Dawid Foltyniewicz
Paweł Relikowski
Betard Sparta Wrocław w hicie 9. kolejki PGE Ekstraligi pokonała Fogo Unię Leszno 46:44! Tym samym dolnośląski zespół odniósł pierwsze od trzech lat zwycięstwo nad aktualnymi mistrzami Polski!

W chwili rozpoczęcia ścigania termometry we Wrocławiu wskazywały 28 stopni Celsjusza. Tymczasem już pierwsza seria startów sprawiła, że słupek rtęci na Stadionie Olimpijskim powędrował w górę.

Betard Sparta na zwycięstwo nad Fogo Unią czeka od trzech lat. Ostatnie bezpośrednie mecze to pasmo porażek. Początek niedzielnego spotkania miał natomiast bardzo wyrównany przebieg, a wrocławskich kibiców rozgrzał zwłaszcza bieg trzeci, w którym Tai Woffinden i zaciekle atakowany przez Janusza Kołodzieja Max Fricke pomknęli po podwójne zwycięstwo. Przyjezdni straty odrobili w ekspresowym tempie. Kilka minut później pięć punktów przywieźli Dominik Kubera i Jaimon Lidsey.

Zawodnicy Betardu Sparty i Fogo Unii po pierwszej przerwie na kosmetykę toru sprawili kibicom swoiste déjà vu. O powtórzenie schematu "5:1 dla gospodarzy, 5:1 dla gości" zadbali Fricke wespół z Maciejem Janowskim oraz Emil Sajfutfinow z Januszem Kołodziejem. Chwilę później "trójkę" przywiózł Chris Holder, a za jego plecami linię mety minął Maksym Drabik. 22-latek na pierwszym okrążeniu w kapitalny sposób uprzedził na wirażu Piotra Pawlickiego.

Aby tradycji stało się zadość, także i trzecia seria rozpoczęła się od przekładańca podwójnych zwycięstw "Spartan" i "Byków". W 10. gonitwie po raz pierwszy w tej konfrontacji padł wynik 4:2. Wygrała para z Leszna. Janowski do ostatnich metrów dwoił się i troił, aby wyprzedzić Pawlickiego. Obaj panowie na co dzień się przyjaźnią. Na torze - rzecz jasna - o sentymentach nie było mowy.

Na pięć biegów przed zakończeniem rywalizacji wrocławianie prowadzili 31:29. Po 12. wyścigu na Stadionie Olimpijskim zapadła przejmująca cisza. Kibicom zapewne trudno było zrozumieć, jak to możliwe, że Szymon Szlauderbach, który wcześniej zdobył w dwóch startach punkt z bonusem, wygrał, mając za rywali Janowskiego i Przemysława Liszkę. Fogo Unia po dwóch podwójnych zwycięstwach wyszła wówczas na prowadzenie 39:33. Przed biegami nominowanymi otuchę w serca sympatyków WTS-u wlali Woffinden i Drabik, zmniejszając stratę do dwóch oczek.

Po 14. wyścigu Olimpijski odleciał, a odpowiadają za to Gleb Czugunow i Janowski. Wrocławska para na drugim okrążeniu w jednym momencie wyprzedziła z obu stron zdezorientowanego Dominika Kuberę. Tak żywiołowo reagującego Czugunowa we Wrocławiu chyba nigdy jeszcze nie widzieliśmy!

W ostatniej odsłonie wygrał Sajfutdinow. Nie to było jednak najważniejsze. Trzy punkty Woffindena i Fricke'a sprawiły, że BETARD SPARTA WYGRAŁA 46:44. Mówimy to z pełną świadomością - Stadion Olimpijski po modernizacji najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie był świadkiem równie emocjonującego widowiska.