Puchar Świata w biegach narciarskich. Lotta Udnes Weng i Johannes Hoesflot Klaebo wygrali konkurencję sprint w Val di Femme.

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Norweżka Lotta Udnes Weng wygrała sprint rozgrywany w ramach Pucharu Świata w biegach narciarskich w Val di Femme. Fot. PAP/EPA/Mayk Wendt
Norweżka Lotta Udnes Weng wygrała we włoskim Val di Fiemme sprint techniką klasyczną rozegrany w ramach narciarskiego cyklu Tour de Ski. Wśród panów najlepszy okazał się jej rodak - Johannes Hoesflot Klaebo.

Norweskie podium w sprincie kobiet

Norweżka Lotta Udnes Weng wygrała we włoskim Val di Fiemme sprint, konkurencję Pucharu Świata w biegach narciarskich, będącej również częścią cyklu Tour de Ski. Druga na mecie ze stratą 0,35 s była liderka klasyfikacji generalnej PŚ, jej rodaczka Tiril Udnes Weng, a trzecia także Norweżka Mathilde Myhrvold - strata 0,67.

Liderka TdS Szwedka Frida Karlsson, która wygrała dwie poprzednie konkurencje - bieg na 10 km techniką klasyczną i na 20 km techniką dowolną - tym razem odpadła w ćwierćfinale i została sklasyfikowana na 16. pozycji. Polki nie startowały

W klasyfikacji TdS nadal prowadzi Karlsson, która ma 0,41 s przewagi nad Tiril Udnes Weng i 1.05,0 nad Finką Kristą Parkamoski.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach na czele po 15 z 30 zawodów jest Tiril Udnes Weng - 1119 pkt. Za nią plasuje się Karlsson - 797 pkt, a na trzecie miejsce awansowała Parmakoski z dorobkiem 792 pkt. Na czwartą pozycję spadła Amerykanka Jessica Diggins - 779 pkt.

Johannes Hoesflot Klaebo najlepszy w Val di Femme

Wśród panów najlepszym sprinterem w piątek okazał się Norweg Johannes Hoesflot Klaebo, który umocnił się na prowadzeniu po pięciu etapach narciarskiego cyklu Tour de Ski. Dominik i Kamil Bury odpadli w kwalifikacjach.

Broniący tytułu w tej prestiżowej imprezie Klaebo, który wygrał poprzednie cztery etapy, wyprzedził o 0,26 s Szweda Calle Halfvarssona i o 0,94 Włocha Simone Mocelliniego.

W klasyfikacji TdS Klaebo ma po pięciu etapach 58 s przewagi nad Halfvarssonem i 1.08 nad Włochem Federico Pellegrino. Kamil Bury zajmuje 56. pozycję ze stratą 7.40 do lidera.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Norweg Paal Golberg z dorobkiem 928 pkt, Klaebo jest drugi - 897, a trzeci Pellegrino - 671 pkt. Z Polaków najwyżej, na 56. pozycji, sklasyfikowany jest Maciej Staręga, który dotychczas zgromadził 132 pkt.

Cykl Tour de Ski zakończy się 8 stycznia tradycyjnym podbiegiem na szczyt Alpe Cermis we włoskim Val di Fiemme.