Ruszył Puchar Narodów w siatkówce plażowej. Zwycięstwa Polaków na początek turnieju

Łukasz Konstanty
Jakub Zdybek i Piotr Kantor. Zdjęcie ilustracyjne.
Jakub Zdybek i Piotr Kantor. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Essene Hernandez/Eyepix Group/Shutterstock
Od zwycięstw udział w Nations Cup rozpoczęły zarówno męska jak i kobieca reprezentacja Polski w siatkówce plażowej. Turniej, który rozgrywany jest na Łotwie, jest ostatnią okazją na uzyskanie przepustki na igrzyska olimpijskie, z przywileju cieszyć się będą jednak tylko przedstawiciele triumfatorów całej imprezy.

Zacięty mecz z happy endem Biało-Czerwonych

Zwycięstwo męskiej reprezentacji nie przyszło łatwo. Szwajcarzy, którzy byli pierwszymi rywalami Biało-Czerwonych postawili niezwykle trudne warunki. Jako pierwsi na placu gry pojawili się Maciej Rudol i Filip Lejawa, a naprzeciwko nich stanęli Adrian Heidrich i Leo Diller. W pierwszym secie Szwajcarzy szybko przejęli kontrolę nad wydarzeniami, wypracowali kilka punktów przewagi i ostatecznie wygrali 21:16. Drugi set był znacznie bardziej wyrównany, ponownie jednak to rywale, którzy byli skuteczniejsi w grze blokiem, zakończyli go zwycięstwem (21:19).

Piotr Kantor i Jakub Zdybek, którzy jako kolejni pojawili się na piasku, mieli za zadanie odrobić stratę i doprowadzić do złotego seta. Zacięty pierwszy set z Marco Krattigerem i Florianem Breerem zakończył się jednak porażką Polaków 18:21, którzy tym samym nie mogli już sobie pozwolić na chwile słabości. Na szczęście w drugiej partii to nasi siatkarze wypracowali niewielką przewagę i ostatecznie zwyciężyli 21:19, a w trzeciej po zaciętej końcówce zapewnili sobie triumf w całym starciu (17:15).

Zwycięzcę polsko-szwajcarskiego spotkania musiał więc wyłonić tzw. złoty set, w którym lepiej spsiali się Biało-Czerwoni (15:13). Tym samym nasz zespół zakończył rywalizację wynikiem 2:1.

Pewne zwycięstwo Polek

Znacznie łatwiej poszło żeńskiej reprezentacji, która na inaugurację zmagań zmierzyła się z Belgią. Biało-Czerwone wygrały obydwa pojedynki i całe spotkanie 2:0, nie tracąc w żadnych z dwóch pojedynków ani jednego seta.

W czwartek obydwie drużyny rozegrają jeszcze po jednym meczu. Męski zespół zmierzy się z Norwegią, kobiecy z Czechami.

Nations Cup mężczyzn - 1. kolejka
Polska - Szwajcaria 2:1

• Maciej Rudol/Filip Lejawa - Adrian Heidrich/Leo Diller 0:2 (16:21, 19:21)
  • Piotr Kantor/Jakub Zdybek - Marco Krattiger/Florian Breer 2:1 (18:21, 21:19, 17:15)
  • Złoty set: 15:13

Nations Cup kobiet - 1. kolejka
Polska - Belgia 2:0

• Kinga Wojtasik/Katarzyna Kociołek - Youna Coens/Jade Van Deun 2:0 (21:16, 21:16)
  • Jagoda Śliwka/Aleksandra Wachowicz - Sarah Cools/Lisa van den Vonder 2:0 (21:17, 21:17)