Rajdowe MP. Szwed Tom Kristensson mistrzem Polski i okolic

Olek Petelski
Tom Kristensson facebook
Szwed Tom Kristensson (Hyundai I20 R5) został rajdowym mistrzem Polski w sezonie 2022. W Rajdzie Koszyc, ósmej, finałowej rundzie RSMP, zajął drugie miejsce. Zwyciężył Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 Evo).

Grzyb pojechał doskonale, wygrał dziewięć z jedenastu odcinków specjalnych, ale to nie wystarczyło do pokonania Kristenssona, który w Koszycach był drugi ze stratą 1.30,2.

Szwed jechał zachowawczo, kontrolował sytuację, wiedział, że zajęcie w rajdzie nawet trzeciej lokaty da mu tytuł rajdowego mistrza Polski.

Kristensson został czwartym obcokrajowcem, który sięgnął po tytuł mistrza Polski. W 1973 roku dokonał tego Włoch Lelio Lattari, w latach 2007-09 najlepszy był Francuz Bryan Bouffier, a w sezonie 2020 mistrzostwo zdobył Fin Jari Huttunen.

Po pierwszym sobotnim etapie Grzyb miał 1.05,9 s przewagi nad Kristenssonem. W niedzielę dwukrotny mistrz kraju jeszcze przyśpieszył, ale rywal nie popełnił żadnego błędu, dojechał do mety jako drugi i został mistrzem Polski.

W tym roku debiutujący w RSMP Kristensson wygrał trzy imprezy zaliczane do RSMP, triumfował w rajdach Podlaskim, Żmudzi na Litwie i Wisły. Także trzy razy był drugi, a raz zajął trzecie miejsce.

Grzyb, który po raz trzeci w karierze triumfował w Koszycach, obok tytułu pierwszego wicemistrza Polski, ma w tym roku w dorobku już po raz siódmy wywalczony tytuł mistrza Słowacji.

Drugim rajdowym wicemistrzem kraju został Kacper Wróblewski (Skoda Fabia Rally2 Evo). Reprezentanci Orlen Team nie startowali w słowackiej rundzie RSMP.