Rio 2016. Kajakarz górski Grzegorz Hedwig na 12. miejscu

Artur Bogacki
Rywalizację olimpijską kajakarzy górskich w slalomie Grzegorz Hedwig zakończył na półfinale. Wczoraj w konkurencji C-1 uplasował się na 12. miejscu.

Debiutujący na igrzyskach olimpijskich zawodnik Startu Nowy Sącz z bardzo dobrzej strony pokazał się w poniedziałkowych kwalifikacjach. W pierwszym przejeździe zajął 3. lokatę, co było znakomitym osiągnięciem, a w drugim był 6. Ostatecznie eliminacje ukończył na 7. pozycji (decydował lepszy czas w którejś z tych prób) i awansował do wtorkowego półfinału.

W nim 14 zawodników walczyło o 10 pozycji premiowanych awansem do decydującej rozgrywki. Tu już nie było miejsca na błędy, a to właśnie one zdecydowały o tym, że Hedwig odpadł. Nasz zawodnik dwukrotnie dotknął palika bramki, co oznaczało 4 punkty (sekundy) karne dodawane do wyniku. Ostatecznie sądeczanin uplasował się na 12. pozycji, a do awansu zabrakło mu 1,47 sekundy. Gdy nie wspomniana kara, byłby w finale.

Złoty medal w C–1 wywalczył Francuz Denis Gargaut Chanut.

W środę na olimpijskim torze w Rio de Janeiro rozegrane zostaną półfinał i finał w K–1 mężczyzn (bez Polaka, bowiem Maciej Okręglak ze Startu odpadł już w eliminacjach). W czwartek natomiast przed naszymi „góralami” dwie szanse – w półfinale C–2 popłyną Piotr Szczepański i Marcin Pochwała, a w K–1 kobiet – Natalia Pacierpnik (wszyscy KKK Kraków).

Wyniki

C-1 mężczyzn:
1. Denid Gargaud Chanut (Francja) 94,17 (w tym 0 pkt karnych)