Regionalny Totolotek Puchar Polski. Historia wojewódzkich finałów jest ciekawa. Kto wygrywał najczęściej?

Miłosz Bieniaszewski
Miłosz Bieniaszewski
Stal Sanok aż sześć razy zdobywała puchar na szczeblu województwa
Stal Sanok aż sześć razy zdobywała puchar na szczeblu województwa Łukasz Solski
W sobotę Karpaty Krosno pokonały Wisłok Wiśniowa w wojewódzkim finale, który jest rozgrywany od początku tego wieku. Jak to wyglądało w poprzednich edycjach?

Pierwszy finał odbył się 22. czerwca 2001 roku w Łańcucie, a Stal Sanok pokonała w nim Siarkę Tarnobrzeg 5:2. To właśnie sanoczan można nazwać drużyną wybitnie pucharową, bo ekipa z „Grodu Grzegorza” w finałach występowała aż osiem razy, z czego sześciokrotnie zdobywała puchar i mogła się prezentować na szczeblu centralnym. Z jakim skutkiem? Mecze z Legią Warszawa do dzisiaj wszyscy dobrze pamiętamy.

Rywalizacja w regionalnym pucharze to więc szansa dla mniejszych klubów, aby pokazać się szerszemu gronu. Przecież Karpaty Krosno, dzięki ograniu Wisłoka Wiśniowa, zagrają teraz z PGE Stalą Mielec, beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy.

Trzykrotnie najlepsza na szczeblu naszego województwa była drużyna Resovii, a dwa razy Stali Rzeszów, której rezerwy również raz triumfowały. Co ciekawe w latach 2014-2017 biało-niebiescy aż trzykrotnie mierzyli się z JKS-em Jarosław. Raz wygrał pierwszy zespół Stali, raz jej rezerwy, a raz lepsi byli jarosławianie.

Największym pechowcem jest natomiast Siarka Tarnobrzeg, która w finałach grała trzykrotnie i za każdym razem przegrywała - dwa razy ze Stalą Sanok, a raz ze Strugiem Tyczyn. Z tym ostatnim po rzutach karnych w edycji 2002/2003. Rok wcześniej do wyłonienia zwycięzcy również potrzebne były jedenastki. Wtedy Galicja Cisna mierzyła się z Polonią Przemyśl i wygrała w karnych 4:2. Jak wiemy obecnie klubu z Cisnej nie ma na piłkarskiej mapie.

W stalowowolskiej klasie B występuje natomiast LZS Turbia, który jednak również miał swoje chwile chwały. W roku 2004 lepsza jeszcze okazała się Stal Mielec, ale siedem lat później puchar wywalczyła drużyna z tej niewielkiej miejscowości. Wtedy, w dwumeczu, bo w kilku edycjach zdecydowano się na takie rozwiązanie, drużyna Daniela Kijaka najpierw ograła Stal Sanok 3:0, by w rewanżu przegrać 1:4. O pucharze zadecydowała więc bramka zdobyta na wyjeździe.

Należy jeszcze wrócić do Siarki, bo i jej rezerwy miały okazję zagrać w finale, i to nie tak dawno temu, bo w 2018 roku. Do Tarnobrzega przyjechała Resovia, która dopiero co wywalczyła awans do 2 ligi i w pucharze sprawy nie pokpiła. Wygrała 6:1...


Szymon Grabowski, trener Apklan Resovii: Gdyby trybun nie było za nami, to derby mogły potoczyć się inaczej [STADION]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Regionalny Totolotek Puchar Polski. Historia wojewódzkich finałów jest ciekawa. Kto wygrywał najczęściej? - Nowiny

Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24