Show Zielińskich w Mroczy

Sławomir Kabat
Adrian Zieliński w dwuboju uzyskał 409 kg. To obecnie 4. wynik w rankingu światowym w wadze do 105 kg Piotr Pubanz
Mistrzostwa Polski w Mroczy miały dać odpowiedź kto będzie nas reprezentował na olimpiadzie w Rio. Hegemonię potwierdzili bracia Zielińscy. Resztę kandydatów czekają dodatkowe sprawdziany.

Na podstawie rankingu sporządzonego po mistrzostwach świata w 2014 i 2015 roku i mistrzostwach Europy w 2016 r. Polska zdobyła cztery miejsca wśród mężczyzn i jedno wśród kobiet. Kwalifikacje zostały zdobyte dla kraju, a nie imiennie. Przed mistrzostwami w Mroczy faworytami byli wśród mężczyzn: Adrian Zieliński (Zawisza), Bartłomiej Bonk i Arkadiusz Michalski. O czwarte miejsce walczyła grupa zawodników m.in. Tomasz Zieliński (Zawisza). Wśród kobiet faworytką była Joanna Łochowska, najwyżej w klasyfikacji na MŚ 2015 spośród Polek, brązowa medalistka mistrzostw Europy 2016.

Fantastycznie spisali się pierwszego dnia bracia Zielińscy, którzy startowali przed własną publicznością (do końca ub.r. reprezentowali barwy Tarpana Mrocza). Pierwszy raz tytuł mistrza Polski w wadze do 94 kg zdobył Tomasz Zieliński. W rwaniu poprawił rekord życiowy - 177 kg. W dwuboju osiągnął 390 kg (177+213). W podrzucie w ostatniej próbie podniósł na barki 218 kg, ale ostatecznie podejście było nieudane. Drugiego w klasyfikacji rywala wyprzedził o 19 kg.

Jeszcze lepiej spisał się jego brat Adrian. Mistrz olimpijski z Londynu w wadze do 85 kg przygotowuje się do startu w wadze 94 kg, ale na razie ma małą 3,5 kg nadwagę i został zgłoszony do kategorii do 105 kg. W bardzo silnej stawce pokonał kandydujących na igrzyska Arkadiusza Michalskiego i Bartłomieja Bonka - nie zaliczył żadnej próby w rwaniu, a z podrzutu zrezygnował.

Poprawił rekordy życiowe w rwaniu 188 kg, w podrzucie 221 kg - w sumie dało to 409 kg. Ten wynik jest obecnie czwartym w rankingu w kat. do 105 kg na świecie!
Joanna Łochowska była pewną kandydatką do Rio, ale przegrała złoty medal z Katarzyną Kraską. Łochowska jak przyznała startowała z drobną kontuzją. Na wynik Łochowskiej czekały Aleksandra Klejnowska-Krzywańska i Małgorzata Wiejak (obie Zawisza).

Po mistrzostwach trenerzy kadry podali szczegóły dotyczące kadry olimpijskiej.
- W przypadku mężczyzn do czterech miejsc kandydują: bracia Adrian i Tomasz Zielińscy w kategorii do 94 kg o­raz Bartłomiej Bonk i Arkadiusz w kategorii do 105 kg. Rezerwowymi są Krzysztof Szramiak, Krzysztof Zwarycz, Daniel Dołęga.
W przypadku kobiet o jedno miejsce walczą Joanna Łochowska, Patrycja Piechowiak i Małgorzata Wiejak (Zawisza).
Selekcjonerzy kadry ustalili, że w czwartek i piątek zostaną przeprowadzone ostatnie sprawdziany po których wybrana zostanie reprezentacja olimpijska. Ostateczna skład zostanie zatwierdzony wpiątek podczas posiedzenia zarządu w Nowej Rudzie, przy okazji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Zawisza znokautował rywali

Zawiszanie zdobyli 7 medali złotych i jeden srebrny. Wygrali klasyfikację drużynową.