Dariusz Kuczmera
Bartosz Kurek zagrał na luzie dwa pierwsze sety w piątkowym meczu, a później odpoczywał Fot. Sylwia Dąbrowa
Siatkarze reprezentacji Polski w ostatnim sprawdzianie przed Ligą Narodów pokonali w Łodzi Belgię. Grali zawodnicy powołani do kadry na Ligę Narodów.

Piątkowy mecz był drugim spotkaniem obu drużyn. W pierwszym, czwartkowym meczu grająca w mocno rezerwowym składzie polska kadra zdemolowała Belgów i straciła tylko 58 punktów w czterech setach. Można było się spodziewać podobnej demolki w piątek, tym bardziej, że trener Vital Heynen desygnował do gry dużo silniejszy skład mistrzów świata, niż dzień wcześniej.
Inaczej też grali Belgowie i początek meczu był wyrównany. Ale tylko początek. Później dominacja Polaków była widoczna w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Wiele kłopotów sprawiały rywalom zagrywki Polaków, a przede wszystkim blok.
Dużo słabiej funkcjonowaliśmy na zagrywce w drugim secie, co momentalnie odbiło się na wyniku. Prowadziliśmy 18:15. Belgowie byli w stanie przeprowadzić kilka ciekawych akcji. Polacy wygrali seta do 21, co było dla Belgów honorowym wynikiem.
W trzecim secie na boisku pojawił się Wilfredo Leon. Był nie do zatrzymania, choć na pewno nie grał na 90 procent. Bombardował Belgów zagrywką Mateusz Bieniek. Polacy objęli prowadzenie 15:5. Goście z trudem przekroczyli dziesiątkę. Vital Heynen był zadowolony, a najdłużej bił brawo Pawłowi Zatorskiemu za obronę pod koniec trzeciego seta. Nasz libero wiedział, gdzie się ustawić i nie miał kłopotu z obroną. Lata doświadczeń.
Zgodnie z umową, tak jak w czwartek, po trzech wygranych setach obie drużyny zostały na parkiecie na czwartą partię. Podobnie, jak w poprzednich setach Polacy górowali, a seta zakończył dynamicznym atakiem Wilfredo Leon. Teraz przed naszą drużyną trudny 15-meczowy maraton Ligi Narodów.

Polska – Belgia 4:0 (25:14, 25:21, 25:11, 25:20)

Polska: Kurek, Drzyzga, Kubiak, Kochanowski, Semieniuk, Bieniek, Wojtaszek (l) oraz Leon, Łomacz, Śliwka, Huber, Muzaj, Zatorski (l). Trener: Vital Heynen.

W sobotę i niedzielę w tej samej łódzkiej hali o 14.45 zagra nasza żeńska reprezentacja - z Bułgarią.