Tomasz Kuczyński
26.08.2021. Turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Bratysławie: Polska - Białoruś 1:0. Twitter/PZHL
W czwartek 26.08.2021 w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w 2022 roku w Pekinie polscy hokeiści sensacyjnie wygrali z Białorusią 1:0. Turniej rozgrywany jest w Bratysławie.

Polacy ostatni raz na igrzyskach grali w 1992 roku w Albertville. Białoruś poprzednio w olimpijskim turnieju wystąpiła w 2010 r. w Vancouver. Polska reprezentacja jest najniżej notowana wśród uczestników turnieju. Biało-Czerwoni są sklasyfikowani na 22. miejscu w światowym rankingu, a ich czwartkowi rywale na 14.

Polaków wspierała około 30-osobowa grupa kibiców. Od początku głośno dopingowała podopiecznych słowackiego trenera Roberta Kalabera, który pochodzi właśnie z Bratysławy i na tym lodowisku stawiał pier-wsze hokejowe kroki.

W pierwszej tercji John Murray nie narzekał na brak pracy, broniąc 12 strzałów. Polacy przetrwali też okres gry w osłabieniu, gdy na ławce kar siedział Mateusz Bryk. Polski zespół oddał 5 celnych strzałów. Na początku drugiej tercji polska drużyna w krótkim odstępie czasu grała w przewadze, ale jej nie wykorzystała. W 34. minucie bliski gola był Krystian Dziubiński i bramkarz Białorusi Daniel Taylor wykazał się swym kunsztem. Potem znów przycisnęli Białorusini - też bez efektu. Przed trzecią tercją w celnych strzałach było 23 do 11 dla rywali Polaków.

Od początku trzeciej tercji rywale z pasją zaatakowali bramkę Murraya, który uwijał się jak w ukropie. Polacy szukali szans w kontrach- w 55. minucie strzelił Filip Komorski i krążek wtoczył się do bramki! Chwilę później Grzegorz Pasiut trafił w słupek. Potem Biało-Czerwoni wybronili się w grze osłabieniu. W ostatniej minucie Białorusini wycofali bramkarza, ale nic już nie wskórali. Mecz zakończył się bilansem 40 do 15 w celnych strzałach dla Białorusi, ale 1:0 w golach dla Polski!

Z turnieju w Bratysławie na igrzyska w Pekinie pojedzie tylko jedna drużyna.