Puchar Polski siatkarzy. ZAKSA lepsza od Jastrzębskiego Węgla. Zobaczcie zdjęcia

Leszek Jaźwiecki
Finał Pucharu Polski w siatkówce dla drużyny ZAKSA Kędzierzyn Koźle
Finał Pucharu Polski w siatkówce dla drużyny ZAKSA Kędzierzyn Koźle Pawel Relikowski / Polska Press
Finał Pucharu Polski w siatkówce dla drużyny ZAKSA Kędzierzyn Koźle. W hali Orbita we Wrocławiu ZAKSA Kędzierzyn, w swoim 10 finale Pucharu Polski, sięgnęła po raz siódmy po to trofeum. W decydującym meczu kędzierzynianie pokonali Jastrzębski Węgiel 3:1. Na krajowych pakietach zespół z Kędzierzyna w tym sezonie wyraźnie dominuje.

Finał Pucharu Polski w siatkówce

Ostatni raz oba zespoły w finale PP zmierzyły się pięć lat temu. Wtedy, w Zielonej Górze, górą byli siatkarze ZAKSY. - Pora teraz się zrewanżować - snuł plany Leszek Dejewski, drugi trener Jastrzębskiego Węgla, który pamięta kiedy w 2009 roku drużyna po raz pierwszy i jedyny do tej pory wygrała finał PP. - Wtedy rywalem naszym była Resovia - przypomniał Dejewski.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W półfinale Jastrzębski Węgiel odprawił z kwitkiem ONICO Warszawa, z kolei ZAKSA straciła jednego seta w meczu z Aluronem Virtu Warta Zawiercie. - Te mecze to już historia, teraz przed nami finał i wiemy z jakim rywalem przyjdzie nam się zmierzyć - mówił przed meczem Grzegorz Kosok.

Od pierwszych piłek jastrzębianie nie tylko dotrzymywali kroku rywalowi, ale nawet wypracowali sobie lekką przewagę punktową. W połowie pierwszego seta zaiskrzyło pod siatką, w ostrą wymianę zdań z zawodnikami rywali wdał się trener Pomarańczowych Roberto Santilli, ale żółtą kartką zobaczył Łukasz Kaczmarek. Chwilę potem kędzierzynianie po raz pierwszy w tym meczu objęli prowadzenie (18:17), a sędzia ponownie sięgnął do kieszonki po kartkę, by pokazać ją trenerowi Jastrzębskiego Węgla. To wybiło chyba z rytmu siatkarzy JW, którzy nie potrafili zatrzymać rywala i ZAKSA prowadziła już 22:18.

Takiej przewagi zespół, który nie przegrał jeszcze meczu w naszej lidze już nie wypuścił z rąk. Seta zakończył doskonałą zagrywką były siatkarz GKS-u Katowice Tomasz Kalembka.

Po zmianie stron gra jastrzębian kompletnie się posypała. Nie było przyjęcia, kończenia ataków, rozegrania i trener Santilli posadził na ławce Lukasa Kampę, wprowadzając na parkiet mało doświadczonego Nikodema Wolańskiego. Momentami siatkarze z Jastrzębia jednak nadal byli bezradni, zagubieni co było wodą na młyn dla zawodników z Kędzierzyna. Pomarańczowi w tym secie wywalczyli zaledwie 13 punktów!

Po takim laniu Jastrzębski wrócił jeszcze do gry, w trzecim secie kilka wychodzili na prowadzenie i choć w końcówce ZAKSA wyrównała, wygrał partię przedłużając swoje marzenia o pucharze. W kolejnym secie jednak siatkarze z Kędzierzyna nie pozostawili złudzeń, do kogo ma trafić to trofeum.

FINAŁ ZAKSA Kędzierzyn - Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:20, 25:13, 25:27, 25:17)

Jastrzębski Węgiel Fromm, Lyneel, Konarski, Kosok, Kampa, Hain, Popiwczak (libero) oraz Bucki, Ferens, Wolański, Gunia

NAGRODY INDYWIDUALNE. Najlepszy rozgrywający Benjamin Tonutti (ZAKSA), najlepiej przyjmujący Rafał Szymura (ZAKSA), najlepiej broniący Paweł Zatorski (ZAKSA), najlepiej blokujący Łukasz Wiśniewski (ZAKSA), najlepiej atakujący Łukasz Kaczmarek (ZAKSA), najlepiej zagrywający Dawid Konarski (JW), MVP turnieju Aleksander Śliwka (ZAKSA)

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Mors Masakrator w Dąbrowie Górniczej

KIBIC Zapowiedź najciekawszych wydarzeń sportowych weekendu

Materiał oryginalny: Puchar Polski siatkarzy. ZAKSA lepsza od Jastrzębskiego Węgla. Zobaczcie zdjęcia - Dziennik Zachodni