Rafał Hydzik
07.11.2018 wroclawfuturenet slask wroclaw gornik trans eu1 liga mezczyzn koszykowkan/z radoslaw hyzy trenergazeta wroclawskapawel relikowski / polska press Pawel Relikowski / Polska Press
FutureNet Śląskowi nie udało się odwrócić przebiegu rywalizacji. Enea Astoria Bydgoszcz w niedzielnym meczu finałowym fazy play-off skompletowała serię zwycięstw nad wrocławianami.

Niemalże cały mecz (tak jak i cała rywalizacja) przebiegał pod dyktando gospodarzy. FutureNet Śląsk wyszedł na pierwszą kwartę potrójnie zmotywowany, doskonale wiedząc, jaka jest stawka tego meczu. Po poprzednich dwóch pojedynkach każdy z zawodników deklarował, że do Bydgoszczy drużyna jedzie po to, by wrócić do Wrocławia na mecz numer pięć.

Pierwsze dziesięć minut wskazywało na to, że podopieczni Radosława Hyżego wrócą do gry. W pewnym momencie przewaga wrocławian wynosiła pięć punktów. Niestety w perspektywie całego meczu nie tylko była to najwyższa przewaga, jaką udało się osiągnąć WKS-owi, ale też ostatnia. Kwartę w ostatniej akcji (dwa punkty Michała Aleksandrowicza) obrócili na swoją korzyść bydgoszczanie. Odtąd budowali już coraz większą przewagę.

11 - oto liczba punktów, która przez znaczną część spotkania różniła oba zespoły. Wrocławianie nie potrafili znaleźć sposobu na swoich rywali. Skuteczności brakowało kluczowym elementom drużyny - 30 proc. skuteczności z gry nie przekroczył ani Norbert Kulon, ani Jakub Musiał. Ten ostatni, pod wpływem ciężaru tego spotkania, pudłował nawet z linii, co wydawało się w jego przypadku wręcz niemożliwe.
Do tej dwójki dołączył także Robert Skibniewski. Kapitan Śląska ostatni raz mógł powiedzieć, że zagrał na miarę swoich możliwości jeszcze w półfinałach przeciwko STK Czarnym Słupsk. W niedzielę pudłował raz za razem.

Na wysokości zadania stanął natomiast Aleksander Dziewa, najskuteczniejszy zawodnik tego meczu (20 punktów, 66 proc. skuteczności z gry). Najprawdopodobniej była to ostatnia okazja, by oglądać MVP I Ligi na parkietach tego szczebla.

Nie jest też pewne jak dalej potoczą się losy całej wrocławskiej drużyny. Od początku sezonu, kiedy to Radosław Hyży przekazał oficjalną informację o celu drużyny, było oczywiste, że Śląsk zmierza do Energa Basket Ligi. Przebieg sezonu zasadniczego wskazywał na to, że ten cel uda się zrealizować. WKS nie tylko pewnie wygrał ligę, ale także w całym sezonie nie przegrał ani jednego meczu na własnym parkiecie.

Play-offy okazały się jednak dużym rozczarowaniem. Sześć porażek, w tym trzy w finale przypieczętowały wynik znacznie niższy od oczekiwań.

Nie można jednak odmówić Śląskowi walki do końca. Na dwie minuty przed ostatnia syreną udało się zredukować przewagę bydgoszczan do zaledwie pięciu punktów. Iskierkę nadziei zgasiła jednak „trójka” Nowakowskiego. Podopieczni Hyżego stracili już zapał do gry, a hala pełna bydgoskich kibiców wybuchła.

Koszykarze Enei Astorii rozpoczęli celebrację już przed ostatnia syreną. W pełni zasłużyli na ten awans.

Enea Astoria Bydgoszcz - FutureNet Śląsk Wrocław 86:77(25:24, 24:15, 18:19, 19:19)

Enea Astoria: Nowakowski 19 (3), Kukiełka 14 (4), Frąckiewicz 13, Aleksandrowicz 11 (1), Pochocki 9(3), Śpica 8, Grod 7 (1), Dłuski 5, Szyttenholm 0

FutureNet Śląsk: Dziewa 20, Kulon 14 (3), Musiał 12 (2), Jakóbczyk 10 (1), Skibniewski 9 (3), Jarmakowicz 9 (1), Tomczak 3, Michałek 0, Sasik 0.

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw): 3:0 dla Enei Astorii Bydgoszcz.