Puchar CEV. PGE Skra Bełchatów dzielnie walczyła, ale wraca z Włoch bez punktu

Dariusz Kuczmera
W pierwszym meczu półfinału Pucharu CEV PGE Skra Bełchatów grała z włoską Modeną Volley. Zastanawialiśmy się, czy bełchatowianie nawiążą walkę z ekipą, w której grają wielcy tego siatkarskiego świata: Earvin N’Gapeth, Bruno Rezende, Dragan Stanković. Mateusz Bieniek mówił na naszej gali Sportowiec Roku, że zwycięzcą może być każdy z czterech półfinalistów. W drugiej parze Knack Roeselare pokonał 3:0 Bluenergy Daiko Volley Piacenza.

Gwiazdy z Modeny i Bełchatowa

W pierwszym secie po weryfikacji bełchatowianie przegrywali tylko 17:19, ale stracili trzy punkty z rzędu. Takiej przewagi gospodarze nie wypuścili z rąk. Stuprocentowa skuteczność w ataku Karola Kłosa nie wystarczyła.
PGE Skra nie straciła rezonu i w drugiej partii zrewanżowała się Modenie. W pewnym momencie prowadziła nawet 16:10, ostatecznie wygrała do 20. To dawało nam nadzieję.
W trzeciej partii błyszczał Adis Lagumdzija, turecki siatkarz Modeny bośniackiego pochodzenia. Wspierał go Tommaso Rinaldi. Gospodarze prowadzili 16:11, późnej 19:16 i wygrali tę część meczu 25:18. Nie pomogła skuteczna gra Aleksandra Atanasijevicia.
Marzyliśmy o wygraniu czwartego seta. I były duże na to szanse. PGE Skra prowadziła 12:11, 16:14. Gospodarze zdobyli trzy punkty i Andrea Gardini wziął czas 16:17. Siatkarze z Modeny osiągali przewagę - 19:17 po zagrywce w siatkę Mateusza Bieńka. Kolejną zagrywkę zepsuł Aleksandar Atanasijević - 20:18. Włoscy kibice byli szczęśliwi - Modena prowadziła 22:19, 23:20. Nie udało się odwrócić losów meczu. Modena wygrała tę partię i mecz 3:1.

Rewanż w hali Energia w środę 15 marca o 20:30. Trzeba wygrać za trzy punkty i później jeszcze złotego seta. Możliwe! Stać bełchatowian na to!

Siatkarze PGE Skry już raz w swojej historii grali w finale europejskich pucharów. Było to w Lidze Mistrzów. 18 marca 2012 roku w Atlas Arenie w Łodzi bełchatowianie przegrali z Zenitem Kazań 2:3. Półfinałów z udziałem PGE Skry było więcej: Liga Mistrzów 2008, 2010, 2012, 2015, 2019, Puchar CEV 2014, 2022.

Valsa Group Modena Volley - PGE Skra Bełchatów 3:1 (25:20, 20:25, 25:18, 25:22)
PGE Skra Bełchatów: Filippo Lanza 15, Mateusz Bieniek 10, Aleksandar Atanasijević 18, Dick Kooy 9, Karol Kłos 8, Grzegorz Łomacz 1, Jędrzej Gruszczyński (l) oraz Mihajlo Mitić, Lukas Vasina, Jakub Rybicki. Trener: Andrea Gardini.