Śląsk Wrocław w finale Energa Basket Ligi! WKS powalczy o 19. mistrzostwo Polski

OPRAC.: Dawid Foltyniewicz
W rocznicę wywalczenia osiemnastego tytułu mistrzowskiego WKS Śląsk ponownie awansował do finału Energa Basket Ligi! Wojskowi z Wrocławia w przekonującym stylu pokonali Legię Warszawa 65:63 i tym samym zwyciężyli 3:1 w całej serii.

Do składu Śląska na sobotni mecz wrócił Jakub Nizioł, którego zabrakło dwa dni wcześniej z powodu kontuzji. WKS rozpoczął piątką Jeremiah Martin, Łukasz Kolenda, Justin Bibbs, Ivan Ramljak i Arciom Parachouski.

W poprzednich trzech spotkaniach drużyna, która dominowała w pierwszej kwarcie, ostatecznie wygrywała. Tym razem o dominacji nie mogło być mowy, ale w mecz znacznie lepiej weszli wrocławianie. W stosunku do poprzedniego starcia poprawili skuteczność zza łuku, a bezbłędny z dystansu był Bibbs (8 punktów w niecałe 6 minut). Ponadto dobra obrona WKS-u sprowokowała aż siedem strat Legii. W efekcie po pierwszej części gry Śląsk prowadził 22:14, a wynik tej kwarty ustalił świetnym wsadem Aleksander Dziewa.

W początkowych fragmentach meczu z ofensywnej gry skutecznie wyłączeni byli liderzy obu zespołów – Martin i Kyle Vinales. W zespole Ertugrula Erdogana w buty Jeremiah weszli wspomniany Dziewa, który trafił ważną trójkę, a także Bibbs. Z kolei w ekipie Legii najskuteczniejszy był wszechstronny Aric Holman. Ogólnie rzecz biorąc Trójkolorowi jednak lepiej funkcjonowali jako drużyna, szczególnie dobrze radząc sobie po bronionej stronie parkietu. Szczelna defensywa w połączeniu z niezłym atakiem dały im spore prowadzenie do przerwy – 37:25.

A po powrocie z szatni ta różnica tylko rosła. Rozszalał się Martin, który czarował w ofensywie i skutecznie ograniczał rozgrywających Legii. Klasą sam dla siebie był Dziewa, a jego blok na Holmanie to bez wątpienia kandydat do „czapy” sezonu. Legia przez długi czas nie miała praktycznie żadnych argumentów w ofensywie i w pewnym momencie traciła aż 24 punkty. Nadzieje warszawskim kibicom dały jeszcze trójki Grzegorza Kamińskiego i Dariusza Wyki, ale nawet pomimo dobrego fragmentu gospodarzy przed ostatnią ćwiartką Śląsk prowadził 55:40.

Legia to waleczna drużyna i nie zamierzała oddać awansu do finału bez walki. Seria sześciu punktów z rzędu gospodarzy na początku trzeciej kwarty zmusiła trenera Erdogana do poproszenia o przerwę. Cztery punkty Martina i rzut zza łuku Nizioła szybko mogły wybić warszawianom z głowy marzenia o zwycięstwie, ale ci jeszcze dwie minuty przed końcem przy ośmiu oczkach różnicy wierzyli w odrobienie strat. Po kilku błędach wrocławskiej drużyny i trójce Holmana w samej końcówce zrobiło się naprawdę nerwowo, ale ostatecznie to WKS zwyciężył 65:63 i awansował do finału!

Mistrzowie Polski w sobotni wieczór udowodnili, że czwartkowa porażka była tylko wypadkiem przy pracy. Za nimi trzecie zwycięstwo i awans do finału. A przed Śląskiem blisko tydzień na przygotowania do najważniejszych meczów sezonu. Rywalem WKS-u w walce o tytuł będzie King Szczecin lub Stal Ostrów Wielkopolski. Bilety na dwa pierwsze spotkania są już do kupienia w serwisie Abilet.pl.

Legia Warszawa – WKS Śląsk Wrocław 63:65 (14:22, 11:15, 15:18, 23:10)