Sprawdź, którzy olimpijczycy reprezentują lubuskie kluby i kiedy startują na igrzyskach w Tokio 2020

Alan Rogalski
Alan Rogalski
Kornelia Lesiewicz
Kornelia Lesiewicz Bartłomiej Nowosielski
Pięć lat temu w Rio de Janeiro lubuscy sportowcy zdobyli jeden medal. W 2012 roku w Londynie wywalczyli dwa. A na tegorocznych igrzyskach w Tokio mogą sięgnąć nawet po osiem! Zwariowaliśmy? Nie, dzięki naszym olimpijczykom na Ziemi Lubuskiej może ogarnąć nas szaleństwo!

Ktoś mógłby powiedzieć, że głowy nam się zagrzały, ale jeśli chłodnym okiem spojrzymy na sukcesy odnoszone przez Lubuszan w tym sezonie, to szybko dojdziemy do wniosku, że strefa medalowa jest w zasięgu naszych. Oczywiście, nie chcemy pompować balonika oczekiwań, bo łatwo można go przebić i powietrze w mgnieniu oka z niego uleci, jednak jeśli sportowcy z Lubuskiego wytrzymają ciśnienie, to powinni się zakręcić w okolicach pierwszej trójki. A stamtąd już tylko krok, by wskoczyć na jeden ze stopni podium. Nawet ten najwyższy.

Anna Puławska

O taki z całą pewnością może rywalizować kajakarka Anna Puławska z AZS AWF Gorzów, która z byłą wieloletnią koleżanką klubową Karoliną Nają będzie startować w K-2 na 500 m. Dlaczego na ich szyjach mógłby zawisnąć krążek również z tego najcenniejszego z kruszców? Naja, która w tamtym roku zmieniła klub na Posnanię Poznań, to dwukrotna brązowa medalistka olimpijska na tym dystansie, więc z jednej z strony na pewno chciałaby po raz trzeci wejść na podium, a z drugiej pewnie marzy się jej przynajmniej stopień wyżej, jeśli nie dwa. W parze z Puławską jest to możliwe, bo akademiczka tegoroczny sezon ma bardzo udany. Ten duet w 2021 roku zajął drugie miejsce na mistrzostwach Europy w Poznaniu, a sama gorzowianka uplasowała się na trzeciej pozycji w Pucharze Świata w węgierskim Szeged. Naja z Puławską to aktualne wicemistrzynie świata sprzed dwóch lat.

25-latka będzie miała też szansę w K-4 na 500 m, wraz ze wspomnianą Nają oraz Heleną Wiśniewską z Zawiszy Bydgoszcz i Justyną Iskrzycką z AZS AWF Karowice. Co prawda ta ostatnia nie jest etatową kajakarką w tej osadzie, ale z powodu kontuzji Katarzyny Kołodziejek będzie musiała zastąpić reprezentantkę Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego. W każdym razie Biało-Czerwone były czwarte na mistrzostwach Europy w Poznaniu (z Iskrzycką, ale bez Nai) i na Pucharze Świata w Szeged oraz trzecie na ostatnich mistrzostwach świata na Węgrzech w 2019 roku. Czy brak Kołodziejek osłabi tę załogę? Iskrzycka z Wiśniewską w tym roku w Pucharze Świata były drugie w K-2 na 200 m, sama akademiczka z Katowic druga na 500 w w rosyjskim Barnaule, więc indywidualnie wydaje się równie mocna.

Wiktor Głazunow i Marek Zachara

O medal powinien bić się także inny podopieczny trenera Marka Zachary, który będzie jednym z olimpijskich szkoleniowców w kadrze. Wiktor Głazunow, bo o nim mowa, popłynie w dwóch konkurencjach i w obu może odnieść sukces. 27-latek był czwarty w C-1 na 1000 m w Pucharze Świata w Rosji oraz C-2 na 1000 m na Węgrzech ze swoim olimpijskim partnerem Tomaszem Barniakiem z AZS AWF Poznań. Czwarta lokata należała też do kanadyjczyków na poznańskich mistrzostwach Starego Kontynentu. Głazunow jest też czwartym zawodnikiem na świecie na dystansie o połowę krótszym. Kto wie, czy tej „klątwy” gorzowianin nie przełamie właśnie na igrzyskach, i to dwukrotnie?

Olga Michałkiewicz

Po podium będzie płynąć też Olga Michałkiewicz z AZS AWF Gorzów w czwórce bez sterniczki, wraz z Joanną Dittmann, Moniką Chabel i Marią Wierzbowską - wszystkie z Lotto Bydgostii Bydgoszcz. Im dłużej trwa ten sezon, tym lepsze osiągnięcia uzyskuje ta załoga. W ostatnim przed igrzyskami olimpijskimi Pucharze Świata we włoskiej Sabaudii 26-letnia wioślarka wraz z koleżankami zdobyły brąz. A że cztery lata wstecz zostały wicemistrzyniami świata, to celują w miejsce medalowe.

Katarzyna Boruch

Gdyby którejś z nich coś się stało, czy też którejś z dziewcząt z czwórki podwójnej, a więc tej podstawowej osady Katarzyny Boruch, to 23-letnia rezerwowa z AZS AWF Gorzów od trenera Piotra Basty mogłaby zająć ich miejsce. Jednak na razie nic takiego nie wydarzyło się, a akademiczka ma już za sobą dwa starty w wyścigach dla rezerwowych. W każdym razie czwórka podwójna, czy z Boruch, czy też bez niej, jest kandydatem do trójki.

