwy), a stuprocentową skutecznością i dziewięcioma oczkami popisała się Angelika Stankiewicz.

Po zmianie stron starcie w hali MOSiR przy Alejach Zygmuntowskich przypominało nieco początek meczu. Najpierw lepiej prezentowały się "Pszczółki", które zdobyły przewagę, lecz później ich atak zaczął szwankować i KS Basket 25 odrobił straty. Następnie gra była bardzo zacięta i wyrównana. Jednak w końcówce trzeciej kwarty drużyna z Lublina potrafiła zbudować siedmiopunktową zaliczkę, za sprawą rzutu z dystansu Jennifer O'Neill oraz znakomitej akcji Zuzanny Sklepowicz.

Na początku ostatniej z ćwiartek lublinianki miały już 11 punktów więcej od przeciwniczek. Mimo to ekipa trenera Piotra Kulpekszy znów potrafiła zniwelować straty. Na nieco ponad cztery minuty do końcowej syreny bydgoszczanki wyrównały, co zwiastowało bardzo emocjonujący finisz. Tak też się stało i wynik oscylował wokół remisu praktycznie do ostatniej syreny.

Na dwie sekundy przed końcem KS Basket 25 prowadził 73:72. Piłkę miała wówczas Pszczółka, a Martina Fassina była faulowana przy próbie rzutu pod koszem przeciwniczek. Włoszka doprowadziła do remisu z rzutu wolnego, ale zespół gości miał jeszcze niespełna dwie sekundy, by wygrać tę wojnę nerwów. Trener Kulpeksza skutecznie wybił z rytmu gospodynie, biorąc dwie przerwy na żądanie z rzędu. Natomiast zanim przyjezdne wznowiły grę, sędziowie odgwizdali przewinienie techniczne Jennifer O'Neill oraz niesportowy faul Ilarii Milazzo. Okazji, by zapewnić zwycięstwo swojej drużynie, nie zmarnowała Julie Mcbride. Niezwykle doświadczona koszykarka wykorzystała trzy rzuty wolne, co przesądziło o porażce zielono-białych.

- Nie ukrywamy, że mieliśmy dużo szczęścia, ale szacunek dla dziewczyn, bo wytrzymały 40 minut katorżniczej walki na każdym centymetrze boiska. Wydaje mi się jednak, że to nic nie zmienia i czeka nas długa oraz zacięta seria - przyznał po meczu szkoleniowiec KS Basket 25, Piotr Kulpeksza.

- Nie przegraliśmy tego meczu w ostatnich dwóch sekundach, tylko wcześniej. Myślę, że zdecydował brak zastawienia. Na pewno musimy ten element poprawić. Mówiliśmy o tej kwestii cały tydzień i wiedzieliśmy, że możemy mieć z tym problem, co się potwierdziło - powiedział natomiast trener Krzysztof Szewczyk.

Drugi z ćwierćfinałów rozpocznie się w niedzielę o godzinie 18. - Przegraliśmy u siebie i straciliśmy przewagę parkietu. Teraz musimy zrobić wszystko, by ją odzyskać. Gra się do trzech zwycięstw, rywalkom brakuje dwóch, a nam trzech. Jesteśmy źli, ale musimy walczyć - podsumował szkoleniowiec Pszczółki.

Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin - KS Basket 25 Bydgoszcz 73:76 (20:15, 16:19, 20:15, 17:27)

Pszczółka: Fassina 18, O'Neill 15, Bertsch 13, Milazzo 8, Kośla 7, Poboży 4, Sklepowicz 4, Pavel 4, Niedźwiedzka. Trener: Krzysztof Szewczyk

KS Basket: Burdick 18, Evans 15, Mcbride 12, Michałek 10, Stankiewicz 9, Międzik 6, Boonstra 6. Trener: Piotr Kulpeksza

Sędziowali: Wojciech Liszka, Robert Mordal, Michał Kuzia

Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin w play-offach w popr...