Recykling paneli fotowoltaicznych? Polacy opracowali innowacyjną technologię. „Pozwoli czterokrotnie zwiększyć wydajność zakładu"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Eksperci i naukowcy opracowali innowacyjną technologię recyklingu paneli fotowoltaicznych. Zamierzają wykorzystać w niej sztuczną inteligencję, aby zwiększyć liczbę przetwarzanych paneli PV. – Wdrożenie w ciąg technologiczny AIoT pozwoli na znaczne zoptymalizowanie tego procesu pod względem czasowym i kosztowym – podkreśliła prof. Barbara Tora.

Spis treści

Recykling zużytych paneli fotowoltaicznych

Pod koniec grudnia ub.r. twórcy metody recyklingu zakomunikowali o zakończeniu badań laboratoryjnych. Według nich metoda pozwala na prawie 100 procentowe odzyskiwanie z paneli PV cennych surowców, m.in. krzemu, miedzi i srebra. Jak poinformowali we wtorek przedstawiciele firmy, 2loopTech pracuje nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AIoT - Artificial Intelligence of Things) w opartej na własnej technologii instalacji do recyklingu paneli fotowoltaicznych. Według nich rozwiązanie pozwoli przerabiać do 8 tys. ton paneli rocznie.

Pracujemy nad wykorzystaniem całkowicie zautomatyzowanych systemów (połączenie AIoT), gdzie dane są przesyłane do Web3 bezpośrednio z maszyny bez interwencji człowieka – wyjaśnił prezes 2loopTech dr Maciej Tora, cytowany w komunikacie.

Jak wyjaśnia, „pozwoli to na szybką identyfikację panelu i odpowiedni dobór sekwencyjnego oddzielenia poszczególnych elementów". – Przy takim rozwiązaniu możemy osiągnąć do 8 tys. ton przerobu rocznie z jednej instalacji do recyklingu PV – zapowiedział prezes.

Wykorzystanie inteligentnych rozwiązań

Jak poinformowano, instalacja ma kompaktowe rozmiary, niskie zużycie energii oraz w pełni zautomatyzowany proces oparty na inteligentnych rozwiązaniach. – Wdrożenie w ciąg technologiczny AIoT pozwoli na znaczne zoptymalizowanie tego procesu pod względem czasowym i kosztowym – podkreśliła prof. Barbara Tora, przewodnicząca Rady Naukowej 2loopTech.

Spółka posiada decyzję środowiskową na przetwarzanie do 2 tysięcy ton paneli PV rocznie. Dzięki zastosowaniu w instalacji sztucznej inteligencji, firma planuje wystąpić o zgodę na przetwarzanie do 8 tysięcy ton PV rocznie, co pozwoli czterokrotnie zwiększyć wydajność zakładu oraz osiągnąć przychody w wysokości około 28 milionów zł rocznie.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu