Siatkówka. Projekt Warszawa ograł GKS Katowice w 17. kolejce PlusLigi

Piotr Rutkowski
Projekt Warszawa pewnie pokonał GKS Katowice w ramach 17. kolejki PlusLigi
Projekt Warszawa pewnie pokonał GKS Katowice w ramach 17. kolejki PlusLigi Fot. Materiały prasowe
Projekt Warszawa pewnie pokonał GKS Katowice 3:0 (25:17, 25:21, 25:19) w ostatnim w tym roku „domowym” meczu PlusLigi. To 13. wygrana warszawian z drużyną z Katowic na 16. spotkań rozegranych przeciwko sobie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Najbardziej wartościowym zawodnikiem meczu ponownie został Artur Szalpuk.

Na początku pierwszego seta warszawianie wyszli na kilkupunkowe prowadzenie, ale po asie serwisowym Gonzalo Quirogi na tablicy wyświetlił się wynik 5:5. Rezultat oscylujący wokół remisu utrzymywał się jednak niedługo. Dobrze dysponowani dzisiaj Kevin Tillie i Artur Szalpuk wyprowadzili swój zespół na prowadzenie 11:8, po którym trener Grzegorz Słaby wziął pierwszy czas dla GKS. Przerwa nie na wiele się jednak zdała. Siatkarze Projektu systematycznie powiększali przewagę punktową, w dużej mierze dzięki skutecznym blokom Piotra Nowakowskiego. Efektowny as serwisowy mistrza olimpijskiego z Tokio Kevina Tillie ustalił wynik pierwszej partii na 25:17 dla gospodarzy.

W drugiej odsłonie meczu bardzo długo gra była wyrównana, a do stanu 12:12 żadnej z drużyn nie udało się odskoczyć na więcej niż dwa punkty. Wówczas rozgrywający Projektu Jan Firlej mocnym atakiem wyprowadził swój zespół na prowadzenie, czym dał kolegom mocny impuls do walki. Warszawianie wyszli na kilkupunkowe prowadzenie, którego nie oddali już do końca, a seta zakończył skutecznym atakiem Artur Szalpuk.

Trzecia partia wieczornej rywalizacji w Arenie Ursynów miała na początku podobny przebieg, jak dwie poprzednie. Kiedy gospodarzom udało się odskoczyć na 9:6, trener GKS wziął czas, po którym jego zawodnicy zdobyli trzy punkty z rzędu. To skłoniło Piotra Grabana do przerwy na żądanie, która zatrzymała serię przyjezdnych. Przy 12:11 dla Projektu na zagrywkę wszedł Linus Weber, który atomowymi „kopnięciami” wyprowadził warszawian na prowadzenie. Trener Słaby próbował jeszcze wybić gospodarzy z uderzenia biorąc kolejny czas, jednak nic to już nie dało. Siatkarze ze stolicy konsekwentnie powiększali przewagę i pewnie wygrali seta do 19 i całe spotkanie 3:0.

MVP spotkania wybrano przyjmującego Projektu Warszawa Artura Szalpuka.

Projekt Warszawa – GKS Katowice 3:0 (25:17, 25:21, 25:19)

Projekt Warszawa: Jan Firlej, Niels Klapwijk, Piotr Nowakowski, Artur Szalpuk, Kevin Tillie, Andrzej Wrona, Damian Wojtaszek (libero) – Linus Weber, Mateusz Janikowski.

Pierwszy trener: Piotr Graban

GKS Katowice: Jakub Jarosz, Marcin Kania, Sebastian Adamczyk, Tomas Rousseaux, Georgi Seganov, Gonzalo Quiroga, Bartosz Mariański (libero) – Piotr Hain, Jakub Nowosielski

Pierwszy trener: Grzegorz Słaby