Rio 2016. Mistrzowie są pewni siebie

Paweł Hochstim, Rio de Janeiro
brak
Po pewnym zwycięstwie nad Egiptem polscy siatkarze zagrają we wtorek o godz. 22.05 z Iranem. - Staram się zarażać pewnością i mówię kolegom, że na pewno wygramy w Rio - mówi Michał Kubiak.

Wystarczyła jedna kolejka w turnieju olimpijskim, by od razu sypnęło niespodziankami - w grupie A Kanada pokonała Stany Zjednoczone, a w grupie B dzisiejszy rywal Polaków uległ 0:3 Argentynie. Gdy do tego dodamy mimo wszystko niespodziewanie wyraźną porażkę Francuzów z Włochami i stracone sety Rosjan z Kubańczykami oraz Brazylijczyków z Meksykanami to tym bardziej trzeba docenić koncentrację biało-czerwonych.

- We wtorek będzie fajna okazja sprawdzić, na jakim etapie jesteśmy w tym turnieju i czy gramy już na wysokim poziomie. Mam nadzieję, że uda nam się zwyciężyć i będziemy walczyć o zajęcie pierwszego miejsca w grupie - mówi Bartosz Kurek, który obok Kubiaka był najskuteczniejszym zawodnikiem w starciu z Egiptem.

Mecze z czołowym azjatyckim zespołem najczęściej są bardzo zacięte, z ostatnich siedmiu aż cztery zakończyły się w tie-breaku, a grane na przewagi sety też nie są rzadkością. - Wiadomo, że to bardzo wymagający rywal. Na pewno ten przeciwnik jest znacznie bardziej wymagający, niż pierwszy - mówi Grzegorz Łomacz.

- Na pewno rywal poważniejszy, ale uważać tutaj trzeba na każdego przeciwnika, żeby nie stracić choćby seta. Wiadomo, że im krócej jesteśmy na boisku tym lepiej - dodaje Fabian Drzyzga.

Biało-czerwoni po starciu z Egiptem, dość jednostronnym, bo tylko przez połowę drugiego seta rywale próbowali walczyć z mistrzami świata, byli zadowoleni ze swojej formy. - Czujemy się teraz w najlepszej dyspozycji, mam nadzieję, że jeszcze kilka dni i maksymalna forma wybuchnie i będziemy w niej do końca turnieju - mówi Łomacz.

Po zakończeniu spotkania polscy siatkarze w mocno ekspresyjny sposób pokazali swoją radość, tańcząc na środku boiska. - Nie każdego dnia wygrywa się mecz na igrzyskach olimpijskich i ta wielka radość po ostatnim gwizdku tym była spowodowania. Nie ustalaliśmy tego przed meczem, ale widać, że to będzie chyba tradycja. Że te zwycięstwa, które, mam nadzieję, będziemy zbierać, będziemy celebrować - wyjaśnia Kurek.

Polscy gracze sprawiają wrażenie pewnych siebie, ta pewność, nieobecna przynajmniej od bardzo pechowo przegranego turnieju o Puchar Świata w ubiegłym roku, aż z nich bije. - W zespole jest świetna atmosfera i cieszy nas każdy punkt, każdy set i każde zwycięstwo, a skala trudności przeciwnika nie jest ważna - mówi Drzyzga. - Przyjechaliśmy tutaj, żeby wygrać z każdym. I każdego przeciwnika szanujemy dokładnie tak samo.

Rozgrywający polskiej drużyny, który podobnie jak ośmiu pozostałych jego kolegów (wszyscy oprócz Kubiaka, Kurka i Piotra Nowakowskiego) debiutuje w tym roku na igrzyskach, zapewnia, że stresu nie było. - Za to nie mogliśmy się doczekac tego spotkania. Siedzimy tutaj już ponad dwa tygodnie i już naprawdę w ostatnich dniach każdy z nas myślał: Kiedy wreszcie ten mecz? O której? Za ile? Siedzenie i czekanie na mecz jest najnudniejsze i najtrudniejsze, a teraz się zaczął turniej i będzie łatwiej - dodaje Drzyzga.

- Igrzyska olimpijskie są imprezą, na którą czekałem całe życie. Bardzo długo walczyliśmy w trzech turniejach, żeby tutaj przyjechać. Teraz tu jesteśmy i musimy czerpać z tego pełnymi garściami i wynosić z tego to, co jest najlepsze. A najlepsze są zwycięstwa - mówi Kubiak.

Kolejne zwycięstwo polski zespół chce odnieść już jutro. Mecz z Iranem, który pokaże TVP1 rozpocznie się o godz. 22.05 polskiego czasu.

Koronawirus fake news. Oto największe absurdy.

Materiał oryginalny: Rio 2016. Mistrzowie są pewni siebie - Polska Times