Siatkówka. AZS Opole wygrał barażowy półfinał o 1 ligę kobiet

Marcin Sagan
Mariusz Matkowski
Zespół AZS-u Opole w świetnym stylu wygrał w Tarnowie, odnosząc komplet zwycięstw. Opolanki w tym sezonie nie doznały jeszcze porażki.

Akademiczki były faworytem. W swojej grupie 2 ligi wygrały wszystkie 23 mecze, tracąc w nich zaledwie sześć setów. W starciu z ekipami z innych grup również pokazały moc. W pierwszym spotkaniu w piątek łatwo pokonały Mazovię Warszawa 3:0 (16, 14, 20).

Przystępując do drugiego spotkania w sobotę z Orłem Elbląg podopieczne trenera Grzegorza Silczuka miały świadomość, że jeśli je wygrają, to awansują do turnieju finałowego. Wcześniej bowiem gospodynie - Azoty Tarnów pokonały Orła 3:0 i Mazovię 3:2.

Opolanki sprostały zadaniu, choć zwycięstwo nie przyszło im tak gładko jak w starciu z ekipą ze stolicy. W pierwszym secie akademiczki na początku zyskały sześć punktów przewagi, ale ambitna pogoń zespołu Orła pozwoliła mu doprowadzić do remisu 17:17. Końcówka należała już do AZS-u, który wygrał do 21. Druga partia była wyrównana do stanu 13:13. Pięć kolejnych akcji należało jednak do naszych zawodniczek, które wygrały 25:19. W trzecim secie opolanki przegrywały już 6:14 i tych strat nie udało się nadrobić. Orzeł zwyciężył do 19. Podrażnione akademiczki w czwartej odsłonie gładko wygrały do 15 i w całym meczu 3:1.

Tym samym AZS i Azoty były pewne zajęcia dwóch pierwszych lokat w imprezie premiowanych awansem do turnieju finałowego. Niedzielne starcie tych ekip było więc rywalizacją głównie o prestiż, ale też o wygraną w całych zawodach.

Nasze zawodniczki nie zostawiły rywalkom żadnych złudzeń co do tego, kto jest lepszy. Dwa pierwsze sety wygrały gładko: 25:21 i 25:18. W trzecim przydarzył im się przestój. Tarnowianki prowadziły 16:7, a potem 21:14. Akademiczki ruszyły do odrabiania strat, ale ostatecznie przegrały 23:25. W czwartej partii już jednak dominowały, zwyciężając w niej wysoko 25:15.

W każdym z trzech meczów AZS grał w składzie: Matyjaszek, Gądek, Myjak, Michalkiewicz, Kocemba, Czarnawiec, Michalak (libero). Na zmiany wchodziły we wszystkich meczach: Duda i Wilk. W pierwszym meczu grała Paczkowska, w drugim Krupa, a w pierwszym i trzecim Skikiewicz.

Turniej finałowy rozegrany zostanie od 6 do 8 maja. Opolski klub będzie się starał o jego organizację. Oprócz AZS-u i Azotów zagrają w nim dwie ekipy z toczonego równolegle półfinału w Pszczynie: Solna Wieliczka i NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki. Do 1 ligi awansują dwie najlepsze ekipy z turnieju finałowego. Nie jest jednak wykluczone, że na zapleczu ekstraklasy zagrają wszystkie cztery zespoły. Mówi się bowiem o powiększeniu ekstraklasy z 12 do 14 zespołów, a w minionym sezonie w 1 lidze zamiast 14 drużyn grało tylko 11.

Materiał oryginalny: Siatkówka. AZS Opole wygrał barażowy półfinał o 1 ligę kobiet - Nowa Trybuna Opolska