Kornelia Lesiewicz

Naszą szansą medalową jest też lekkoatletka Kornelia Lesiewicz, również z tego akademickiego klubu w Gorzowie, która jest zgłoszona do sztafety 4x400 m i miksta. W tej drugiej konkurencji Polacy nie mają medalowych nadziei, co innego w pierwszej. Czy 17-latka dołoży do tego cegiełkę? Przed igrzyskami olimpijskimi wydawało się, że podopieczna trenera Sebastiana Papugi największe szanse na występ będzie miała w eliminacjach, biorąc pod uwagę to, że w drużynie są od niej bardziej doświadczone i utytułowane lekkoatletki, jak Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), Małgorzata Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin), Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz), Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot) czy nawet Natalia Kaczmarek, wychowanka ALKS AJP Gorzów, która dziś biega dla AZS AWF Wrocław. Ale już w trakcie przygotowań w Japonii okazało się, że pierwsza z wymienionych jest kontuzjowana, więc szansę na start Lesiewicz w ewentualnym półfinale, a później finale z pewnością wzrosły.

„Aniołki Matusińskiego”, selekcjonera reprezentacji Polski, mogą myśleć o finale i medalu, bo w tym roku w halowych mistrzostwach Europy w Toruniu były trzecie, a w World Relays w Chorzowie, czyli w uznawanych przez niektórych za nieoficjalne mistrzostwa świata sztafet - drugie. Pierwsze były za to w drużynowych mistrzostwach Europy na Stadionie Śląskim. I w każdej z tych trzech imprez pobiegła nasza indywidualna mistrzyni Europy do 20 lat. Ale to bez niej nasze panie są obecnymi srebrnymi medalistkami mistrzostw świata.

Anna Maliszewska i Sebastian Stasiak

Zielonogórzanie także mogą mieć nadzieje na medal. W Londynie wicemistrzowski tytuł wywalczyła strzelczyni Sylwia Bogacka z Gwardii, a w tym roku o jak najwyższe miejsce powalczą pięcioboiści nowocześni: Anna Maliszewska i Sebastian Stasiak z Olimpii. Nie są w grupie faworytów, więc ich krążek byłby nie tyle niespodzianką, ile wręcz sensacją. Jednakże nie można wykluczyć, że Maliszewska zajmie wysoką pozycją. Świadczyć o tym mogą lokaty, jakie uzyskiwała w 2021 roku. 28-latka była trzecia w Pucharze Świata w Sofii. Wprawdzie potem uplasowała się na 22. miejscu w mistrzostwach świata, ale ten bułgarski występ mógł choć trochę rozbudzić apetyty u niektórych. Za to 26-letni Stasiak był 19. Ale że pięciobój nowoczesny to sport nieprzewidywalny, to w Japonii może być różnie.

Jakub Skierka

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio zaprezentuje się też Jakub Skierka z Towarzystwa Pływackiego Zielona Góra. 22-latek wystąpi na 200 m stylem grzbietowym. Na co liczy? Na jak najlepsze pływanie, a co to przyniesie, to okaże się.

Paweł Krokosz

Dodajmy, że do tego fizjoterapeutą reprezentacji Polski lekkoatletów jest pochodzący z Gorzowa Paweł Krokosz.

A czy będzie osiem czy dziesięć medali, czy też nie będzie żadnego - przekonamy się w ciągu najbliższych dwóch tygodni, bo mniej więcej tyle potrwają przełożone na ten rok igrzyska w Tokio. W każdym razie warto śledzić poczynania zawodników lubuskich klubów, chociażby po to, by wypomnieć nam, jak bardzo przestrzeliliśmy z typowaniami, czy też pogratulować, jakiego mieliśmy nosa.

Terminarz startów lubuskich olimpijczyków

Olga Michałkiewicz

  • 24 lipca - przedbieg
  • 25 lipca - ew. repasaż
  • 28 lipca - ew. finał

Jakub Skierka

  • 28 lipca - eliminacje
  • 29 lipca - ew. półfinał
  • 30 lipca - ew. finał

Kornelia Lesiewicz

  • 30 lipca - ew. eliminacje (sztafeta mieszana 4x400 m)
  • 1 sierpnia - ew. finał (sztafeta mieszana 4x400 m)
  • 5 sierpnia - ew. eliminacje (sztafeta 4x400 m)
  • 7 sierpnia - ew. finał (sztafeta 4x400 m)

Anna Puławska

  • 2 sierpnia - eliminacje i ew. ćwierćfinał (K-2)
  • 3 sierpnia - ew. półfinał i finał (K-2)
  • 6 sierpnia - eliminacje (K-4)
  • 7 sierpnia - ew. półfinał i finał (K-4)

Wiktor Głazunow

  • 2 sierpnia - eliminacje i ew. ćwierćfinał (C-2)
  • 3 sierpnia - ew. półfinał i ew. finał (C-2)
  • 6 sierpnia - eliminacje (C-1)
  • 7 sierpnia - ew. półfinał i finał (C-1)

Anna Maliszewska

  • 5 sierpnia - dzień pierwszy
  • 6 sierpnia - dzień drugi

Sebastian Stasiak

  • 5 sierpnia - dzień pierwszy
  • 7 sierpnia - dzień drugi
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24