Polska - Dania 3:1
Polska - Dania 3:1 Przemyslaw Swiderski
Na oczach selekcjonera kadry seniorskiej Adama Nawałki i prezesa PZPN Zbigniewa Bońka reprezentacja Polski do lat 21 sprawiła niemałą sensację w Gdyni. W meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy pokonała faworyzowaną Danię 3:1, chociaż w piątek ledwie ugrała remis z... Wyspami Owczymi.

Po takiej plamie jak ta z Wyspami Owczymi (2:2, wyrównujący gol dopiero w 95 minucie) podopieczni Czesława Michniewicza mieli obowiązek rehabilitacji. Naprzeciw nie stanęli jednak chłopcy do bicia, tylko chłopcy, którzy najchętniej sami wpuściliby łomot. Do tego spotkania w grupie 3 Duńczycy legitymowali się bilansem czterech zwycięstw z bramkami 19-2. Postraszyć miał nas zwłaszcza Kasper Dolberg – na co dzień występujący w Ajaksie Amsterdam.

Rozpoczęliśmy w ustawieniu 5-4-1 (czasami zmieniało się na 5-3-2) bez Dawida Kownackiego i Bartosza Kapustki, który wypadł po rozgrzewce. Naturalnie to Duńczycy prowadzili grę. W pierwszych minutach zmarnowali dwie niezłe okazje. Zamiast dążyć do kolejnych to zaczęli użalać się na ich zdaniem niedostateczne napompowanie piłek.

Polacy nie grymasili. Gra z kontry im się nawet spodobała. Potrafili szybko przemieścić się pod pole karne rywala. Tak zresztą stworzyli pierwszą dogodną sytuację. Sebastian Szymański, który zastąpił Kapustkę, kopnął jednak w bramkarza. Minutę później, w 15, cieszyli się już z gola. Czego nie dokonał Szymański zrobił Konrad Michalak. Skrzydłowy Legii Warszawa przebywający na wypożyczeniu w Wiśle Płock skierował piłkę między nogami bramkarza.

Ten bramkarz, Daniel Iversen, sprezentował nam bramkę na 2:0 w 24 minucie. Po jego niepewnym wyjściu na 25 metr piłka skozłowała mu za plecy. Oczywiście ruszył za nią w pościg razem ze swoim stoperem, lecz padła ona łupem Tomczyka, który z bliska wpakował do siatki. To była jedna z jego najłatwiejszych bramek w karierze.

W drugiej połowie biało-czerwoni również nastawili się na bronienie. Nie tylko długo nie stracili gola, ale jeszcze wykorzystali jedyną sytuację. Ładnym uderzeniem wynik podwyższył pomocnik Górnika Zabrze i kapitan tej młodzieżówki, Szymon Żurkowski. Duńczyków stać było tylko na honorowe trafienie w doliczonym czasie gry.

Dzięki wygranej Polska zbliżyła się na punkt do Danii. Następny mecz zagra w marcu przyszłego roku z Litwą. Do turnieju zakwalifikują się zwycięzcy grup. Cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc wystąpią w barażach.

Polska – Dania 3:1 (2:0)

Bramki: Michalak 15', Tomczyk 24', Żurkowski 74' - Laursen 91'
Sędzia: Jonathan Lardot (Belgia)
Widzów: 3812

Polska: Kamil Grabara – Robert Gumny, Jan Bednarek, Mateusz Wieteska, Paweł Bochniewicz, Jakub Bartosz – Konrad Michalak, Patryk Dziczek, Szymon Żurkowski (90' Jakub Piotrowski), Sebastian Szymański (83' Dawid Kopacz) – Paweł Tomczyk (71' Oskar Zawada).

Dania: Daniel Iversen – Asger Sorensen (52' Viktor Tranberg), Victor Nelsson, Jacob Rasmussen – Jackob-Bruun Larsen, Jens Thomasen (69' Robert Skov), Mathias Jense, Mini (64' Nikolai Laursen) – Marcus Ingvartsen, Mikkel Duelund - Kasper Dolberg.

Samochody "Lewego". Czym jeździ polski snajper?

Materiał oryginalny: Sukces po wpadce. Reprezentacja U-21 pokonała silną Danię na oczach selekcjonera Nawałki - Gol24