Roger Federer pokonał Taylora Fritza, Maria Szarapowa lepsza od Karoliny Woźniackiej

red/bill
Roger Federer to obrońca tytułu w Australian Open.
Roger Federer to obrońca tytułu w Australian Open. Xinhua News/East News
Roger Federer pokonał Taylora Fritza i awansował do czwartej rundy Australian Open (pula nagród 60,5 mln dol australijskich). 37-letni Szwajcar i obrońca tytułu na kortach w Melbourne wygrał 6:2, 7:5, 6:2. Jego następnym rywalem będzie Stefanos Tsitsipas. W rywalizacji kobiet sukcesu sprzed roku nie powtórzy Karolina Woźniacka, która przegrała z Marią Szarapową 4:6, 6:4, 3:6.

Roger Federer bez większych przeszkód pokonał wcześniejszych rywali na kortach twardych w Melbourne. Co prawda wygrywał bez straty seta, ale w poprzedniej rundzie, w rywalizacji z Danem Evansem, aż dwa zakończyły się tie-breakami. Robił swoje, ale nie imponował. Starcie z Taylorem Fritzem wyglądało jednak tak, jakby 37-letni Szwajcar wrzucił trzeci bieg, a może nawet czwarty.

Lekkość i łatwość, z jaką poruszał się na korcie mogła dawać do myślenia, czy sześciokrotny zwycięzca Australian Open faktycznie ma 37 lat czy może jednak dziesięć mniej. Był precyzyjny jak chirurg, zwłaszcza podczas zagrywki. Mecz zakończył z dziesięcioma asami, pierwszym serwisem zdobył aż 40 punktów na 43 próby. Doskonale radził sobie z serwisem 21-letniego Amerykanina. Wyjątkowy tego dnia był też forehand Federera. Słowem - nawet przez moment Fritz nie był w stanie zagrozić trzeciej rakiecie świata.

A wydawało się, że dla Amerykanina starcie z Federerem było doskonałym sprawdzianem rosnącej pozycji w światowym tenisie. 2018 r. Amerykanin miał udany. Wygrał 23 z 43 meczów, w rankingu ATP awansował ze 105. na 49. pozycję, a w tym roku zdążył już pokonać Johna Isnera. Na Rod Laver Arena przeciwko Szwajcarowi tylko na początku drugiego seta narzucił swoje warunki, grając bardziej agresywnie, ale rywal w kilka minut ostudził jego zapędy. Mecz zakończył się po jednej godzinie i 28 minutach.

- Zdawałem sobie sprawę z dużych umiejętności mojego przeciwnika i dlatego musiałem być bardzo skoncentrowanym. Drugi syt był wyrównany, ale także jego udało mi się wygrać. Świetnie czułem się na korcie - przyznał Federer, stojąc na korcie stadionu Rod Laver Arena, na którym zagrał po raz setny. Fritz na nim debiutował.

W 1/8 finału Australian Open broniący tytułu 37-letni Szwajcar zmierzy się ze Stefanosem Tsitsipasem. Grek minionej nocy wygrał z Nikolozem Basilaszwilim 6:3, 3:6, 7:6 (9-7), 6:4.

W rywalizacji kobiet najciekawiej zapowiadało się starcie Marii Szarapowej z Karoliną Woźniacką. Pierwsza ma na koncie pięć wielkoszlemowych tytułów. Australian Open wygrała w 2008 r. Z kolei Dunka polskiego pochodzenia rok temu na kortach w Melbourne osiągnęła swój pierwszy wielkoszlemowy sukces. Tytułu nie obroni trochę na własne życzenie. Nie potrafiła wykorzystać słabego serwisu Rosjanki i przegrywając break pointy.

Do czwartej rundy przeszła też Amerykanka Sloane Stephens, która wygrała Petrą Martić 7:6(8-6), 7:6(7-5). Małą sensacją zakończyło się starcie Amandy Anisimowej z Aryną Sabalenką. 17-letnia Amerykanka w rankingu WTA jest 87., a mimo to wygrała z 11. na świecie i trzy lata starszą Białorusinką 6:3, 6:2.

"Szwajcar jest im starszy, tym lepszy. Jego mocną stroną jest umiejętność motywowania się"